Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky
Stále více se v současnosti ukazuje, jak se svět zmenšuje, přibývá více informací i přímých kontaktů nejen mezi sousedícími zeměmi, ale v rámci celého světa. A vzájemné styky se prosazují v oblasti hospodářské, turistické, kulturní i politické. Propojení je znát už v obchodech, kde nalézáme zboží z celého světa. Poznávání různých kulturních hodnot a programů probíhá nejen v Praze, ale i v menších městech. V historických centrech těchto měst i na zajímavých místech našeho venkova můžeme vidět návštěvníky z evropských i z mnoha pro nás dříve spíše exotických zemí.
Zájem o navázání nebo zvýraznění vzájemných vztahů i na úrovni regionů projevuje stále více nových subjektů. Všichni cítí potřebu a výhodnost takových styků, i když nejsou vždy vidět na první pohled. Zvláště spolupráce v podnikatelské sféře naznačuje vícero podnětů užitečných pro náš hospodářský rozvoj a následně pro tolik potřebnou zaměstnanost. Kraj Vysočina má tradiční partnerské vztahy s oblastmi na Slovensku, ve Francii, v západní Ukrajině, v Rakousku. Novější jsou kontakty s Tchajwanem, ale i s Čínou nebo Běloruskem.
Mnohé problémy a situace jsou obdobné i v na první pohled odlišných zemích. Přesvědčil jsem se o tom při nedávném už tradičním setkání tří partnerských regionů, jež nese pracovní název „3 B“, neboli Běhounek - Belica - Bachy. Mě jako zástupce Kraje Vysočina navštívili předseda Nitranského samosprávného kraje Milan Belica a prezident francouzského regionu Champagne Ardenne Jean-Paul Bachy. Shodli jsme se na tom, že ve všech našich zemích sledujeme obdobné tendence – snahy o posilování ústředí na úkor pravomocí oblastí. Přitom máme shodný pocit, že na úrovni center probíhají často zbytečné žabomyší politické boje, zatímco se v regionech řeší jejich konkrétní rozvoj – i s nižšími možnostmi především finančními, protože státní orgány si uzurpují ten stále větší krajíc investic i provozních prostředků.
Přivítali jsme u nás i guvernéra čínské provincie Hubei Wang Guoshenga a podepsali jsme na závěr oficiálního programu rozsáhlé čínské delegace v Kraji Vysočina Memorandum o rozvoji a spolupráci mezi oběma regiony. Ta by do budoucna měla být zaměřena především na strojírenskou výrobu, vzdělávání, cestovní ruch, výměnu zkušeností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a na kulturu. Pro nás je důležitý fakt, že Vysočina má pro obrovskou Čínu velký potenciál. Do budoucna bychom rádi apelovali na centrální orgány, které mohou zásadním způsobem ovlivnit zřízení přímého leteckého spojení České republiky s Čínou nebo zvážit jednodušší vízovou politiku. Přitom jsme zároveň připomněli, že na našich stycích s Tchajwanem se nic nemění.
Zajímavá byla naše cesta do Běloruska, které se přes přísnější politický režim velmi rozvíjí a mají tam evidentní zájem o společné podnikatelské aktivity. Překvapivě velký ohlas vzbudila moje přednáška o našem zdravotnictví. A dohodli jsme mezi jiným i stáž zdravotnických odborníků z Běloruska v našich nemocnicích a u zdravotnické záchranné služby.
Nechceme politikařit. Při všech těchto kontaktech si uvědomujeme, že naše země a státy z jiných koutů světa mají rozdílnou historii i současnost, kulturu i tradiční postoje k nejrůznějším součástem života. Respektujeme tuto různost, nepoučujeme ty jiné nebo jinačí, jen někdy připomínáme, že vývoj se nedá zastavit. A doufáme, že vzájemné poznání přispěje k porozumění, dobrým a oboustranně výhodným vztahům.
Jiří Běhounek
hejtman Kraje Vysočina
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se