Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Publikace Edice Vysočiny
Téma pracovní skupiny: Prostředí pro život rodin a nástroje na podporu rodin v regionu
Na 2. jednání pracovní skupiny se sešlo 13 členů pracovní skupiny ze všech 3 cílových skupin – VS, NNO, firmy. Členové PS hodnotili stávající stav prostředí pro život rodin v regionu Jihlavsko. Zaznívaly obavy před vzrůstající chudobou, ztrátou práci či ztráta bydlení. V menších obcích chybí dopravní obslužnost, volnočasové aktivity pro děti – jezdí tudíž do škol do měst, kde jsou i kroužky, sportovní kluby, problém pro rodiče (neví, kde se jejich dítě pohybuje) – obce pak slouží jako noclehárny a komunitní život a sousedství se tak vytrácí. Chybí velký sál v Telči na pořádání větších akcí pro rodiny, plesy, karnevaly, společenské a kulturní akce. Nejsou pracovní místa v Telči a okolí – dojíždění do Jihlavy je drahé a časově náročné - nepřispívá to ke slaďování práce a rodiny.
Chybí kapacita v MŠ v Jihlavě a zařízení pro děti mladších 3 let, „Velký sál“ v Jihlavě na pořádání velkých reprezentačních akcí (ples Bosch pro více zaměstnanců, rodinné akce pro zaměstnance apod.). Úřední hodiny na většině úřadů 8 - 17 hodin je nedostačující, zejména pro rodiče, kteří mají 8 h pracovní dobu, popř. v této době ještě vyzvedávají děti z MŠ, ZŠ. Neexistují Koncepce rodinné politiky měst a obcí, které by tuto problematiku shrnovaly.
Dále členové PS navrhovali konkrétní opatření a řešení problémů. Mimo jiné koordinace dotační politiky, stanovit jasná pravidla pro prostor pro VS a NNO, Kraj s městem Jihlavu by měl řešit navýšení počtu míst ve školkách, vyřešit, kam s mladšími dětmi 3 let, aby se rodiče mohli vracet dříve do práce např. firma Bosch tuto možnost rodičům nabízí, problém je, co mají dělat s malými dětmi, pro mladou generaci - absolventy VŠ v jiných městech - nechuď vracet se do rodného města – chybí bydlení, zázemí – návrh – více oborů na VŠPJ (zejména technické) – nebudou odcházet studovat jinam, budou chodit na praxi v Jihlavě, více dostupné studium – pro rodiny méně nákladná záležitost (studenti bydlí doma), mediální kampaň – zatraktivnění učňovského vzdělání apod.
Členové PS též uvedli přínosy spolupráce VS, NNO a firem navzájem např. v Jihlavě díky dobré spolupráci funguje organizace mnoha osvětových akcí – př. Den Země, Evropský týden mobility apod., volnočasové aktivity, Centrum pro rodinu bude rádo spolupracovat s městem Jihlava na soutěži Obec přátelská rodině, zřízení Family pointu, či přípravě Koncepce rodinné politiky apod.
Zaznívali též příklady, kdy spolupráce nefunguje a v čem vidí příčiny a možnosti nápravy. Například takováto setkávání pomáhají bariéry spolupráce odstraňovat a nacházet společná řešení.
Zapsala: Ing. Soňa Krátká
Fotogalerie ze setkání.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se