Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor ekonomický > Veřejné sbírky
Vyberte:
Vítězkami letošního pátého ročníku krajské soutěže S Vysočinou do Evropy jsou studentky krajských gymnázií. Pro trojici nejúspěšnějších účastníků jsou připraveny letenky směr Velká Británie, kde v létě absolvují dvoutýdenní intenzivní jazykový kurz anglického jazyka. Do finálového kola soutěže, která má prověřit znalosti regionu a anglického jazyka u středoškoláků, se přes pět postupových kol nominovala pouze třicítka nejlepších řešitelů. „Těší nás zájem škol i studentů o soutěž samotnou, roste počet přihlášených a soutěžících studentů, ale vyšší je i úroveň znalostí reálií Kraje Vysočina a dokonalejší je také anglická konverzace,“ hodnotila připravenost účastníků soutěže Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství. Pátý ročník soutěže se v letošním roce Kraji Vysočina podařilo vyhlásit a realizovat za podpory společností Kooperativa pojišťovna, a.s., Aon Central and Eastern Europe a.s. a Sberbank CZ, a.s.
Už potřetí se konal Ples Rodinných pasů Kraje Vysočina. Společenské akce se zúčastnili ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, krajští radní Jana Fialová, Petr Krčál a Zdeněk Chlád. „Jedná se již o tradiční událost, která přitahuje zájem návštěvníků všech věkových skupin. Lístky na letošní ročník byly vyprodány,“ říká Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí a rodinné politiky.
Od poloviny dubna začnou uživatelé honiteb obnovovat síť pachových ohradníků kolem silnic na Vysočině. Ohradníky stojí na stovce kilometrů komunikací v regionu a pomáhají snižovat četnost havárií automobilů se zvěří. Letošní údržba přijde zhruba na dvě stě tisíc korun a kromě Kraje Vysočina se na ní podílí také Nadace pojišťovny Generali. Pachové ohradníky umisťují na vytipovaná riziková místa myslivecké spolky. „Ohradníky pomáhají snižovat četnost havárií automobilů se zvěří. Díky nim se ve vybraných úsecích podařilo omezit počet střetů až o 66 procent,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostření a zemědělství Zdeněk Chlád.
Obchodní akademie Pelhřimov zorganizovala 18. března 2014 soutěž žáků středních škol Kraje Vysočina v grafických předmětech. Soutěžními disciplínami bylo psaní na klávesnici, korektura textu, wordprocessing (zpracování textu pomocí PC) a záznam mluveného slova. Soutěž se konala pod patronací Národního ústavu pro vzdělávání, Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy a Kraje Vysočina. Mezi nejúspěšnější patřili zejména studenti Gymnázia a SOŠ Telč. Dále potom OA Pelhřimov, OA Havlíčkův Brod a VOŠ a OA Chotěboř. Oceněným pogratulovali společně krajská radní Jana Fialová a ředitel OA Pelhřimov Radoslav Kučera.
Kraj Vysočina opět poskytne dotace na obnovu kulturních památek v regionu. Krajští radní dnes doporučili zastupitelstvu ke schválení 79 žádostí měst, městysů, obcí, církví, ale i fyzických a právnických osob za téměř 13 milionů korun. Peníze budou použity například na opravu zámeckých budov, kaplí, kostelů, soch, kašen, židovských hřbitovů nebo také na renovaci varhan a lunetových obrazů. O přidělení dotací bude rozhodovat krajské zastupitelstvo na svém zasedání 1. dubna. 2014.
Až do 15. dubna 2014 je možné hlasovat v anketě Skutek roku 2013 a ocenit tak všechny, kteří v loňském roce vykonali pro kraj něco mimořádného nad rámec svých povinností, a to často bez ohledu na svůj osobní prospěch. „Právě občanská angažovanost, dobrovolnictví a ochota udělat něco navíc je významným prvkem kulturní společnosti a posiluje její sociální soudržnost,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování Martin Hyský.
Světový den vody, který připadá na 22. března je v letošním roce věnován propojení vody a výroby energie. Výstava v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě poukazuje na využití vodních zdrojů k výrobě ekologicky šetrné energie na Vysočině. Podmínky pro budoucí výstavbu velkých vodních energetických děl nejsou sice na území ČR právě ideální, ale sama zařízení hrají důležitou roli v rámci obnovitelných zdrojů nebo jako přečerpávací vodní elektrárny vyrovnávající denní výkyvy ve spotřebě energie. V případě Vysočiny mluvíme o vodním díle Dalešice, které má nejvyšší 100 metrovou hráz v ČR. "Jeho existence a využitelnost je přímo závislá na kvalitě vody řeky Jihlavy, kterou akumuluje pro potřeby Jaderné elektrárny Dukovany. Jeden z klíčových projektů, který řeší kvalitu vody na dílčím úseku tohoto toku, je v rámci výstavy prezentován veřejnosti," uvedl při zahájení výstavy hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
V loňském roce uskutečnila letecká záchranná služba Kraje Vysočina celkem 435 zásahů, což je o 115 méně než v roce 2012. Jak uvedla ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová, souvisel nižší počtu vzletů s horším průběhem počasí v loňském roce. Nejčastěji zasahoval vrtulník u dopravních nehod, interních onemocnění a dále u jiných typů úrazů.
Na svém posledním zasedání rozhodla krajská rada o poskytnutí dotací pro místní akční skupiny (MAS) působící v Kraji Vysočina v souhrnné výši 2,4 milionu korun. Tyto prostředky jsou určeny zejména na provozní náklady a propagaci jejich činnosti. „Místní akční skupiny tvoří důležitý článek v regionální struktuře kraje. Schválená dotace má pomoci MASkám překonat nynější přechodné období než bude známa definitivní podoba dotační podpory z EU pro následující roky,“ uvedl Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje.
V rámci Programu obnovy venkova rozdělí Kraj Vysočina v letošním roce více než 68 miliónů korun mezi 647 obcí. O krajskou podporu žádají především menší obce do 1500 obyvatel, které nedosáhnou často na dotace z celostátních nebo evropských programů. “Více než polovina podaných žádostí řeší opravy místních komunikací, opravy budov obecních úřadů a kulturních zařízení. Obce ale budou za peníze z tohoto programu opravovat i mateřské školy, čekárny na zastávkách hromadné dopravy, hřbitovy, hasičské zbrojnice, veřejné osvětlení či chodníky,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Martin Hyský.
Kraj Vysočina zabezpečil v loňském roce prostřednictvím projektu „Podpora vybraných sociálních služeb na území Kraje Vysočina – individuální projekt II.“ fungování sítě dvou druhů služeb – azylových domů a sociální rehabilitace pro osoby s duševním onemocněním a zrakovým a kombinovaným postižením. „Do konce roku 2014 je zajištěna podpora 15 služeb sociální prevence,“ říká Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro sociální oblast.
Jaroslav Weigl, honorární konzul Slovenské republiky přijal pozvání hejtmana Jiřího Běhounka a ve středu 12. března 2014 navštívil Kraj Vysočina. Při společném setkání s krajskou politickou reprezentací se seznámil se základními socioekonomickými charakteristikami kraje a také konkrétními příklady spolupráce kraje se soukromým sektorem v regionu. Zaznělo i téma dlouhodobé spolupráce Vysočiny s Nitranským samosprávným krajem, která je úspěšná nejen na úrovni středních škol, ale i v sociální oblasti a v současné době aktuální transformaci ústavů sociální péče.
Kraj Vysočina ve spolupráci s Právnickou fakultou Masarykovy univerzity připravil na 27. a 28. března 2014 už osmý ročník konference věnované správnímu řádu a jeho aplikaci v činnosti krajských úřadů. Svoji účast letos přislíbil také ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier.
Krajská rada připravila návrh na finanční pomoc pěti krajským nemocnicím v částce 100 miliónů korun. Podpora se skládá na jedné straně z odpuštění splátek půjčených prostředků na provozní výdaje nemocnice ve výši 56,5 milionu korun a na druhé straně z části přebytku hospodaření kraje za loňský rok ve výši 43,5 milionu korun.
Už v příštím roce by mohly obce na Vysočině čerpat novou dotaci na opravy a repase mobilní požární techniky. Ročně se na hejtmanství sejde do deseti žádostí o finanční podporu velice nákladných, ale nutných oprav cisternových stříkaček. „Cílení dotace iniciovaly samy obce, které jsou si, stejně jako my, vědomy, že základním předpokladem pro zajištění akceschopnosti jednotek dobrovolných hasičů je spolehlivá technika,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Kraj chce dotaci nabízet v dvouletých cyklech, tak aby měly obce dostatek času na podání žádosti, připravily své rozpočty a měly dostatek času na výběr dodavatele, realizaci projektu a jeho vyúčtování. Na opravy požární techniky by mohl Kraj Vysočina v příštím roce uvolnit zhruba 1,5 miliónu korun. Konečná částka se bude odvíjet od zájmu obcí.
10. března 2014 odstartovalo hlasování do 10. ročníku ankety Zlatá jeřabina. Cílem této ankety je poukázat na množství zajímavých kulturních akcí probíhajících každoročně v Kraji Vysočina a upozornit na příkladnou péči o památky. Anketa je propagací kulturního dění v regionu, vyjádřením podpory organizátorům a současně představuje veřejnosti, co zajímavého se z oblasti kultury v našem regionu nabízí.
Začalo pravidelné jarní kolečko schůzek vedení kraje se zástupci obcí ležících na dráze. Tři první koordinační jednání proběhla v Přibyslavi, Okříškách a v Jihlavě. Jedna speciální schůzka byla na přání starostů organizována i v Jemnici. Společným tématem je diskuze nad podobou jízdních řádů železnice v roce 2015. Poslední dvě schůzky jsou v plánu v týdnu od 17. března, obě se budou konat v Jihlavě a zaměří se na propojení jižní části Kraje Vysočina.
Druhý březnový týden se na Vysočině už poosmé připomíná jako Národní týden trénování paměti. Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging v rámci celosvětové akce Týden uvědomění si mozku informuje veřejnost o výsledcích výzkumu mozku srozumitelnou formou prostřednictvím stovek akcí. Jedna z nich se koná ve středu 12. 3. 2014 od 9 hodin v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě.
Už potřetí je veřejnost zvána na Společenský ples Rodinných pasů Kraje Vysočina. Uskuteční se v sobotu 15. března v prostorách jihlavského hotelu Gustav Mahler. „Ples se stal zavedenou akcí, o kterou je ze strany veřejnosti velký zájem,“ říká Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí a rodinné politiky.
V závěru minulého týdne se v sídle Kraje Vysočina uskutečnil bezplatný seminář zaměřený na aktuální problematiku lesního hospodářství, který byl určen pro vlastníky lesů, odborné lesní hospodáře, státní správu lesů a veřejnost z Kraje Vysočina, pořádaný pod záštitou pana radního pro oblast lesního hospodářství, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí Zdeňka Chláda. Na tomto semináři vystoupili zástupci Krajského úřadu Kraje Vysočina, Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, České obchodní inspekce a Státní veterinární správy. Seminář byl zaměřen především na zákon o uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh, zákon o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin, dále finanční příspěvky na hospodaření v lesích, novinky v legislativě a aktuální informace v lesním hospodářství.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se