Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Zastupitelstvo kraje > Podklady pro jednání
Vyberte:
Téma pracovní skupiny: Diskuze k plánovaným prorodinným aktivitám
Jednání se zúčastnilo 6 členů pracovní skupiny včetně koordinátorky.
Přítomní byli informováni o průběhu realizace projektu, o právě zpracovávané analýze aktérů, jejíž výstupy mají sloužit pro aktualizaci Koncepce rodinné politiky Kraje Vysočina pro další období, byl připomenut Rodinný portál Kraje Vysočina, kde jsou umístěny všechny výstupy projektu, brožury, informační listy, prezentace ze seminářů, zápisy z pracovních skupin.
Byly představeny plánované prorodinné aktivity v okrese Havlíčkův Brod (popularizace rodinných pasů a podpora vzdělávání seniorů prostřednictvím knihoven), které budou realizovány do konce roku 2014.
Převažující část jednání byla věnována diskusi o:
- významu a funkčnosti pracovních skupin po ukončení projektu,
- grantových výzvách na podporu prorodinné politiky z fondu Kraje Vysočiny, projektech podpořených v minulých letech a návrzích konkretizace ve výzvách,
- popularizaci rodinných pasů,
- podpoře vzdělávání seniorů prostřednictvím knihoven (např. prostřednictvím VU3V),
- možnostech zřízení základních Family pointů na dalších místech v okrese.
Z diskuze vyplývá, že členové pracovní skupiny hodnotí podněty z ní vzešlé jako cenné. Proto vidí význam v jejím dalším fungování i po skončení projektu, a to zejména v aktivizaci organizací, v roli prostředníka mezi krajem a obcemi, v předávání informací veřejnosti o dění v rodinné politice na úrovni kraje a v přijímání podnětů od občanů a organizací.
O grantových výzvách na podporu prorodinné politiky z fondu Kraje Vysočina nemají přítomní členové pracovní skupiny mnoho informací. Vidí jako přínosnější, aby příjemci dotace byly NNO spíše než obce, protože obce často nechtějí být zatěžovány další administrativou spojenou s projektem, a proto žádost vůbec nepodají. Konečným realizátorem projektu stejně většinou bývá nějaká místní NNO, obec je jen administrativním mezičlánkem a na samotné realizaci se nepodílí.
Popularizaci Rodinných pasů by prospěla např. větší loga umístěná ve vstupech poskytovatelů. Jeden z přítomných potvrdil možnost rozšířit myšlenku Rodinných pasů mezi podnikateli v rámci Hospodářské komory.
Aktivizace seniorů v menších obcích vidí přítomní jako potřebnou, ale obávají se překážek – nedostatečné vybavenosti knihoven, nízké počítačové gramotnosti seniorů (počítačová gramotnost je nutná při vzdělávání formou VU3V). Možná by bylo nutné nejprve zajistit kurzy základů práce na PC. Navrhují další aktivity, např. oslovení Klubu českých turistů s prosbou o spolupráci při organizování krátkých zajímavých procházek (výletů) vhodných pro seniory nebo i pro maminky na RD s malými dětmi.
Zřízení základních forem family pointů v dalších městech nevidí přítomní členové pracovní skupiny jako reálné. Potíže spojené s provozem (riziko vandalismu a nutnost personálního zajištění – otevírání, zavírání, úklid) jsou natolik zásadní, že obce nebudou mít zájem takový projekt zrealizovat. Pokud ano, smysl by tyto family pointy měly pouze ve velkých městech, tedy Světlá n.S., Ledeč n. S. Přibyslav, Golčův Jeníkov, Chotěboř.
Dále přítomní připomínají nutnost řešit problémy nedostatečné délky provozní doby MŠ, a také narůstající chudobu nezaměstnaných rodičů, kdy tito nejsou schopni dětem platit obědy (děti zůstávají hladové) nebo autobus do školy (děti chodí pěšky). Bylo by dobré zvážit zavedení systému bezúročných půjček.
Zapsala: Zina Novotná
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se