Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina
Koncem května jsme se vydali s některými zastupiteli kraje a také s představiteli města Jihlavy a Pelhřimova do oblasti Zakarpatské Ukrajiny. Účelem této pracovní cesty byly prohlídky některých už realizovaných projektů v rámci Smlouvy o spolupráci mezi Krajem Vysočina a Zakarpatskou oblastí Ukrajiny a také projektů připravených pro letošní rok. Úspěšné fungování našeho pět let trvajícího partnerství dokazuje nejen celá řada společných investic do veřejné infrastruktury (především opravy školských a sociálních zařízení), ale i tvůrčí spolupráce sociálních zařízení našich regionů nebo rozvoj kooperace v oblasti vysokoškolského vzdělávání, ochrany životního prostředí, zdravotnictví či kultury. V neposlední řadě vzniká i prostor pro perspektivní hospodářskou spolupráci. Pozitivní je skutečnost, že na této spolupráci se stále shodujeme napříč všemi politickými stranami Kraje Vysočina.
Opět jsme si připomněli mnohé české stopy z doby, kdy bylo toto území v letech 1919 - 1938 součástí československého státu. Jsou jimi zachovalé budovy, ale i krásná lipová alej na nábřeží řeky Už v centru Užhorodu anebo také „prvorepublikový“ most přes tuto řeku. Ten jsme za naší návštěvy společně s předsedou Rady Zakarpatské oblasti Ivanem Ivanovyčem Balohou pokřtili jménem prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Současně probíhaly v Užhorodu „Dny české kultury“, při nichž se prezentovaly jihlavské hudební soubory, čepoval se tu jihlavský ježek, atmosféru zpestřila i živá importovaná osoba Josefa Švejka. Aktivní jihlavskou účast dokumentovala pro budoucnost i odhalená trojice ježků – symbolů města Jihlavy. Tyto kované sošky umístěné na zábradlí nad řekou Už odhalil jihlavský primátor Jaroslav Vymazal. Jsem velmi rád, že město Jihlava se významnou měrou přidalo ke krajským aktivitám na Zakarpatské Ukrajině. Už nyní se těším na Dny ukrajinské kultury, které proběhnou v Jihlavě na podzim. Nesmím zapomenout ani na aktivní vazby a přínosnou spolupráci Pelhřimova s městem Mukačevo, které je přirozeným historickým centrem celého Zakarpatí.
Podstatnější než budovy je ovšem to, co zůstává v myslích lidí. Myslím, že úspěšně navazujeme na dobré jméno naší republiky z předválečné doby. Dnes plně respektujeme jinou geopolitickou situaci, ale rádi navazujeme na přátelské vztahy. Naše konkrétní pomoc je pro tento hrdý a přece jen stále chudší region spíše symbolická a má význam hlavně motivační pro jejich vlastní aktivitu. Proto jsou všechny projekty společné – za přispění obou stran. A jsem potěšen tím, že odezvy ze strany místních obyvatel jsou velmi srdečné – až dojemné.
Každá mezinárodní spolupráce přináší bližší poznání, vzájemné pochopení a toleranci různých kultur. Rovněž poznávání jiného prostředí a jiných zvyklostí, získávání zkušeností ve světě, jsou pozitivním vkladem pro rozvoj osobnosti. A pro mne nezanedbatelné je i to základní lidské poznání – můžeme být jiní a přesto si můžeme těch „jiných“ vážit, chápat je a mít je rádi.
Jiří Běhounek
hejtman Kraje Vysočina
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se