Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Právní předpisy kraje a rozhodnutí hejtmana


 

18.5.2010

Vzájemný respekt a spolupráce kraje s městy a obcemi přináší prospěch všem občanům Vysočiny
 

 
 

Nikdo sám moc nezmůže. Nebo přinejmenším společné snažení více subjektů má vždycky více šancí dojít k cíli než individuální cesta. To platí o jednotlivých osobách i o institucích. Jako kraj máme své priority, ale nefungujeme v nějakém fiktivním prostoru. Tím prostorem jsou území našich měst a obcí. Máme na nich své majetky a přímo řízené organizace. Jejich činnost i přímé působení krajského úřadu směřuje logicky k obyvatelům konkrétních měst a obcí. A naopak bez dobrého fungování obecních a městských úřadů by práce kraje neměla ty potřebné solidní základy. Proto je tak podstatná dobrá spolupráce úřadů na různých stupních.

 

Myslím, že na Vysočině se nám ve velké většině daří bez ohledu na politickou orientaci využívat naše síly a prostředky ke společnému prospěchu. Vždy jsem potěšen, když se ta spolupráce daří a když se tomu tak děje dokonce bez dominování snahy o zvýrazňování vlastních zásluh – s radostí ze společných výsledků. Například začátkem května jsem  se setkal s odborníky, kteří se v našich městech a obcích zabývají informačními technologiemi čili vším, co souvisí s počítači. Při debatě s nimi jsem si jen potvrdil, co už jsem dříve věděl. V těchto lidech a jejich práci má Vysočina velké bohatství. Pochopitelně jsem rád slyšel upřímné pochvaly na adresu krajského odboru informatiky. A stejně rád jsem mohl svým hostům vyjádřit své poděkování za jejich kvalitní práci, bez níž by projekty našich „ajtíků“ byly k ničemu. Ze setkání a neformální diskuse bylo cítit především zadostiučinění ze  skutečnosti, že díky té vynikající propojenosti a spolupráci je Vysočina uznávána jako region, který je jednoznačně na špici informačních technologií v celé republice. Spolu jsme se mohli potěšit i čerstvě obdrženým prestižním oceněním české internetové elity - cenou s názvem „Český zavináč“, kterou vnímám jako uznání pro celý kraj Vysočina.

 

Jiným příkladem konkrétní akce ve společném zájmu města i kraje je řešení problémů kolem výstavby nového objektu v jihlavské nemocnici, zřizované krajem. Do roku 2012 by tu měl stát nový pavilon urgentní a intenzivní péče, v němž by se mělo nacházet i nové infekční oddělení. Výstavba byla ohrožena kvůli pozemkům za heliportem, situace byla jednu chvíli patová. Jihlavské zastupitelstvo nakonec schválilo změnu územního plánu a dohodlo s developerskou firmou směnu pozemků, bez jejichž vypořádání by nebylo vydáno stavební povolení.

 

Letošní nejvýznamnější kulturní událostí v Jihlavě budou oslavy 150. výročí narození světového skladatele a dirigenta Gustava Mahlera. Na doprovodných akcích ať již hudebně, literárně či výtvarně zaměřených se spolupodílejí jak krajské příspěvkové organizace na úseku kultury, tak řada dalších organizátorů. A přestože hlavním nositelem i finančním garantem těchto akcí je město Jihlava, zastupitelstvo kraje neváhalo na žádost města přispět svým dílem. Stejně tak přispějeme na akce spojené s oslavami i Kalištím a Humpolci. Kromě jiných jednotlivých akcí přispívá kraj i na investiční akce, jejichž význam přesahuje hranice jednotlivých měst. Tak tomu bylo například v minulosti ve shodě všech politických subjektů s příspěvkem kraje na rekonstrukci fotbalového stadiónu v Jihlavě nebo biatlonového areálu v Novém Městě na Moravě.

 

Pomoc městům a obcím realizuje kraj i mnoha programy zaměřenými do různých oblastí, některé jsou zaměřeny i specificky na venkov. Tak byl například letos kromě jiného  vyhlášen grantový program Naše školka, který vycházel z reálných potřeb obcí a měst. Ten podpoří modernizaci celkem 46 mateřských škol v kraji. Je určen ke spolufinancování rekonstrukcí, oprav, modernizací nebo dovybavení sociálních zařízení, kuchyní, výdejen stravy a jídelen v budovách mateřských škol. Týká se školek v obcích do 2000 obyvatel. Program rozdělí celkem pět milionů korun. Nemohu zde vyjmenovávat všechny akce. Jen připomenu, že rozvojový Fond Vysočiny hospodařil v loňském roce s rozpočtem 77,9 milionů korun.

 

Především ovšem nejde o to, čím kdo, kde a komu přispěje. Podstatné je, že vzájemný respekt a spolupráce kraje s městy a obcemi přináší prospěch všem občanům Vysočiny.

 

 

 

Jiří Běhounek,

hejtman Vysočiny

 
 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 8.7.2010 / 8.7.2010

Počet návštěv: 11004
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek