Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Bezpečnost provozů jaderných elektráren v Čechách a na Slovensku se neliší. Je jí přikládán mimořádný význam

JE Mochovce
V roce 1998 zahájila provoz a výrobu elektrické energie Jaderná elektrárna Mochovce ležící na území partnerského Nitranského samosprávného kraje. Každý ze dvou provozovaných bloků vyrobí ročně cca tři tisíce GWh elektrické energie, což pokryje přibližně 11% spotřeby elektrické energie na Slovensku. O naplňování bezpečnostních opatření a mezinárodních standardů jaderné bezpečnosti s ohledem na maximální spolehlivost se zajímala tento týden přímo na místě také skupina pracovníků krizového řízení Kraje Vysočina vedená ředitelem úřadu Zdeňkem Kadlecem.
 

 
 

Jaderné elektrárny – ať už v Čechách nebo na Slovensku výrazně přispívají ke snižování množství emisí škodlivých skleníkových plynů do atmosféry. Jaderná elektrárna Mochovce, stejně jako Jaderná elektrárna Dukovany splňuje přísná mezinárodní environmentální požadavky. Vnitřní i vnější bezpečnostní plány obou elektráren jsou si v mnohém hodně podobné, v obou případech je kladen obrovský důraz na předvídání a na bezpečnost obyvatelstva. V případě slovenské praxe a s ohledem na jiné organizační uspořádání regionů není krizovým řízením složek IZS pověřen hejtman resp. předseda kraje, ale kompetence jsou v rukách vedení okresů. V případě Slovenska získávají obce v bezpečnostní zóně 20 km navíc energetickou daň, která je rozdělována mezi relevantních 97 obcí podle velikosti jejich katastru. Elektrárna, která tyto prostředky uvolňuje však nemá vliv na jejich konkrétní využití v obcích.

 

Podle slov hostitelů na Slovensku chybí efektivní národní kampaň a osvěta, která by se postarala o přenos informací i mezi obyvatelstvo mimo vyznačené 20 km zóny kolem jaderných elektráren. V tomto prostoru jsou informace o bezpečnosti popř. o opatřeních doprovázející mimořádné situace šířeny především pracovníky elektrárny, mimo zónu však mají lidé na informace také nárok, žádají je, ale není v silách samotné elektrárny toto v odpovídajícím rozsahu zajistit.

 

Ředitel krajského úřadu a jeho kolegové také získali informace o probíhající dostavbě  3. a 4. bloku Jaderné elektrárny Mochovce.

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 25.10.2012 / 25.10.2012

Počet návštěv: 19849
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek