Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Betlémy ze sbírek Kraje Vysočina ozdobí vánoční expozice ve Slovinsku

Vánoční betlémy
Soubor 380 figurek tvořící čtyři samostatné různě velké tradiční české betlémy z depozitářů Muzea Vysočiny Jihlava bude letos premiérově zdobit vánoční výstavu České betlémy na zámku muzea ve slovinském Velenje. „Dvouměsíční prezentaci bude předcházet jejich několikadenní instalace podle přesně daného plánu. Převoz mobiliáře proběhne na přelomu října a listopadu. Součástí výstavy budou vysočinské vánoční originály až do začátku února příštího roku,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Roman Fabeš. Betlémy se staví i ve Slovinsku, ale zdaleka ne v nám známém velkorysém rozsahu a nejedná se o tradici tak rozšířenou. Smyslem výstavy je tuto tradici charakteristickou pro Kraj Vysočina představit.
 

 
 

Instalace vysočinských betlémů ve Velenje proběhne tradičním způsobem tak, jak se dodnes pravidelně staví v Třešti za použití pařezů, mechů a dalších přírodnin. „Vznikne členitá krajina ukončená malovaným pozadím, tzv. lončoftem. I když se betlém opakovaně staví ze stejných figurek a staveb, pokaždé vznikne originál, protože řada nápadů vzniká spontánně během stavby,“ popisuje Milina Matulová z Muzea Vysočiny Jihlava.


Kontakt s jihlavským muzeem byl navázán v minulých letech, kdy muzejníci ze Slovinska připravovali a následně i zrealizovali výstavu o sochaři a cestovateli F. V. Foitovi z Doupí. „Podstatnou část jeho pozůstalosti má k dispozici telčská pobočka, většina je však ve sbírkách ve Velenje, kde tento sochař a cestovatel následně žil. Hlavně díky této skutečnosti mají kolegové zájem o bližší kontakt s našim muzeem a plánují v budoucnu i další výstavy v Telči. Během zmíněné návštěvy Vysočiny zavítali hosté z Velenje i na pobočku v Třešti a zaujaly je třešťské betlémy. Následně požádali o jejich zapůjčení,“ informoval na tiskové konferenci hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

 

Další krajské muzeum, které pravidelně zapůjčuje betlémy, je Muzeum Vysočiny Třebíč. Betlémy z jejich sbírek obdivovali až do roku 2020 návštěvníci prestižní mezinárodní výstavy betlémů ve Vatikánu. Bohužel kvůli covidu došlo k přerušení této tradice, která snad bude obnovena v příštím roce. V současnosti jsou například dva betlémy k vidění na výstavě v dolnorakouském Vösendorfu, kde se specializují právě na prezentaci betlémů. Tamní výstava potrvá až do 6. ledna 2023. Za třebíčskými betlémy není nutné cestovat až za naše hranice, ale prezentovány budou i v rámci České republiky, neboť se dlouhodobě těší zájmu vystavovatelů i návštěvníků. K vidění budou například na vyhlášené tuzemské výstavě v Betlémské kapli v Praze, dále na výstavě Městského kulturního střediska v Náměšti nad Oslavou a ozdobí i recepci budovy krajského úřadu.

 

BetlémBetlémBetlém

  • Jana Komínová, odbor kultury a památkové péče ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Jihlava a Třebíč
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Pavla Bőhmová, DiS.
Vytvořeno / změněno: 7.9.2022 / 7.9.2022

Počet návštěv: 601
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek