Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Právní předpisy kraje a rozhodnutí hejtmana > Věstník kraje


 

Věstník kraje

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Betlémská cesta v Třešti zapsána na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky

Betlémská cesta
Velkého ocenění a uznání se dostalo nemateriálnímu statku Betlémské cestě v Třešti v podobě přijetí mezi nejvýznamnější projevy tradiční lidové kultury, které jsou součástí nemateriálního kulturního dědictví České republiky. „Zápis tohoto výjimečného regionálního jevu, udržovaného a předávaného generacemi třešťských řezbářů a betlemářů schválil na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky v závěru roku 2015 ministr kultury Daniel Herman. Učinil tak na základě doporučení Národní rady pro tradiční lidovou kulturu, která je stálým poradním orgánem ministra kultury.,“ informovala radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.
 

 
 

Spolu s Betlémskou cestou v Třešti byl národní seznam rozšířen o jev z oblasti Libereckého kraje Lidová tradice výroby vánočních ozdob ze skleněných perliček.

 

Zápisu Betlémské cesty v Třešti na národní seznam předcházelo odborné etnografické zpracování Muzeem Vysočiny Jihlava a zápis na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina v roce 2014. Ministerstvu kultury České republiky pak nominaci na národní seznam předložilo Regionální pracoviště tradiční lidové kultury při Muzeu Vysočiny Třebíč v únoru 2015.


Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky obsahuje k dnešnímu dni 14 položek. Po Běhu o Barchan, zapsaného v roce 2013, je Betlémská cesta v Třešti druhým nemateriálním statkem z Kraje Vysočina, který se dostává do společnosti jevů jako je Slovácký verbuňk, Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, Valašský odzemek či Východočeské loutkářství.


Hlavním účelem Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky je ochrana, zachování, identifikace, rozvoj a podpora nemateriálního kulturního dědictví na území České republiky. Národní statky se mohou ucházet o zápis do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO), kde má Česká republika prozatím 4 položky: Slovácký verbuňk (2005), Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku (2010), Sokolnictví (2010) a Jízdy králů na jihovýchodě České republiky (2011).

Podrobnější informace jsou uvedeny na webových stránkách Národního ústavu lidové kultury www.nulk.cz.

 

Betlémská cesta

  • Více informací Lenka Novotná, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Krajský úřad Kraje Vysočina, e-mail: novotna.l@kr-vysocina.cz

  • Zpracováno z materiálů Muzea Vysočiny Třebíč

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 3.2.2016 / 3.2.2016

Počet návštěv: 3853
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek