Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Bobři na Vysočině

Bobři na Vysočině
Bobr evropský je chráněným druhem živočicha, který fascinuje svou schopností aktivně měnit charakter prostředí ve kterém žije, a to poměrně v krátké době. Svými aktivitami jako jsou stavby hrází, kácení dřevin, výstavby obydlí nor, polohradů a hradů, ucpávání odtoku a přítoku rybníků, výrazně přeměňuje vodní toky, vodní plochy a přilehlé nivy. Z biologického pohledu jde často o pozitivní efekty, například růst biodiverzity, diverzifikace krajinných a biotických složek, retence vody v krajině, ovšem v člověkem obhospodařované krajině velmi často vznikají problémy.
 

 
 

„Také v Kraji Vysočina je možné na mnoha místech spatřit pobytové znaky tohoto druhu na vodních tocích i rybnících. V případě trvalejšího osídlení lokality je možné nalézt kromě okusů i bobří stavby, škody na dřevinách jsou zde výrazně vyšší, například na řekách Sázava, Balinka včetně přítoků, Oslava, Jihlava,“ říká náměstek hejtmana krajského úřadu Lukáš Vlček, za oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství, životní prostředí.


Potrava je u bobra klíčovým parametrem osídlení stanoviště. Bobr je výhradní býložravec, vyhledává břehové porosty charakteru měkkého či tvrdého luhu, živí se dřevinami, vodními rostlinami a bylinami rostoucími na břehu. Konzumace těchto tří typů vegetace má výraznou sezónní variabilitu, poměrné zastoupení jednotlivých složek potravy se v jednotlivých ročních obdobích mění v závislosti na jejich dostupnosti. V zimním období jsou bobři silně vázáni na dřevinnou složku potravy – kůru, lýko a tenké větvě dřevin břehových porostů.


V případě potřeby odstraňování dřevin poškozených bobrem je třeba respektovat výše uvedenou sezonnost potravní nabídky. Odstraňování okousaných dřevin v průběhu zimy způsobí z důvodu absence bylinného patra další okusy bobra za účelem potravy a vlastníci břehových porostů mají proto více škod. Z tohoto důvodu bývá z hlediska zájmů ochrany přírody požadováno, aby odstranění dřevin poškozených bobrem bylo prováděno nejdříve v první polovině dubna.


Bobr je silně ohroženým druhem dle české legislativy, zároveň je chráněn na základě požadavků mezinárodních úmluv a předpisů EU. Jednotlivé požadavky na zásah do přirozeného vývoje bobra jsou v Kraji Vysočina individuálně posuzovány v souladu s Programem péče vytvořeným pro tento druh. Velmi přínosným pomocníkem při posuzování jednotlivých záměrů je i příručka Průvodce soužití s bobrem, která poskytuje návod, jak s bobry společný prostor sdílet.


„Krajský úřad Kraje Vysočina, odbor životního prostředí a zemědělství podle zákona č. 115/2000 Sb., o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy, administruje žádosti o náhradu škod i bobrem evropským. První žádost byla administrovaná již v roce 2011 a v minulém roce byly proplaceny dvě žádosti ve výši 10 050 korun. Podrobnosti a konzultace poskytuje krajský odbor životního prostředí a zemědělství,“ sdělil závěrem náměstek hejtmana krajského úřadu Lukáš Vlček.


bobr

bobr

bobr

  • Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 8.2.2021 / 8.2.2021

Počet návštěv: 2354
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek