Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor informatiky > Fond Vysočiny - Grantové programy pro oblast ICT > Úspěšné projekty Fondu Vysočiny
Vyberte:
Zkušenosti z jiného prostředí i z jiných zemí mohou být pro každého užitečné – pro jednotlivce i celé instituce. Proto vznikají partnerské vztahy i mezi městy nebo regiony. Dříve se tomu říkalo „družba“ a větší města ji měla i s městy z tehdejšího Sovětského svazu, menším byla politickými orgány přidělena města na Slovensku nebo města v „socialistickém táboře“. Tato setkání i pod politickou kontrolou znamenala poznávání konkrétních lidí a navazování často dlouhodobých přátelství. Mnohé tyto vztahy přetrvaly dodnes, své partnery si postupně našla všechna naše větší města na různých místech Evropy. Kromě slovenských měst jde o sídla v Rakousku, Německu, Holandsku, ale taky v Polsku, Francii nebo Itálii. Přiznejme si - některé vztahy jsou formální a jejich kvalita i četnost se mění i se změnami ve vedení měst na obou stranách. Ale většinou jde už o stálé a prohlubující se vztahy, které nezůstávají u potřepání si rukou oficiálních delegací. Na smlouvy o spolupráci navazují setkání nejrůznějších skupin občanů – kulturních souborů, žáků a studentů, ale taky odborníků nebo i podnikatelů v rozličných oblastech. Významná bývá společná příprava evropských projektů.
Kraj Vysočina má kromě mnoha dílčích vztahů uzavřeny partnerské smlouvy s pěti zahraničními regiony. Jsou to konkrétně Spolková země Dolní Rakousko, Region Champagne-Ardenne ve Francii, Nitranský samosprávný kraj, Autonomní region Friuli Venezia Giulia v Itálii a Zakarpatská oblast Ukrajiny. Díky jim byl realizován už velký počet konkrétních projektů především v oblasti školství, kultury, sportu, cestovního ruchu, ale taky třeba informačních technologií nebo zdravotnictví.
Rád bych se podělil o poslední zkušenosti ze spolupráce s francouzskými partnery. V našich zemích přetrvává od předválečných dob velmi pozitivní vztah ke „sladké Francii“. Jsem rád, že moje zážitky z poslední doby potvrzují posilování vzájemně srdečných přátelských vztahů s našimi partnery z Regionu Champagne-Ardenne. Tento region leží v severovýchodní části Francie, na hranicích s Belgií a žije v něm přibližně milion tři sta tisíc obyvatel. Díky uskutečněným akcím a setkáním jsme se přesvědčili, že si máme vzájemně co nabídnout a že to může být pro naše občany z obou stran zajímavé a užitečné.
Například v červnu loňského roku se ve francouzském městě Charleville-Mézières uskutečnil turnaj v ledním hokeji, kterého se zúčastnil náš krajský výběr hráčů ve věku 17 – 19 let. Družstvo z Vysočiny zvítězilo v základní skupině turnaje a vyhrálo rovněž finálový zápas proti týmu z Nitranského kraje ze Slovenska. V návaznosti na to proběhl v letošním únoru na Vysočině hokejový kemp pro francouzské hráče juniorského a dorosteneckého věku a pro jejich trenéry. Hokejový kemp byl francouzskou stranou velmi dobře hodnocen pro vysokou úroveň a profesionalitu. V posledních dvou letech vznikly i společné projekty – např. v rámci Operačního programu meziregionální spolupráce Interreg IVC, pravidelnou spolupráci navázaly i některé střední školy z našich regionů, francouzská lektorka se podílí na zdokonalení jazykových schopností našich středoškolských studentů.
V říjnu loňského roku proběhla v Oblastní galerii Vysočiny Jihlava velmi kvalitní výstava moderního umění kraje Champagne-Ardenne. A letošní náš státní svátek jsme 28. října oslavili vernisáží výstavy moderního současného umění sedmi autorů z Vysočiny v sídelním městě regionu Chalons en Champagne. Výstavu jsem slavnostně zahájil společně s prezidentem regionální rady Champagne-Ardenne J. P. Bachym. Opět jsem se přesvědčil o našich skutečně srdečných vztazích, pan prezident s potěšením přijal mé pozvání na další návštěvu Vysočiny začátkem příštího roku. Budeme spolu probírat konkrétní náměty na další spolupráci. Rád přivítám i podněty a nápady od našich francouzské zemi příznivě naladěných občanů. Mimochodem – pan Jean-Paul Bachy je zkušeným politikem, už v osmdesátých letech byl evropským poslancem, poté byl zástupcem departmentu Ardennes v Národním shromáždění a také starostou města Sedan. Prezidentem regionu Champagne-Ardenne je od roku 2004 a letos obhájil svůj mandát na nové šestileté období.
Vlastní výstava představila umělce z řad klasiků (Reynek, Novák či Ranný) i příslušníky nadcházející generace talentů (Janovský, Kříž). Výstava je instalována v nádherné výstavní síni historické budovy sídla regionální rady. Měla i mezi francouzskými odborníky nebývale příznivý ohlas. Setkali jsme se na vernisáži mimo jiné se sedmdesátiletou francouzskou paní, jež je od mládí velkým příznivcem díla Bohuslava Reynka, má všechny knihy o něm a mnohé kopie jeho děl.
Každá mezinárodní spolupráce přináší bližší poznání, vzájemné pochopení a toleranci různých kultur. Poznávání jiného prostředí a postupů, získávání zkušeností ve světě je obrovským vkladem pro rozvoj osobnosti – především u mladých lidí. A v dnešním multikulturním světě je podstatné i to základní lidské poznání – můžeme být jiní, mít jinou historickou a kulturní zkušenost a přesto si můžeme těch „jiných“ vážit, chápat je a mít je rádi.
Jiří Běhounek,
hejtman Vysočiny
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se