Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport > Volný čas dětí a mládeže
Vyberte:
Téma pracovní skupiny: Informační a ekonomické zdroje na podporu slaďování práce a rodiny
Jednání se zúčastnilo 7 členů pracovní skupiny včetně koordinátorky, bohužel chyběli zástupci firem a Hospodářské komory (HK). Spolupráce s HK je však průběžná a je na velmi dobré úrovni. Účastníky zajímal průběh realizace projektu, získali informace o připravovaných brožurách a seminářích v měsíci říjnu 2013. Zajímal je rovněž průzkum dotazování ve firmách, na Havlíčkobrodsku se nedaří plně početně obsadit pozice tazatelek. Také ne všechny vytipované firmy jsou pro dotazování vstřícné, což může být zapříčiněno i kvalitou samotných personalistů – zaštiťují se nedostatkem času a potřebou se soustředit zejména na vykonávanou práci a ne „slaďovat“.
Důležité poznatky z pracovní skupiny
1. Reflexe stávajícího stavu v regionu – obecně platí, že nejsou naplňovány příjmy obecních rozpočtů a to se většinou projeví zejména ve školství, v sociálních dávkách a na důchodech (byla diskutována i problematika invalidních důchodů). To platí i pro neziskové organizace. Obava je i z dopadu změn vyplývajících z nového zákoníku práce (přechody organizací na nové právní formy).
a. Povědomí o genderovém rozpočtování – povědomí rozhodně je, není ale vhodná doba jej začít naplňovat.
b. Zapojování neziskového sektoru do tvorby rozpočtu – Neziskový sektor má při projednávání obecních rozpočtů prostor jako kterýkoli jiný občan či subjekt. Zájem o sestavování rozpočtu ze strany veřejnosti je však malý.
c. Zapojování komerčních forem do tvorby rozpočtu – neziskové organizace jsou směrovány k výběru poplatků od účastníků aktivit. S tím souvisí i určitá inovace nabízených aktivit.
2. Formy používaných podpor (nejen finanční)
a. Pro organizace občanského sektoru (OOS) vypisují se grantové výzvy, poradenství
b. Pro firmy – poradenství, nabídka místa v průmyslových zónách
3. Největší problémy v oblasti podpory slaďování pracovního a rodinného života
a. Jakého sektoru se problém týká: VS (veřejný sektor), OOS (občanský sektor) nebo KS (komerční sektor) – nedostatek pracovních míst v místě, přetrvávající problém s umisťováním dětí do MŠ, péče o seniory (zejména pokud nejsou společně v místě bydliště)
4. Návrhy nových opatření pro implementaci v regionu (včetně uvedení priorit)
a. Zvýšit informovanost prostřednictvím Rodinného portálu
b. Zavést důsledný kontroling u poskytovatelů sociálního bydlení (VS )
c. Rozdělit působnost jednotlivých NNO (konkurují si – nutno rozdělit působnost)
d. Eliminovat negativní postoj společnosti ke slovu sociální = problematický (OOS )
5. Připomínky (pozitivní i negativní) k průběhu projektu Rovnost šancí na Vysočině – aktualizace informací na Rodinném portálu Kraje
Vysočina – aktualizovat informace na Rodinném portálu
6. Závěr (shrnutí nejpalčivějších problémů, které chce pracovní skupina v regionu řešit, uvést priority)
a. provozování a průběžná aktualizace informačního systému o sociálních službách
b. prohlubování spolupráce s Krajským úřadem Kraje Vysočina (zvýšení metodické podpory, informovanost z oddělení rodinné a seniorské politiky rozvoje služeb)
c. zvýšení informovanosti veřejnosti a posilování spolupráce mezi jednotlivými poskytovateli sociálních služeb pro cílovou skupinu, NNO a městem Havlíčkův Brod
Zapsala: Ing.Menšíková
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se