Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů


 

Budoucnost regionálních operačních programů

ROP Jihovýchod
Za účasti přibližně čtyř desítek starostů měst a obcí Kraje Vysočina ve čtvrtek 19. dubna v Jihlavě konalo setkání s předsedou Regionální rady Jihovýchod a hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem a vedením Úřadu regionální rady Jihovýchod. Hlavním tématem diskuse byla budoucnost Regionálních operačních programů ČR v letech 2014 – 2020. Vláda ČR hodlá sloučit sedm nyní efektivně fungujících a čerpajících Regionálních operačních programů (ROP) do Společného regionálního operačního programu řízeného na centrální úrovni.
 

 
 

„Nyní je pravý čas pro řešení architektury čerpání evropských dotací na období 2014 – 2020. Kraje i samotné ROP jsou připraveny být součástí nezbytného dialogu, který musí novému nastavení předcházet. Bohaté zkušenosti uvnitř úřadů regionálních rad, jakož i široká škála odborníků dávají ROP silný základ pro vytváření kompromisních modelů nové nastavení,“ konstatoval předseda Regionální rady Jihovýchod a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

Regionální operační programy efektivně spravují peníze z Evropské unie již šestým rokem. Za tu dobu dokázaly, že na rozdíl od operačních programů řízených na centrální úrovni umějí čerpat lépe. Navíc jsou velmi dobře zacíleny na lokální potřeby jednotlivých regionů.

 

Nejvýznamnější argumenty proč zachovat regionální operační programy a neslučovat je do jednoho centrálního programu:

  • Regionální model je osvědčený model v celé Evropě Země vyspělé EU 15 jednoznačně preferují model ROP, výjimkou je Řecko. V EU existuje v tomto programovém období celkem 171 regionálních operačních programů, 13 multiregionálních a 60 národních programů.
  • Každý kraj má jiné problémy. Nechme kraje rozhodovat samy za sebe, kde nejvíce potřebují pomoc s rozvojem regionu.
  • ROP zvládají čerpat peníze lépe než centrální operační programy. Z prvních deseti nejvíce úspěšných programů je sedm ROP, dva pražské (regionální) programy a pouze jeden sektorový OP.
  • ROP administrují žádosti o dotace 4krát až 9krát rychleji než centrální operační programy. V regionálních centrech příjemci mohou v jednom místě konzultovat projekty, podat projektovou žádost, řešit konkrétní problémy svého projektu a podávat všechny administrativní náležitosti. Regionální odborníci umí poradit a pomoci s projektem velmi rychle a efektivně, rozumí problémům a potřebám regionu.
  • Kraje mají jasnou vizi a strategii, jak se připravit na příští dotační období. Konečně je zde možnost připravit čerpání evropských fondů koncepčně. Řídící výbor regionů (zástupci ROP a krajů) připravuje společnou metodiku přípravy strategie regionů podle evropského modelu konkurenceschopnosti. Strategie budou připraveny souběžně podle sofistikovaného modelu se zaměřením na konkurenceschopný region a měřitelné cíle a přitom budou odrážet rozdílné potřeby regionů.

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 20.4.2012 / 20.4.2012

Počet návštěv: 20984
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek