Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Portál územního plánování a stavebního řádu KrÚ Kraje Vysočina > Oddělení stavebního řádu
Kraj Vysočina je nejúspěšnějším krajem v získávání státních prostředků na protiradonová ozdravná opatření. Jen v minulém roce využil Odbor životního prostředí a zemědělství 5,87 miliónu korun, a snížil tak nadměrnou radiační zátěž pro dalších zhruba 600 občanů Vysočiny. „Pozitivní úpravy jsme realizovali ve třech bytech v rodinných domcích, ve čtyřech objektech ZŠ a MŠ a u jednoho veřejného vodovodu. Celkově Kraj Vysočina nad rámec svého rozpočtu získal na realizaci Radonového programu ČR už 197 miliónů korun,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast lesního, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí Zdeněk Chlád.
Aktivity spojené s Národním týdnem trénování paměti dnes stylově absolvovala zhruba čtyřicítka dobrovolníků v sídle Kraje Vysočina. Zdarma mohli absolvovat zajímavou a poučnou přednášku Jany Vejsadové tom, jak je možné pomocí účinných metod efektivně trénovat vlastní paměť. „Mozkových onemocnění přibývá, což souvisí s tím, že se lidé dožívají stále vyššího věku. Problémem jsou například Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Petr Krčál.
Žáci 1. – 3. tříd základních s podporou svých pedagogovů se můžou zapojit do soutěže Stavíme ze stavebnice ROTO, kterou letos poprvé vyhlašuje Kraj Vysočina. Krajský metodický tým touto aktivitou navazuje na úspěšnou konstrukční soutěž Stavíme z Merkuru, která je určená žákům 4. – 8. tříd základních škol, a tentokrát se zaměřuje na nejmladší žáky. „Cílem soutěže je podpořit technickou tvořivost malých školáků a motivovat je k práci s konstrukční stavebnicí ROTO, kterou kraj více než pěti a půl tisícům prvňáčků v Kraji Vysočina už v září minulého roku daroval,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
V areálu třebíčské nemocnice se dnes setkali zástupci Kraje Vysočina, města Třebíč, zdravotních pojišťoven, nemocnice i dodavatele, aby slavnostně zahájili stavbu nového pavilonu chirurgických oborů. „Největší investiční projekt roku 2016 financovaný kompletně z rozpočtu Kraje Vysočina počítá mimo jiné s rekonstrukcí stávajícího pavilonu G, který se propojí s novým objektem. Dále vznikne koridor spojující nový pavilon s budovou operačních sálů, kde stavbaři vybudují urgentní příjem, který nemocnici zatím chyběl,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, který dnes ve 12:55 hodin poklepal na základní kámen stavby.
Kraj Vysočina letos opět finančně podpoří města s památkami UNESCO. Žďár nad Sázavou nechá za krajskou dotaci ve výši 300 tisíc korun opravit světelnou soustavu kolem kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. O stejnou dotaci požádala i další dvě města na Vysočině, která se pyšní památkami zařazenými do světového kulturního dědictví. „V Telči částku investují do projektu Prezentace památky UNESCO Telč a Třebíč plánuje požadovaných necelých 270 tisíc korun vložit do projektu Zařazení města Třebíče do systému Panorama ČT a do výroby propagačních čokoládových pralinek,“ prozradila radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková s tím, že kraj těmto městům přispívá už od roku 2003.
Vedení Kraje Vysočina dnes projednalo záměr nové investice v Domově Kopretina Černovice. Pravděpodobně do dvou let by zde mohl vyrůst zcela nový pavilon pro klienty s mentálním a kombinovaným postižením. „Pokud se záměr za předpokládaných zhruba 80 miliónů korun podaří zrealizovat, v nové budově najde svůj domov 48 klientů, jejichž zdravotní stav odpovídá vysokému stupni postižení. Podmínkou realizace této investice je získání zhruba 50 miliónů v rámci dotačního programu Rozvoj a obnova materiálně technické základny sociálních služeb. Zbylé prostředky plánuje kraj uhradit ze svého rozpočtu,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí a prorodinné politiky Petr Krčál.
Jmeniny Rút v kalendáři ispirovaly Poradnu Ruth Třebíč k uspořádání celodenní akce pro veřejnost s názvem Oslava svátku Ruth. Součástí oslav je i výtvarná soutěž s názvem Babička, dědeček a já. „Fandíme všem aktivitám, které podporují vícegenerační rodinné soužití. Prarodiče jsou pro děti nenahraditelní, stejně tak jako vnoučata pro babičky a dědečky,“ podporuje myšlenku soutěže radní Kraje Vysočina pro oblast sociální a prorodinné politiky Petr Krčál.
Ačkoliv oficiálně začíná turistická sezóna až v měsíci dubnu, hrad Roštejn otevře své brány už o Velikonocích. Historické prostory zpřístupní nejenom o víkendu, ale i o státních svátcích - v pátek a v pondělí. „Tato sezóna je už pod taktovkou nové kastelánky a jejího manžela, kteří na hrad přišli v podzimních měsících ze státního hradu a zámku Bečov v západních Čechách,“ přiblížila Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
Zástupci Kraje Vysočina reprezentovali kraj jakožto člena Evropského regionu Dunaj-Vltava na veletrhu Pasovské jaro. Jedná se o Veletrh tří zemí, kterého se každé dva roky účastní vystavovatelé z Německa, Rakouska a České republiky. „Z bohaté nabídky prezentačních materiálů se návštěvníci nejvíce zajímali o možnosti zimních sportů i o nabídku pro blížící se letní sezonu. Nejvíce poptávané byly turistické trasy a cyklotrasy, možnosti surfování nebo sjíždění řek a UNESCO památky,“ prozradil radní Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování Martin Hyský.
Ve druhém březnovém týdnu se v dolnorakouském St. Pöltenu, sídle Řídicího orgánu programu, uskutečnila kick off konference přeshraničního programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika 2014 - 2020. Konference se zúčastnilo více než 400 účastníků z obou stran rakousko-české hranice a Kraj Vysočina zastupoval radní pro oblast regionálního rozvoje Martin Hyský. „Právě ve strategicky důležitých oblastech, kterými jsou nejen zdravotnické a záchranné služby, společný hospodářský rozvoj, inovační politika a vzdělávání, se musíme i nadále snažit o to, aby naše úspěšná spolupráce pokračovala,“ zdůraznil radní Martin Hyský.
Posledních pět dní má veřejnost na hlasování ve čtrnáctém ročníku ankety Sportovec Kraje Vysočina. Hlasovat můžete na webových stránkách www.kr-vysocina.cz/sportovec pro jednotlivce a sportovní kolektivy až do půlnoci úterý 15. března 2016. Slavnostní galavečer s vyhlášením nejlepších sportovců Kraje Vysočina za rok 2015 se uskuteční ve čtvrtek 7. dubna v Divadle Pasáž v Třebíči. Na tento slavnostní ceremoniál s přehlídkou oceněných nejlepších krajských sportovců je zvána i veřejnost. Vstupenky jsou k dispozici v předprodeji třebíčského kulturního střediska.
Blíží se Velikonoce a s nimi i Jarní dny na Family Pointech. Kraj Vysočina společně s Family Pointy připravuje už druhý ročník této akce. Od 21. do 23. března se budou moci zájemci ve všech kontaktních Family Pointech na Vysočině zúčastnit programu spjatého s příchodem jara. „Návštěvníkům chceme přiblížit tradiční velikonoční zvyky a společně oslavit příchod jara. Rádi bychom jim také představili služby Family Pointů na Vysočině,“ říká radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál.
Pět krajských nemocnic na Vysočině se zúčastnilo výzkumu psychosociálních aspektů těhotenství a porodu, který realizují v Centru aplikované psychologie při Katedře psychologie FF UK v Praze s finanční a organizační podporou Kraje Vysočina. V minulém roce byly v jeho rámci zveřejněny výsledky průzkumu psychosociálního klimatu v porodnicích, který prokázal vysokou spokojenost žen s porodní i poporodní péčí na Vysočině. Letos výzkumný tým zveřejňuje výsledky studie o dopadu psychosociálních faktorů na průběh porodu a psychický stav žen v období krátce po porodu.
O odolné odrůdy brambor a také o sdílení úspěšného modelu podpory technického vzdělávání v Kraji Vysočina má zájem vedení partnerského regionu Minské oblasti Běloruska. Předseda Minského oblastního výkonného výboru Semjon Borisovič Šapiro dnes při setkání s členy Rady Kraje Vysočina požádal hejtmana Jiřího Běhounka o zprostředkování přijetí delegace vybraných zemědělců z Minské oblasti, kteří by ještě na jaře navštívili výzkumné pracoviště zaměřené na šlechtění brambor. „Studijní pobyt agronomů z Minské oblasti v Kraji Vysočina jsme připraveni několikrát zopakovat, tak aby se tamní odborníci mohli účastnit nejen jarních, ale i podzimních zemědělských prací, aby se seznámili s osvědčenými moderními metodami sklizně, zpracováním i skladováním brambor,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Obtěžování zápachem je problém, se kterým se potýká řada podniků nejen na Vysočině. Zápach ze zemědělských a průmyslových zdrojů souvisí především s umístěním zdrojů v blízkosti obytné zástavby nebo nedostatečným vybavením technologických zdrojů. To by se do budoucna mohlo změnit. „Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo výzvu k předkládání žádostí o poskytnutí podpory z Národního programu Životní prostředí a projektové náměty je možné podávat do 29. dubna letošního roku,“ prozradil radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství a životního prostředí Zdeněk Chlád. Nejčastějším zdrojem zápachu bývají velkochovy prasat a drůbeže, sklady kejdy, hnoje, kafilérie, ČOV, bioplynové stanice, kompostárny, zpracování biologického odpadu, udírny, lihovary, slévárny, lisovny plastů nebo lakovny.
Na půdě jihlavského divadla otevřených dveří DIOD se odehrála módní přehlídka s názvem To bylo 20. století. Inspirovaná byla dekádami minulého století a připravili ji studenti SUPŠ Jihlava – Helenín. Dobové účesy, make-upy a live catering měli na starosti žáci OA, SZŠ a SOŠS Jihlava a hudební a taneční doprovod byl v režii žáků a učitelů ZUŠ Jihlava. Studenti představili módní kolekci hosta akce – Střední umělecké školy L. Bielika ze slovenské Levice. „Akce dopadla na jedničku s hvězdičkou a je úžasné zhlédnout tak profesionální výkon jako výsledek spolupráce středních škol na Vysočině,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová, která se přehlídky zúčastnila.
Radní Kraje Vysočina Petr Krčál zavítal v tomto týdnu do Domova Háj u Ledče nad Sázavou. Do zařízení, které poskytuje sociální služby pro osoby se zdravotním postižením, přijel diskutovat se zaměstnanci a klienty. Hlavním tématem jeho návštěvy byla plánovaná transformace této krajské příspěvkové organizace. „Je důležité komunikovat o chystaných změnách. Lidé musí vědět, že jde o změny k lepšímu,“ vysvětlil důvod návštěvy krajský radní pro oblast sociálních věcí a prorodinné politiky Petr Krčál.
Na oficiální návštěvu České republiky a partnerského Kraje Vysočina dnes přijela delegace z Minské oblasti Běloruska vedená předsedou Minského oblastního výkonného výboru Semjonem Borisovičem Šapiro. Dnes hosté absolvovali za přítomnosti hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka a velvyslance Běloruské republiky v ČR Valery Kurdyukova oficiální přijetí u předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jana Hamáčka. „Setkání se neslo v přátelském duchu. Bavili jsme se především o rozvoji vzájemné spolupráce Kraje Vysočina s východními partnery, o spolupráci obou států. Projednali jsme možné budoucí společné aktivity směřující k posílení obchodních vztahů obou zemí i regionů, například v podobě business fóra nebo podnikatelských misí,“ uvedl po jednání u předsedy poslanecké sněmovny hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Kraj Vysočina připravuje v letošním roce řadu nutných rekonstrukcí a stavebních úprav na krajských silnicích II. a III. tříd. Svůj stav letos změní ulice Na Valech ve Velké Bíteši, kde vznikne nová okružní křižovatka. Zakázku za téměř 23,1 milionu korun bez daně provede společnost z regionu - Outulný VHS spol. s.r.o., která sídlí v Náměšti nad Oslavou. „Důvod úprav je jednoduchý. Stávající průsečná křižovatka nevyhovuje aktuálnímu provozu hlavně z hlediska rozhledových poměrů a my tady chceme zvýšit bezpečnost a plynulost silniční dopravy. Městu se podařilo vykoupit dva domy, které se zbourají a vyřeší se tak prostorová tíseň,“ vysvětlil náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy Libor Joukl. Stavbaři se zaměří i na úsek Bobrová – Zvole a rekonstrukce se dočkají i mosty u Macourova na Havlíčkobrodsku a Věstína na Žďársku.
Malé obce velikosti do 300 obyvatel, které ať už z ekonomických nebo jiných důvodů nestaví klasickou mechanicko-biologickou čistírnu odpadních vod, můžou zkusit vybudovat kořenovou čistírnu (KČOV). Ta představuje soustavu speciálně upravených jezírek (nádrží) osázených vybranými druhy rostlin, která odpadní vodu z domácností, ale také například z nemocnic, hotelů nebo průmyslových objektů čistí při průtoku hustým porostem. „Na Vysočině funguje přibližně deset podobných čističek, například ji využívají v Pavlínově na Žďársku nebo pod chatovou osadou Okrouhlík u Čížova na Jihlavsku. Další malé obce mají zajištěný jiný přírodně blízký způsob čistění svých odpadních vod, jako například biologické rybníky,“ přibližuje radní Kraje Vysočina pro oblast lesního, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí Zdeněk Chlád s tím, že pilotní projekty tohoto druhu čistění odpadních vod by se v regionu mohly objevovat do budoucna častěji.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se