Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Školský portál > Mládež a sport
Tak nám začal nový školní rok. Každoroční rituál přípravy na první září máme za sebou. V papírnictvích už končí hemžení dětí, studentů i rodičů. Všichni si ve školách užívají to poprázdninové radostné štěbetání, výměny zážitků z letních měsíců.
V některých středních školách je cítit určité napětí. Léta neměnná statická situace se dala do pohybu. Nutnost reagovat na celkový úbytek žáků a potřeby našeho hospodářství nás nutí organizovat jisté změny. Především jde v zájmu hospodárnosti o slučování některých škol a o podporu oborů, kde cítíme nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Obojí jsou ovšem dlouhodobé procesy, ale mnohé už probíhají.
Tak například už třetím rokem podporujeme formou stipendií prospívající učně vybraných technických oborů. I díky tomu se daří na středních školách udržet zájem o obory, u nichž vnímáme v celé republice nedostatek zájemců. Ve školním roce 2012/2013 vyplatil Kraj Vysočina těmto učňům více než tři milióny korun formou studijních a motivačních stipendií. Nyní je do tohoto stipendijního programu zapojeno 558 studentů. Finanční podpora je jedním ze způsobů, jak zájem o technické obory zvýšit. Dalšími jsou spolupráce s budoucími zaměstnavateli, příprava na realitu zaměstnání, uvědomování si možností. Podchytit zájem dětí ale musíme ve spolupráci s rodiči a s učiteli už na základních školách. Tedy ve věku, kdy se rozhodují o svém dalším směřování. Je důležité, aby vnímaly, že už v tom zlomovém věku po patnáctém roku nejde o jejich zájmovou líbivou aktivitu. Jde o rozhodnutí možná na celý život a podstatná je možnost dalšího celoživotního uplatnění. V tom má důležitou roli vysvětlování a ovlivňování prostřednictvím rodičů.
To vše má svůj význam a také už konkrétní výsledky. Porovnání zájmu o podporované a nepodporované obory ukazuje, že stipendia mají efekt. V obou případech vlivem úbytku žáků dochází k poklesu, ale v případě podporovaných oborů je pokles poloviční. Příspěvek kraje se nyní týká oborů modelář, slévač, nástrojař, obráběč kovů, kovář, jemný mechanik, klempíř, malíř a lakýrník, kameník, tesař, zedník, pokrývač, pekař, řezník-uzenář, strojní mechanik, instalatér, elektrikář, elektrikář-silnoproud. Vysočina je významnou zemědělskou oblastí, leč mladých odborníků máme také nedostatek. Proto plánujeme vyjít vstříc i potřebám místních zemědělských podniků a realizovat podporu oboru farmář.
Přes současné demografické problémy nezapomínáme ani na investice do školství a do kultury. V areálu Střední uměleckoprůmyslové školy Helenín vznikne nedaleko Jihlavy nové centrum stavební a řemeslné středoškolské výuky. V objektu původní textilní fabriky z 19. století funguje od konce války textilní školství. Umělecké obory spojené s textilem a odíváním se zde s velkým úspěchem vyučují stále, jen přibyly ateliéry pro výuku výtvarných předmětů a studenti věnují pozornost i moderním oborům jako podnikání v umění a reklamě nebo propagačnímu výtvarnictví a výstavnictví.
Druhou třikrát větší část původně vojenského skladiště a ještě dříve areálu textilní továrny koupil od státu za 32 miliónů korun v roce 2009 Kraj Vysočina. Už v té době jsme měli velice konkrétní představy o budoucím využití rozsáhlých prostor. Plány na vybudování středoškolského centra řemesel se velice dobře podařilo projektantům skloubit s potřebou krajského Muzea Vysočiny Jihlava na zřízení skutečně velkého a především dobře dostupného depozitáře. Ostatně v těchto měsících se dokončuje rovněž historicky nejrozsáhlejší modernizace zámku v Třebíči. Ta by měla skončit letos na podzim. Díky dotacím z Regionálního operačního programu Jihovýchod se rozšíří expoziční plochy v zámku umístěné o čtyřicet procent a bude vytvořeno originální interiérové vybavení. Od poloviny září zase začnou fungovat nové stravovací provozy Střední školy obchodu a služeb v Jihlavě, které byly rekonstruovány nákladem 24 miliónů korun. Přínosem budou především nové cvičné kuchyně.
Kvalitní moderní školství je předpokladem naší úspěšné budoucnosti, uchovávání kulturního dědictví a prezentace umění obohacují náš duchovní život. Proto se snažíme o zkvalitňování i těchto stránek naší existence.
Jiří Běhounek
hejtman Kraje Vysočina
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se