Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Volby
S betlémy ze sbírek Muzea Vysočiny Třebíč se tak o letošních Vánocích můžeme setkat nejen např. v Muzeu Vysočiny Pelhřimov, kde je vystavena část betlému obchodníka Vincence Nevosada, ale také ve Znojmě, kde v Domě umění (součást Jihomoravského muzea ve Znojmě) je k vidění výstava „Vánoční kouzlo Třebíčských betlémů“, na kterou bylo zapůjčeno 22 betlémů, z toho dva velké stavěcí. Další tři skříňkové třebíčské betlémy putovaly do Chomutova a jeden, pocházející z dílny výtvarníka Josefa Macholána, reprezentuje Vysočinu na výstavě „100 PRESEPI“ v Římě. „Navíc jsou letos betlémy instalovány tak, jak tomu bývalo někdy před sto lety. Prostor pod nimi kryjí betlémové skály, které jsou vytvořené z pestře pomalovaného a pomačkaného papíru,“ okomentoval Antonín Žamberský z Muzea Vysočiny Třebíč.
Třebíčské obdivovatele betlémů jistě potěší velká výstava vánočních exponátů, kterou budou moci zhlédnout v Třebíči v Galerii Malovaný dům až do 1. ledna 2012. Výstava nese název „České a rakouské betlémy“ a byla připravena Muzeem Vysočiny Třebíč ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Havlíčkův Brod a Kulturvernetzung Niederösterreich v rámci česko-rakouského projektu Porta culturae. „Tři historické exponáty na této výstavě jsou ze sbírek Etnografického ústavu Moravského zemského muzea v Brně, dva z nich vznikly v Třebíči. Dále kolekci betlémů od žijících tvůrců zapůjčilo Muzeum Jindřichohradecka a spolu s betlémy z Dolního Rakouska ze soukromých sbírek návštěvníci uvidí, jak různorodou formu betlémy mají,“ přiblížil Antonín Žamberský a zároveň prozradil, že další zajímavostí, kterou třebíčské muzeum poprvé veřejně vystaví bude mechanický betlém Josefa Duchoně. Exponát byl odborně restaurován v Třebechovicích pod Orebem a několik let tam byl vystavován. Pro mnohé zájemce bude jistě zajímavých 17 tabel s ukázkami figurek třebíčských betlémářů, vystavena budou totiž po půl století. Celá výstava je koncipována jako protipól dnes již zrušené monotematické expozice Třebíčské betlémářství. Pravděpodobně mnohým poslouží jako inspirace pro vlastní tvorbu.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se