Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2015 > Duben

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

31. Běh městem Jarmily Kratochvílové ovládli Keňani

Běh městem Jarmily Kratochvílové
Velikonoční neděle byla v Golčově Jeníkově tradičně ve znamení Běhu městem Jarmily Kratochvílové. Jedenatřicátý ročník svátečního silničního závodu, který je součástí Českého běžeckého poháru, si nenechal ujít ani hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, krajská radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová a členové z Českého olympijského výboru, kteří oceňovali vítěze ve všech šesti kategoriích. Kraj Vysočina patří dlouhodobě mezi podporovatele této akce.

Na start hlavního patnáctikilometrového závodu se postavilo 164 běžců, mezi nimi i ředitel Gymnázia Havlíčkův Brod Hynek Bouchal. Cílovou pásku jako první proťal Keňan Hillary Kimaiyo, který byl s časem 46,01 o čtyřiadvacet vteřin rychlejší než loňský vítěz a jeho krajan Joe Mwhngi. Mezi ženami byla v cíli první Rebecca Korir (52,38). Z českých závodníků se v neděli nejvíce dařilo Lukáši Kourkovi z TJ Nové Město na Moravě, který s časem 47,38 doběhl na pátém místě, nejrychlejší Češkou byla rovněž pátá mezi ženami Marta Fenclová (56,21).

„Letošní počasí bylo na běh ideální, střídalo se slunečno se zataženou oblohou. Běžce jen trošku trápil protivítr, a tak nemohli pomýšlet na překonávání traťových rekordů,“ vysvětlil jeden z pořadatelů Jaroslav Holý. Nejrychleji zaběhl patnáctikilometrový silniční závod loni Joe Mwhngi (44,57), nejrychlejší ženou je pak vítězka z roku 2002 Jana Biolková (53,16).

Kromě hlavního závodu se i letos běžel veřejný Běh pro zdraví, který absolvovalo 550 běžců spolu s dětmi, kočárky i psy. Odpoledne byl na programu 28. ročník pochodu vedoucího po stopách závodu, který organizuje Klub českých turistů Golčův Jeníkov.

Běh městem Jarmily Kratochvílové nese jméno legendární české atletky, která je stále držitelkou dosud nepřekonaného světového rekordu na 800 m v čase 1:53,28. Do roku 2001 byl start i cíl na fotbalovém hřišti v Golčově Jeníkově, dnes závodníci startují i protínají cílovou pásku přímo na náměstí T. G. Masaryka. Od stejného roku je Běh pro zdraví zkrácený na 1234 metrů, dříve měřil dva a půl kilometru.

Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 7.4.2015 / 7.4.2015