Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů


 

6. setkání pracovní skupiny v Pelhřimově (15. 10. 2014)

 
 
 

Zápis z pracovní skupiny

Téma pracovní skupiny: Regionální strategie rodinné politiky

Na 6. pracovní skupině byli účastníci seznámeni s novými brožurami a dalšími výstupy projektu a dále se závěry 2. konference ve Valči. Její průběh i závěry byly hodnoceny kladně.
K návrhům na SWOT analýzu bylo přistoupeno po diskusi o účelech, přínosu a možnostech reálných změn v oblasti prorodinné politiky. V diskusi byl zastoupen komerční, občanský i neziskový sektor.
Největší část diskuse se věnovala tradiční rodině, byla zmíněna malá zodpovědnost muže za rodinu, je nutné zaměřit se na rodinnou výchovu (a případnou finanční gramotnost), a to v rovině vertikální i horizontální. Padl zde návrh vnést do médií a sledovaných pořadů skutečné příběhy ze života (dopady rozvodu, nesplacená půjčka a dluhová past aj.).
Kladně byl hodnocen vyhlášený dotační program kraje Podporujeme prorodinnou a seniorskou politiku, město Pelhřimov ve spolupráci s Farní charitou podali návrh žádosti o grant, a to konkrétně projekt Podpora finanční gramotnosti obyvatel města Pelhřimov. Školy o tento projekt zájem mají, plánují se besedy pro seniory do různých zájmových a občanských sdružení (cca 40 besed). Dále se s největší pravděpodobností chystá vytvoření Senior Pointu v Pelhřimově, projekt je již schválen radou města, dojde k němu ve spolupráci s Hodinou H.
Další stěžejní debatou byla diskuse nad stavem školství, kdy bylo zmíněno, že naše školy neumějí pracovat se slabšími žáky, je zde „špatná“ motivace škol produkovat co nejvíce žáků bez ohledu na jejich naučené dovednosti atp. Zároveň byl diskutován celospolečenský problém, a tím je míněna „nulová“ etická výchova; vytrácí se slušnost, rodiče jsou lhostejní k výchově – otázkou je, zda za to může stres, honba za materiálním blahobytem, špatné fungování společnosti či marginální odklon od tradičních hodnot (rodina, práce, úcta ke starším, rozvoj duchovní hodnot a klasického vzdělání atp.) Debata byla zakončena konstatováním, že rodič má být nezpochybnitelná autorita a že to nejdůležitější se dítě naučí a dozvídá v rodinném zázemí, které, je-li funkční a v základní míře blahobytné, tvoří nosný prvek pro dobré fungování společnosti jako takové.
Hlavní část jednání pracovní skupiny se týkala vytvoření SWOT analýzy. V navržených oblastech (slabé a silné stránky, příležitosti a ohrožení) došlo vždy ke konsensu všech zúčastněných, tj. napříč sektory. V oblasti udržitelnosti projektu bylo navrženo, aby se rozšířila personální agenda zabývající se prorodinnou politikou, zároveň však bylo zmíněno, že mnohá města a obce se o danou problematiku zajímá, nicméně jedná se o aktivitu průřezovou (bydlení, infrastruktura, občanská vybavenost atp.), a že je těžké vměstnat do místních agend další odbor – je to vždy otázka politické vůle a hospodaření města. Občané by však (a to zvláště teď po volbách) měli na zvolené politiky apelovat, aby se prorodinná politika stala osou jejich jednání a konání.
Účastníci jednání byli zároveň pozvání na kulaté stoly a další aktivity projektu.

Zapsala: Monika Brzoňová

 
 

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Počet návštěv: 18119

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek