Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky > Památkový fond
Pohlceni každodenními starostmi a problémy své současnosti stále více zapomínáme na historii a její souvislosti s dneškem. Druhá světová válka se zdá být dalekou minulostí, ale její dopady a odezvy se nás stále dotýkají. Měli bychom si připomínat, co pro vítězství nad zrůdnou mašinérií nacismu udělalo nemálo statečných lidí – včetně těch z Vysočiny. Mezi nimi vynikají naši piloti, kteří prokázali své schopnosti a hrdinství v bitvě o Británii – v důležitém bojovém nasazení v té nejstrašnější válce v dějinách lidstva. Právě zítra tomu bude přesně sedmdesát let ode dne, kdy Luftwaffe podnikla na Londýn jeden z nejmasívnějších náletů, který měl zlomit britský odpor. Nepovedlo se - a začal první důležitý zvrat ve válce, první zastavení postupu fašistického moru. Toto letecké střetnutí mezi britskou Royal Air Force a německou Luftwaffe bylo jedním z mezníků druhé světové války. Winston Churchill o něm na adresu pilotů pronesl, že „Na poli lidských konfliktů nevděčilo nikdy tak velké množství lidí za tak mnoho tak nepatrné hrstce jednotlivců“. K oněm hrdinným obráncům patřila i řada Čechoslováků, příslušníků 310. stíhací perutě a dalších jednotek.
Ve spolupráci s občanským sdružením Czech Spitfire Club jsme připravili kulturní večer s připomenutím těchto osobností minulosti. Tato organizace se snaží zprostředkovávat především mladé generaci pozitivní vzory a morální odkaz válečných československých letců. Dnešní program v Horáckém divadle nám zpřítomní leteckou bitvu o Británii a její protagonisty. V našem kraji se nejen narodilo, ale také nějaký čas pobývalo mnoho významných osobností československého zahraničního odboje, zejména právě letců. Tak si připomeneme našeho rodáka brigádního generála im memoriam Karla Miroslava Kuttelwaschera. Pocházel ze Svatého Kříže u Havlíčkova Brodu a byl naším nejúspěšnějším stíhačem v řadách RAF. Věhlas získal hlavně během úspěšných přepadových akcí Night Intruder na jaře a v létě 1942, při nichž sestřelil 15 německých bombardérů. Po válce se vrátil do vlasti, ale záhy byl nucen emigrovat a zemřel v roce 1958 v Anglii. Plukovník im memoriam Vilém Göth se narodil v Brně, ale žil během třicátých let v Jihlavě. Bojoval v bitvě o Británii, bohužel krátce po svých prvních bojových úspěších jako šestý v pořadí z našich letců položil život za svou touhu po svobodě. Budeme mít dnes tu čest přímo přivítat kromě mnoha hostů a taky potomků našich vojáků i jednoho z posledních žijících pamětníků těchto urputných bojů. Plukovník Imrich Gablech, držitel Řádu Bílého lva, je právem považován za legendu. Je typickým Čechoslovákem - původem ze Slovenska, ale od války žije v Havlíčkově Brodě. Podařilo se mu uletět okupantům, bojovat v Polsku, ale po zajetí Sověty strávil dva strastiplné roky v gulagu. V roce 1942 se díky naší diplomacii dostal do Anglie, kde působil jako dispečer letového provozu. Po únorovém převratu byl bohužel ve své vlasti perzekuován.
Je zajímavé, že velká část těchto legendárních pilotů byla právě z Vysočiny. Pojednává o tom podrobně kniha Karla Černého Z Vysočiny na křídla RAF, jejíž součástí je i kompletní seznam 37 rodáků z Vysočiny, kteří sloužili v RAF. Podrobně se zabývá osudy patnácti z nich. Kromě výše jmenovaných to jsou např. Stanislav Zimpich, Bohumír Fürst-Fiřt, Josef Stehlík, Josef Dygrýn-Ligotický, Jaroslav Hloužek a další.
Czech Spitfire Club průběžně pečuje o památku našich statečných pilotů, jedním z připravovaných projektů je záměr vybudovat a provozovat Historické letecké centrum Karla Kuttelwaschera na jeho rodné Vysočině. Ještě vám napovím, že stojí za to podívat se na webové stránky klubu - www.czechspitfireclub.cz. Jsem rád, že jsme společně připravili tento zajímavý večer a těším se na tolik potřebné připomenutí hrdinů našich dějin.
Jiří Běhounek,
hejtman Vysočiny
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se