RK-14-2001-12-př1

 

Návrhy jednacích řádů výborů Zastupitelstva JK a komisí Rady JK

 

Pro:                          jednání rady kraje 29. 5. 2001, příloha 1                        počet stran: 3

Zpracoval                  Miloš Vystrčil                                                                    

Předkládá                  Miloš Vystrčil

 

JEDNACÍ  ŘÁD

 

výborů Zastupitelstva Jihlavského kraje

(návrh3)

 

Úvodní ustanovení

 

Článek 1

 

1)      Jednací řád výborů Zastupitelstva Jihlavského kraje (dále jen „zastupitelstvo“) upravuje přípravu a průběh zasedání výborů a pravidla jejich jednání.

 

2)      V rámci tohoto jednacího řádu může výbor v rámci dané schůze upravit usnesením podrobnější pravidla svého jednání.

 

3)      Ve sporných případech vzniklých při přípravě jednání nebo jeho průběhu se výbor řídí kromě obecně platných právních předpisů také výkladem, který vychází z analogie s jednacím řádem zastupitelstva. Pokud nedojde při jednání výboru v procedurálních otázkách k většinové shodě, rozhodne o způsobu řešení problému zastupitelstvo na svém nejbližším zasedání.

 

4)      V případě nepřítomnosti předsedy výboru plní jeho funkci místopředseda. Pokud není přítomen ani místopředseda, dohodnou se na předsedajícím členové výboru.

 

5)      Členové výboru se v případě potřeby prokazují průkazem dokládající členství ve výboru. Vydání průkazů zajistí krajský úřad.

 

6)      Výbory kontrolní a finanční vždy, podle potřeby i výbory další, předkládají zastupitelstvu ke schválení Pravidla kontrolní činnosti výboru. Podle těchto pravidel potom členové výboru při kontrolní činnosti postupují

 

 

Příprava a zasedání výboru

 

Článek 2

 

1)      Výbor se schází podle potřeby a ve lhůtách a termínech, stanovených plánem činnosti, který sestavuje výbor zpravidla na jeden rok na základě hlavních úkolů výboru, kraje a zastupitelstva. Plán činnosti výboru schvaluje zastupitelstvo

 

2)      Přípravu jednání výboru organizuje předseda výboru zpravidla v součinnosti s tajemníkem výboru, který je zaměstnancem krajského úřadu a případněi dalšími osobami.

Předseda výboru přitom stanoví zejména:

a)      dobu a místo jednání,

b)     návrh programu jednání

 

3)      Návrh programu jednání vychází vychází zejména z plánu činnosti, usnesení zastupitelstva a výboru, aktuálních potřeb kraje na svěřeném úseku činnosti a z návrhů členů výboru.

 

4)      Odborné podklady pro jednání výboru, pokud výbor nejedná na základě ústních zpráv, informací a návrhů členů nebo neprojednává písemné materiály připravené pro jednání orgánů kraje, zpravidla připravují na požádání předsedy výboru jednotlivé odbory krajského úřadu nebo organizační složky a příspěvkové organizace kraje.

Po dohodě s předsedou výboru mohou některé materiály připravovat přímo členové výboru, občanská sdružení a jiné další subjekty a osoby.

Vlastní distribuci a namnožení podkladů zajišťuje na základě pokynů předsedy výboru tajemník výboru. Předseda výboru je oprávněn požadovat v odůvodněných případech při přípravě podkladů a organizaci zasedání výboru pomoc od ředitele krajského úřadu.

 

5)      Výbory mohou, je-li to účelné, konat společné schůze a výjezdní zasedání.

 

 

Jednání výboru

 

Článek 3

 

1)      Zasedání výboru řídí zpravidla předseda nebo jím pověřený člen výboru.

 

2)      Předsedající řídí hlasování výboru, uděluje slovo v rozpravě a dbá na to, aby jednání mělo pracovní charakter a věcný průběh.

 

3)      Program jednání výboru navrhuje v úvodu jednání zpravidla předseda. Členové výboru mají právo před hlasováním o schválení programu navrhnout jeho změny. Jednání výboru se řídí schváleným programem.

 

4)      Jednání výboru se účastní osoby přizvané předsedou výboru k projednání bodů programu a další osoby, s jejichž přítomností na jednání vysloví výbor souhlas. Každého jednání výboru se účastní zástupce rady kraje. Rada kraje je povinna zajistit účast svého zástupce na jednání výboru. V případě jednání kontrolního nebo finančního výboru se jeho jednání vždy účastní hejtman nebo jeho zástupce.

 

5)      Členové výboru mohou v rozpravě vznášet dotazy, náměty a připomínky k projednávaným zprávám a návrhům, uplatňovat svá stanoviska k řešení problémů a navrhovat přijetí usnesení.

 

6)      Výbor se usnáší nadpoloviční většinou všech svých členů, hlasy členů zastupitelstva i ostatních členů výboru mají stejnou platnost.

 

7)      Souhrn usnesení výboru z každého zasedání výboru se vyhotovuje písemně a jeho stejnopis ověřený předsedou se předává zpravidla prostřednictvím tajemníka výboru krajskému úřadu, kde musí být k dispozici veřejnosti k nahlédnutí.

 

8)      Zápis z jednání výboru se pořizuje pouze pokud o tom rozhodne výbor. V případě pořízení zápisu rozhoduje výbor o formálních a obsahových náležitostech zápisu a stejnopis zápisu je zpravidla prostřednictvím tajemníka výboru předán ověřený předsedou výboru a tajemníkem výboru krajskému úřadu, kde musí být k dispozici veřejnosti k nahlédnutí.

 

9)      Součástí souhrnu usnesení i zápisu (pokud byl pořízen) je vždy listina přítomných, respektive její kopie, která obsahuje kromě seznamu účastníků zasedání výboru i údaje o termínu, době a místě zasedání a v bodech program jednání.

 

 

Článek 4

 

1)      Změny a doplňky jednacího řádu výboru, nebo vydání řádu nového podléhají schválení zastupitestvem.

 

2)      Tento jednací řád výborů zastupitelstva byl schválen usnesením zastupitelstva číslo …… na 4. zasedání zastupitelstva dne 19. června 2001 a tímto schválením nabývá platnosti a účinnosti.

 

 

 

  Ing. František Dohnal,v.r.                                                      RNDr. Miloš Vystrčil,v.r.

  hejtman Jihlavského kraje.                                         zástupce hejtmana Jihlavského kraje