Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport > Zpravodaj novinek


 

Zpravodaj novinek

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

22.11.2011

Zamyšlení nad bezpečím na Vysočině v době předadventní
 

 
 

Jednou z obecně uznávaných skutečností je fakt, že Kraj Vysočina je poměrně bezpečným regionem. Vyplývá to i z posledního uskutečněného průzkumu, v němž tento názor potvrdilo sedmdesát procent našich dotazovaných občanů, jen patnáct procent dotázaných je opačného názoru. Vzhledem k tomu, že průzkumy názorů občanů na kriminalitu a prevenci už neprovádí Institut pro kriminologii a prevenci tak, jak bylo zvykem v minulosti, zadali jsme si vlastní šetření u Empirického centra Vysočiny Vysoké školy polytechnické Jihlava. Důvodem je objektivní zhodnocení plnění zatím platné koncepce prevence kriminality z let 2009 až 2011.

 

Je mi ovšem jasné, že ona „bezpečnost“ Vysočiny je relativní. V poměru k jiným regionům jsme na tom lépe, ale spokojenost s daným stavem mezi lidmi zdaleka nepanuje. Současný neutěšený stav společnosti dostatečně popisuje fakt, že čtyřicet šest procent dotázaných si myslí, že kriminalita v jejich okolí se v průběhu posledních pěti let zvýšila. Pouze každý dvacátý tázaný se domnívá, že kriminalita klesá. Zajímavá jsou i další zjištění průzkumu. Například nejbezpečněji se cítí občané okresu Pelhřimov, nejméně bezpečně se žije podle průzkumu občanům v okrese Třebíč. Největší obavy mají občané z vloupání do bytů, podvodů, krádeží vozidel, loupežných přepadení a okradení na ulici. Pozitivní je fakt, že devadesát procent dotazovaných ví, kam se má obrátit v případě, že se on nebo někdo z blízkých stane obětí trestného činu, ale jen přibližně šedesát tři procent dotázaných má dostatek informací o možnostech ochrany svého majetku. A dost alarmující je zjištění, že zhruba šedesát pět procent respondentů neví, jak se chránit proti napadení.

 

Výzkum nám rovněž potvrdil, že veřejnost podporuje přednáškovou činnost na školách, jako prevenci proti kriminalitě vítá také fungování dětských a mládežnických organizací a přivítala by více policistů v ulicích. Počty policistů přímo neovlivníme, i když se na státní orgány snažíme v tomto směru působit. Naproti tomu ovlivňování potřebných informací a vědomostí nejen u mládeže se hodláme ve spolupráci s krajským ředitelstvím Policie České republiky, městy a obcemi nadále intenzívně věnovat. Průzkum využijeme i k dalším krokům. V následujících týdnech čeká bezpečnostní experty ověření naplnění koncepce prevence kriminality z let 2009 až 2011 a především výstupy materiálu využijeme jako důležitý podklad pro přípravu programu prevence kriminality na rok 2012 a dále.

 

Dnes se o prakticky každém kriminálním činu díky sdělovacím prostředkům dozvíme. Často barvitě i s detaily. Na jedné straně to je dobře, protože díky tomu víme, co všechno nám hrozí – včetně praktik nejrůznějších podvodníků. Na straně druhé zvláště starší lidé tyto zprávy intenzívně prožívají a mají pak stálý silný pocit ohrožení, i když žijí celkem v bezpečí. Musím však podotknout, že násilí a podvody na starých důvěřivých lidech považuji za zvláště nelidské. Chtěl bych apelovat na všechny nás mladší, abychom svou pozorností pomáhali předejít situacím, kdy se senioři stávají obětí těch, kteří neváhají zneužít jejich částečné bezmocnosti.

 

V nastávajícím čase nás čekají snad příjemnější starosti a hlavně radosti. Již tato neděle je počátkem adventu. Tedy období, které bylo v křesťanských civilizacích po staletí jakýmsi zklidněním, přípravou na duchovní svátky. Advent má svůj rozměr a smysl nejen pro věřící. Nečekejme jen na těch pár dnů vlastních svátků. Záleží na nás, zda budeme vnímat předvánoční čas jen jako dobu zvýšené nervozity, shonu a shánění dárků. Nebo zda si najdeme čas na uklidnění mysli, posezení a popovídání si se svými blízkými. A taky bychom si měli vzpomenout na své babičky a dědečky, ale i na jiné částečně opuštěné starší lidi, které zvláště v tomto rozjitřeném období potěší každé vlídné slovo a pozornost.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 1.8.2012 / 1.8.2012

Počet návštěv: 11290
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek