Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Zastupitelstvo > podklady pro jednání


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Bez souší je les bezpečnější

S oteplováním planety Země souvisí celá řada jevů. V podmínkách střední Evropy k nim patří např. prodlužování vegetačního období, zvýšení výparu, odlišné rozložení srážek, více než bylo dříve standartní. Na tyto změny reagují i rostlinná společenstva. Posun vegetační lokace je zřejmý u teplomilnějších rostlin tam, kde je nebylo dříve možné najít. A dochází k zániku těch společenstev, která nejsou schopna na tyto prudké změny reagovat. K takovým ekosystémům patří typicky i smrkové lesy České republiky.
 

 
 

„Změna klimatických charakteristik odstartovala kůrovcovou kalamitu, tak jak ji kolem sebe vidíme. Dochází k rozpadu smrkových porostů takovým tempem, že část vlastníků lesů není schopna průběžně zpracovávat kůrovcem napadené stromy. V lesích zůstává stát nemalé množství kůrovcových souší, které, kromě jiného, ohrožují návštěvníky lesa. Zvlášť nebezpečné jsou ty ze starších porostů,“ komentoval situaci Lukáš Vlček, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.

I přesto, že je v platnosti opatření obecné povahy vydané Ministerstvem zemědělství, které umožňuje odložit zpracování kůrovcových souší do konce roku 2022, není na místě být s odkazem na tuto možnost nedůvodně pasivní. Je třeba využít všechny možnosti a co nejdříve provést nahodilou těžbu. Jednak dojde k zhodnocení dřeva a možnost provést následné zalesnění, zároveň se eliminuje riziko pro vlastníky lesa a další osoby např. v rámci obecného užívání lesů.

„Zvláště dříve vzniklé souše se mohou lámat v kterékoliv části kmene. Stačí k tomu i mírný vítr. Nadcházející zimní období, které přinese námrazy, ledovky či sníh, bude znamenat pro tyto nestabilní stromy zátěž, která povede k jejich lámání, či vyvracení. Je třeba, aby se jak lesní hospodáři, tak i návštěvníci lesa chovali zodpovědně a svým chováním předcházeli nebezpečným situacím,“ upozornil Lukáš Vlček.

Opatření obecné povahy neřešení pouze možnost odložit těžbu kůrovcových souší. V mnoha dalších ohledech reaguje na, pro mnohé vlastníky lesa, obtížnou situaci způsobenou kůrovcovou kalamitou. Bližší informace lze získat na internetovém odkazu https://www.kr-vysocina.cz/opatreni-obecne-povahy-mze-k-reseni-kalamitni-situace-v-cesku/ds-304322/archiv=0&p1=65364

  

  • Jiří Bartoš, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 264, e-mail: bartos.j@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 25.10.2021 / 25.10.2021

Počet návštěv: 1960
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek