Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor ekonomický > Rozpočtový výhled


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Rozpočtový výhled

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Autogramiáda dvou knih v Muzeu Vysočiny Pelhřimov a knižní novinka v jihlavském muzeu

„Slavnostní představení dvou nových knih o pelhřimovském rodákovi Josefu Dobiášovi se koná v Muzeu Vysočiny Pelhřimov tento čtvrtek 20. února v 17 hodin ve freskovém sále zámku pánů z Říčan,“ zve všechny zájemce Jana Fischerová, náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že na místě budou tyto dvě knihy také k zakoupení.
 

 
 

Na první publikaci s názvem Josef Dobiáš (18881972) Život a dílo se podílely Masarykův ústav a Archiv Akademie věd České republiky společně s Muzeem Vysočiny Pelhřimov a Novou tiskárnou Pelhřimov. Rovněž druhá čtyřicetistránková publikace od Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR zaplňuje mezeru v českém dějepisectví a opět se vztahuje k osobnosti Josefa Dobiáše. Ta nese název Akademik Josef Dobiáš (18821972) Historik, klasický filolog a pelhřimovský rodák se vrací domů. 


Univerzitní profesor a řádný člen Československé akademie věd Josef Dobiáš se právem řadí mezi nejvýznamnější pelhřimovské rodáky, neboť svým zaměřením obsáhl široké pole působnosti. Byl to člověk inspirativních zájmů – historik starověku, klasický filolog, numismatik a epigrafik. Na evropské úrovni byl uznávaným znalcem antické numismatiky a antické kultury jako takové. Neopominutelným regionálním počinem je jeho autorství monumentálního díla Dějiny královského města Pelhřimova a jeho okolí. Přesto je osobnost Josefa Dobiáše ne zcela známou široké veřejnosti, což by měla napravit populárně pojatá bibliografie, která obsahuje nejenom základní fakta z osobního života, ale i z odborné činnosti. Vedle vědecké práce jsou zmíněny i záliby například v podobě cestování a sběratelství mincí. Navíc je doplněna bohatou dokumentací včetně vzpomínek žáků. Obě dvě knihy budou slavnostně představeny v Muzeu Vysočiny Pelhřimov, kde budou rovněž mimořádně v tento den k dostání. Zároveň proběhne i autogramiáda za přítomnosti většiny jejich autorů. Jinak je možné knihy zakoupit prostřednictvím vybraných knihkupectví a e-shopů.

 

S knižní novinkou přišlo i Muzeum Vysočiny Jihlava, které ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni vydalo velice pěknou a obsáhlou publikaci Svět středověkých her. Kniha vyšla na základě podnětu z výstavy, která byla v loňském roce k vidění právě v jihlavském muzeu a těšila se zájmu návštěvníků. Poutavou formou jsou prezentovány originální artefakty, které sloužily k hrám a zábavě v rozmezí od 12. do 16. století. Bohatou obrazovou část zajisté ocení čtenáři všech věkových kategorií. Jednotlivé středověké hry a formy zábav jsou představeny z hlediska jejich historie, vývoje, pravidel a dokladů výskytu nejenom u nás, ale i v jiných evropských zemích. Tato publikace je k dostání přímo na pokladně jihlavského muzea a stojí 250 Kč. Případně je možné ji objednat na e-mailové adrese muzeum@muzeum.ji.cz.

kniha

knihy
  • S využitím podkladů Muzea Vysočiny Jihlava
    Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 17.2.2020 / 17.2.2020

Počet návštěv: 2096
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek