Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Ohlédnutí za uplynulými roky


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Ohlédnutí za uplynulými roky

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

červen 2010

 

 
 

Sešel jsem se začátkem května se specialisty, kteří se v našich městech a obcích zabývají informačními technologiemi čili vším, co souvisí s počítači. Při debatě s nimi jsem si jen potvrdil, co už jsem dříve věděl. V těchto lidech a jejich práci má Vysočina důležité bohatství – jen stejně neviditelné jako ty elektronické sítě.

 

Měsíc předtím na třináctém ročníku konference „Internet ve státní správě a samosprávě“ v Hradci Králové byla Vysočina hodně vidět tradičně v tom nejlepším světle. Jako první samosprávný úřad vůbec zde kraj Vysočina převzal prestižní ocenění české internetové elity - cenu s názvem „Český zavináč“, která je pravidelně udělována od roku 1999. Ve zdůvodnění jsme slyšeli: „Rozhodli jsme se ocenit dlouholeté úsilí kraje Vysočina o rozvoj informační společnosti na celém území kraje a vzornou spolupráci všech subjektů veřejné správy nehledě na politickou příslušnost.“

 

Je totiž známou a uznávanou skutečností, že od roku 2001 všechna politická uskupení ve vedení kraje podporovala informatizaci regionu, kterou vždy považovala za jednu z rozvojových priorit celého kraje. Výsledkem je řada úspěšných projektů jako je krajská páteřní síť ROWANet, datový sklad kraje, kontaktní centrum, účast kraje v mnoha mezinárodních projektech a v poslední době např. řada projektů rozvoje elektronizace zdravotnictví tzv. eHealth. Pro dodržování této kontinuity jsme toto významné ocenění přebírali spolu s mými předchůdci ve funkci hejtmanů – Františkem Dohnalem a Milošem Vystrčilem. Myslím, že je velmi dobře, že jsou odvětví důležité pro rozvoj kraje, v nichž jsme ochotni pracovat ve prospěch Vysočiny bez ohledu na svou politickou orientaci.

 

Cenu ovšem chápu především jako poděkování a uznání všem počítačovým nadšencům nejen na našem úřadě, ale v celém regionu. Vzájemná vstřícná spolupráce všech úřadů je základním předpokladem pro naše úspěchy. I v celostátním kole soutěže Zlatý erb se internetové stránky a další elektronické služby našich měst a obcí pravidelně umísťují na předních pozicích. I letos se stránky městyse Okříšky na Třebíčsku umístily v kategorii „Nejlepší webové stránky obce“ na vynikajícím druhém místě. Navíc Okříšky zvítězily v soutěži o zvláštní cenu ministra vnitra za nejlepší bezbariérový přístup na webové stránky. A je to mimo jiné už léta výraznou mírou zásluha Zdeňka Ryšavého, který je dnes naším krajským radním pro informatiku a dlouholetým správcem webových stránek Okříšek. V soutěži Eurocrest o nejlepší internetové stránky měst, obcí a regionů v Evropě se mezi hlavní oceněné projekty roku zařadily oficiální stránky města Moravské Budějovice, loňský vítěz kategorie měst v národní soutěži Zlatý erb.

 

Máme i další velké ambice. Jsme průkopníky v elektronizaci zdravotnictví. Kraj intenzivně pracuje na projektech elektronických služeb pro pacienty i zdravotníky. Krajský úřad i jednotlivé městské úřady jsou tradičně aktivní v oblasti evropských IT projektů, aktuálně například připravovaná technologická centra ORP a kraje.

 

Náš kraj patří dlouhodobě mezi absolutní republikovou špičku v oblasti zavádění nových informačních technologií. Odborníci o tom vědí a uznávají to. V mnohém jsme inspirací pro jiné kraje, které k nám chodí pro rady. Mým cílem je udržet přímou cestu tohoto zrychlujícího vlaku. Dlouholetý tahoun tohoto rychlíku a vynikající odborník Petr Pavlinec z krajského odboru informatiky a jeho nadšení kolegové z měst a obcí mě ostatně budou stále motivovat. Jak to řekl při našem setkání jeden z nich, Josef Švec z Velkého Meziříčí: „Je třeba mít vizi a také ji podložit pracovitostí.“ Byl jsem potěšen tím, že on to tak vnímá u našich informatiků. A já vím, že stejné vlastnosti mají i „ajtíci“ v celém kraji.

 

Informační technologie jsou oborem, jehož výsledky nejsou tak na první pohled viditelné, ale jenž má přímý vliv na úroveň prakticky všech dalších odvětví. Jsem rád, že to ví i představitelé našich měst a obcí. Věřím, že na Vysočině budeme v této oblasti díky oněm šikovným oceňovaným IT nadšencům a jejich podpoře osvícenými nadřízenými stále špičkou.

 

 

 

Jiří Běhounek,

hejtman Vysočiny

 
 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 8.7.2010 / 8.7.2010

Počet návštěv: 15841
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek