Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2018


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Blíží se termín podání přihlášek na střední školy

škola
Už jen několik dnů se žáci základních škol mohou rozhodovat, na jakou střední školu se budou hlásit v prvním kole dubnového přijímacího řízení. Na území kraje Vysočina si letos podává přihlášku zhruba 4730 domácích žáků, další zájemci o kvalitní vzdělávání se pravidelně hlásí i ze sousedních krajů. Stejně jako v minulých letech se předpokládá největší zájem o studium na gymnáziích a obchodních školách. Letošní deváťáci si budou moci na Vysočině navíc vybírat i z nových studijních oborů. Celkem je připraveno zhruba sedm tisíc studijních míst.
 

 
 

I v letošním roce platí, že uchazeč o studium si může podat až tři přihlášky (v prvním kole) na různé studijní obory - nejpozději do 15. března 2010 přímo na střední školu. „Svůj definitivní zájem o studium vybraného oboru uchazeč potvrdí odevzdáním zápisového lístku. Ten je třeba doručit na zvolenou školu nejpozději do pěti pracovních dnů po obdržení rozhodnutí o přijetí. Zápisové lístky letos obdrží absolventi základních škol na příslušné ZŠ, ostatní uchazeči u nás na krajském úřadě,“ informovala radní kraje pro oblast školství Marie Kružíková. Termíny přijímacích zkoušek pro první kolo řízení stanovují střední školy po vlastním uvážení. Přijímací zkouška se může konat nejdříve 22. dubna.

 

Ze základních škol v kraji Vysočina v letošním školním roce vyjde 4730 žáků, v loňském roce jich bylo 5537. Jen pro úplnost, v prvních ročnících středních škol na Vysočině v současné době studuje 6022 studentů. „Při přijímacím řízení lze předpokládat podobný zájem o obory vzdělání jako v loňském roce,“ uvedl Kamil Ubr z krajského odboru školství, mládeže a sportu a doplňuje, že je stálým trendem zájem o studium na gymnáziích, naopak rok od roku klesá zájem o obor krejčí.

 

Nově budou od 1. září 2010 do vzdělávací nabídky středních škol kraje Vysočina zařazeny například následující obory a zaměření:

  • Kamenosochařství a starožitník, Akademie - Vyšší odborná škola, Gymnázium a Střední odborná škola uměleckoprůmyslová Světlá nad Sázavou - domov mládeže
  • Inovace ekonomického oboru s podporou talentovaných sportovců, Střední škola obchodu a služeb Jihlava

 

Další novinkou nového školního roku je krajský motivační stipendijní program pro žáky vybraných učňovských oborů. „Důvodem je zvýšit zájem studentů o řemesla a udržet si je v regionu u dobrých zaměstnavatelů,“ doplnila radní Marie Kružíková. Tito učni mohou získat řádově tisíce korun ročně. Očekává se od nich uspokojivý prospěch a docházka bez neomluvených absencí. „Výběr podporovaných učňovských oborů jsme konzultovali se zaměstnavateli i úřadem práce. Jde zejména o nedostatkové zedníky, tesaře nebo instalatéry,“ uvedla Kružíková s tím, že dobré zkušenosti s tímto druhem motivace mají i v jiných krajích.

Důležité informace:

Co dělat před odevzdáním přihlášky.

-          vybrat si z nabídky oborů školu, která poskytuje výuku zvoleného oboru,

-          ověřit si, jaké podmínky stanovila škola pro přijetí do vybraného oboru vzdělání (povinnost ředitele zveřejnit do 31. ledna 2010),

-          obstarat si 1 – 3 tiskopisy přihlášky nebo (ředitelství ZŠ, nebo www MŠMT, prodejny SEVT)

-          vyplnit přihlášku a nechat si potvrdit prospěch na ZŠ,

-          obstarat si lékařský posudek o zdravotní způsobilosti, pokud je předpokladem přijetí

-          odevzdat přihlášky přímo ředitelům středních škol do 15. března 2010,

-          vyzvednout si v základní škole (na krajském úřadě) zápisový lístek
do 15. března 2010.

 

Co dělat do doby přijímacích zkoušek (přijímací zkoušky v 1. kole přijímacího řízení  denní formy vzdělávání proběhnou od 22. dubna)

Škola pořádá přijímací zkoušky:

-          očekávat pozvání na přijímací zkoušku, nebo informaci, že se ji uchazeč nemusí zúčastnit,

-          v případě, že se termíny dvou zkoušek shodují, rozhodnout se pro jeden z oborů vzdělání,

-          nemohu-li se z vážných důvodů zkoušky účastnit, omluvit se nejpozději do 3 dnů
od termínu zkoušky a očekávat sdělení náhradního termínu.

 

 Škola nepořádá přijímací zkoušky:

-          očekávat rozhodnutí o přijetí, nepřijetí do oboru vzdělání – může přijít kdykoliv
po 16. březnu 2010.

 

Co dělat po přijímacích zkouškách – po zaslání rozhodnutí o přijetí, nepřijetí do oboru vzdělání:

-          očekávat rozhodnutí o přijetí, nepřijetí do oboru vzdělání – do 3 pracovních dnů
po ukončení zkoušky, nebo dříve, pokud nebyla zkouška podmínkou.

-          vyzvednout rozhodnutí na poště, ve škole. Na poště uschováno jen 5 pracovních dnů (nevyzvedne-li se, pak se považuje za doručené).

 

Obory zařazené do systému motivačních stipendií kraje Vysočina

Stipendium 700 Kč/měsíc: modelář, slévač, nástrojař, obráběč kovů, kovář, jemný mechanik, kameník, tesař, zeník, pokrývač, pekař, řezník – uzenář, klempíř, dále i malíř a lakýrník (tento však u škol, kde současně nenabízejí autoobory)

Stipendium 400 Kč/měsíc: strojní mechanik, instalatér, elektrikář silnoproudař a dále elektrikář (tento však u škol, kde současně nenabízení autoobory)

 

Další informace je možno získat na adrese www.kr-vysocina.cz, nebo volat na Krajský úřad kraje Vysočina odbor školství, mládeže a sportu (tel.: 564602944, 564602964).

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 9.2.2010 / 9.2.2010

Počet návštěv: 11402
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek