Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina
„Rekonstrukce památkově chráněného objektu z roku 1824, který je majetkem Kraje Vysočina, otevře prostory veřejnosti, zároveň umožní rozšířit a zkvalitnit muzeem poskytované služby a zasadit nové aktivity spjaté s tematikou tradiční lidové kultury do historického prostředí,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková, která připomněla, že uchování hmotného kulturního dědictví a jeho oživení a další šíření je v souladu s Koncepcí památkové péče v Kraji Vysočina na období 2013 – 2016 a Koncepcí péče o tradiční lidovou kulturu v Kraji Vysočina na období 2015-2017.
Pokud se záměr podaří zrealizovat, oživí se dlouho nevyužívaný areál, který dnes slouží především k uložení výstavního mobiliáře, rozšíří se stávající výstavní plochy až o 10 % a vznikne nové interiérové vybavení pro výstavy.
Hlavní sál s kapacitou až 100 míst by sloužil k pořádání krátkodobých výstav, přednášek nebo například autorských čtení, vstupní prostory by se proměnily v recepci, knihovnu a šatnu, a nádvoří by poskytovalo prostor mimo jiné řemeslným trhům. Bývalý hospodský sál by představoval lidovou stravu a malý sál by poskytoval prostor pro menší výstavní akce. Jednotlivé aktivity pro školy i pro rodiny s dětmi by byly zpočátku zaměřeny na kalendářní obyčeje v průběhu ročních období, jakými jsou vynášení morany, pálení čarodějnic, stavění máje, sklizeň, dožínky, bramborobraní nebo advent. „Záměr předpokládá, že by si do centra našly cestu zhruba tři tisíce návštěvníků ročně,“ doplnila radní Marie Kružíková.
Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu Kraje Vysočina intenzivně hledá možnosti, jak získat externí finanční zdroje, které by pomohly s realizací záměru s předpokládanými náklady ve výši 14, 5 milionu korun. „Jednou z reálně zvažovaných variant je zapojení do přeshraničního projektu zaměřeného na podporu lidových tradic z programu Interreg V-A Rakousko – Česká republika, na kterém by se podíleli i partneři z Jihočeského kraje, Dolního Rakouska a Horního Rakouska,“ informovala radní Marie Kružíková s tím, že v úvahu samozřejmě připadají i evropské dotace, pokud se najde vhodný dotační titul.
Obsahem tohoto programu je navíc zlepšení dopravní infrastruktury zahrnující silnice, které zvyšují návštěvnost regionu a dostupnost financovaných cílů. Peníze z programu Interreg V-A Rakousko – Česká republika by tak mohly částečně pokrýt náklady na modernizaci silnice II/360 mezi Třebíč a Stříteží, jejíž úsek je součástí strategické osy nazvané Severojižní propojení Kraje Vysočina, které vede od severu napříč krajem k rakouským hranicím. Předpokládaný termín podání žádosti do výzvy programu přeshraniční spolupráce je březen 2017.
Vizualizace Hlavního sálu
Vizualizace Výstavního sálku
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se