Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2013
Potřeba a užitečnost mezinárodní spolupráce v dnešním propojeném světě je jednoznačně dána celkovou situací. To však neznamená, že bychom měli automaticky kývat na různé tlaky nadnárodních ekonomických lobby, které preferují své zájmy. Například nelogickému a populistickému jednání některých zájmových skupin nebo i vlád proti atomovým elektrárnám se naše republika brání a doufám, že ubrání. Specifické situace a potřeby různých zemí musí být respektovány.
Z našeho pohledu krajské samosprávy je stále aktuálnější a prospěšnější spolupráce regionů. Kraj Vysočina má bohaté vztahy s mnoha oblastmi a jsem rád, že nejde o formální vztahy, ale o programy s konkrétními výsledky. Náš kraj má uzavřeny fungující partnerské smlouvy se čtyřmi zahraničními regiony. Jsou to Spolková země Dolní Rakousko, Region Champagne-Ardenne ve Francii, Nitranský samosprávný kraj a Zakarpatská oblast Ukrajiny.
Kromě toho se nevyhýbáme i dalším dílčím kontaktům užitečným pro obě strany. Z těch nedávných mě potěšila například vstřícnost mladých finských hokejistů a jejich rodičů, vesměs významných podnikatelů.
V září jsme u nás přivítali nejvyšší představitele dvou partnerských regionů - jmenovitě pana Jeana-Paula Bachyho, prezidenta regionu Champagne-Ardenne, a pana Milana Belicu, předsedu Nitranského samosprávného kraje. Pro zajímavost - pracovně jsme toto setkání nazvali „3 B“, protože shodou okolností naše příjmení začínají shodně na písmeno B. Podstatnější než shoda písmen je ovšem souznění v cílech naší spolupráce.
Shodli jsme se mimo jiné na pokračování spolupráce ve výuce francouzského jazyka na středních školách Vysočiny a organizaci hokejového kempu pro mladé hráče z Champagne-Ardenne v roce 2012. Naše organizace Vysočina Tourism využije nabídky bohatých francouzských zkušeností s cyklotrasami, dohodli jsme se na naší součinnosti při projektu Comenius Regio, v němž je možno využít podporu Evropské unie pro bilaterální mezinárodní spolupráci v oblasti školství na úrovni obcí a regionů. Kraj Vysočina byl spolu s regionem Champagne-Ardenne pozván na prodejní výstavu výrobků žáků středních škol a středisek praktického vyučování Mladý tvorca 2012 v Nitranském samosprávném kraji.
Podnětný byl i doprovodný program návštěvy. Oba vrcholní představitelé partnerských regionů si prohlédli firmu Dvořák, svahové sekačky s. r. o. z Havlíčkova Brodu, kde byli velmi příjemně překvapeni zajímavými stroji úspěšnými v mnoha zemích nejen v Evropě. Ve Střední odborné škole uměleckoprůmyslové ve Světlé nad Sázavou si vyzkoušeli i foukání skla ve školní huti. Prezident Bachy přitom s úsměvem komentoval zvláštní tvar svého „díla“ tím, že je zvyklý jako amatérský muzikant foukat jen do trumpety. Rovněž jsme společně zahájili již druhou výstavu francouzského současného umění Artotheque Ephemere v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě. Tuto zajímavou výstavu ostatně můžete ještě shlédnout, trvá do 16. října tohoto roku.
V září jsme rovněž navštívili s naší delegací partnerský region Zakarpatskou oblast Ukrajiny. Hlavním programem byla kontrola a také slavnostní předání do užívání projektů dokončených v roce 2011. Úspěšné fungování našeho téměř pět let trvajícího partnerství dokazuje nejen celá řada těchto společně realizovaných projektů přispívajících k rozvoji veřejné infrastruktury (hlavně opravy školských a sociálních zařízení), ale i tvůrčí spolupráce sociálních zařízení našich regionů. Výzvou do dalších let je pak rozvoj kooperace v oblasti vysokoškolského vzdělávání, ochrany životního prostředí, zdravotnictví či kultury.
Myslím, že jsme opět přispěli k posílení dobrého jména naší země, které si naši partneři velmi váží. Dokladem toho a příjemným zážitkem byla malá slavnost, při níž jsme společně s Ivanem Balohou, předsedou oblastní rady Zakarpatské oblasti Ukrajiny, slavnostně odhalili bustu prezidenta první samostatné Československé republiky T. G. Masaryka na škole v obci Svaljava. Text na ní zní „T. Masaryk, zakladatel první střední školy v městě Svaljava“. V naší delegaci byli i Drahoslav Ryba, ředitel Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina, a Jan Slámečka, předseda Bezpečnostní komise Rady Kraje Vysočina. Oba ocenili zdejší dobře propracovaný systém v organizaci hasičů a diskutovali možnosti spolupráce profesionálních a dobrovolných hasičů obou partnerských regionů.
Velmi slibně se rozvíjí i spolupráce s naším nejbližším partnerem - Spolkovou zemí Dolní Rakousko. Nemohu zde vyjmenovávat desítky uskutečněných projektů mezi našimi regiony nebo následně přímo mezi školskými, kulturními a zdravotnickými zařízeními. Zmíním se alespoň o jednom z nich. Už třetí ročník „Mladé univerzity“, týdenní společné „školy“ českých a rakouských dětí, přivítal v srpnu letošního roku doposud nejvyšší počet účastníků – celkem 98 žáků ve věku 11 až 14 let. Z větší části se konala v univerzitním kampusu v areálu Lindenhof (Raabs/Thaya) a na jeden den také na Vysočině v Jihlavě. Ústředním motivem letošního ročníku byla „technika“. Zejména tomuto tématu byly přizpůsobeny dopolední přednášky, pro praktické rozvíjení dopoledních témat sloužily odpolední workshopy. Účastníci si užili také sportovní olympiádu, posezení u táboráku nebo taneční odpoledne.
Důležitým momentem pro naši přeshraniční spolupráci bylo i datum 21. září, kdy proběhla v Mikulově úvodní konference projektu „Partnerství Rakousko – Česká republika ve středoevropském prostoru – PRO 2013+“, který Kraj Vysočina realizuje společně se svými partnery, jimiž jsou Dolní Rakousko, město Vídeň a Jihomoravský kraj, v rámci Operačního programu Cíl 3 Evropská územní spolupráce Rakousko – Česká republika 2007 – 2013. Mezi cíle projektu patří především vytvoření analýzy stávajících sítí v přeshraniční spolupráci, tj. určení jejich počtu a kvality a příprava analýzy potenciálu, tedy stanovení prioritních oblastí a témat spolupráce pro nadcházející programové období 2014-2020.
Koneckonců celé plánovací období evropské spolupráce do roku 2020, na jehož přípravě se teď pracuje, je významnou šancí pro budoucnost. V celé republice i v našich regionech. Měli bychom zanechat vnitropolitických půtek o ničem a věnovat se konkrétní práci pro tuto budoucnost. Výhodou partnerství s regiony jiných zemí je mezi jiným právě i to, že se v ní nepolitikaří, ale jde o společný zájem našich občanů.
Mezinárodní spolupráce regionů je motorem rozvíjení osobností i celé společnosti. Poznávání jiného prostředí a postupů, získávání zkušeností ve světě jsou obrovským vkladem pro rozvoj osobnosti – především u mladých lidí. Přináší bližší porozumění, vzájemné pochopení a toleranci různých kultur. V hospodářské oblasti je pak takové poznání často i pragmaticky výhodné. Naopak izolace od světa znamená stagnaci a ujíždějící rychlík, jak jsme nevesele poznali v naší nedávné historii.
V každé době je pak při mezinárodních stycích podstatné i to základní lidské poznání – můžeme být jiní, mít jinou historickou a kulturní zkušenost a přesto si můžeme těch „jiných“ vážit, chápat je, respektovat a nakonec - mít se prostě rádi.
Jiří Běhounek,
hejtman Kraje Vysočina
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se