Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor sociálních věcí > Kontaktní údaje na vybrané subjekty působící v kraji
Seminář pro zástupce základních a středních škol v kraji Vysočina k problematice prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže proběhl v pondělí 21. června 2010. Zúčastnilo se ho 108 pedagogických pracovníků, zástupců policie a mediační a probační služby. Hostem byl i náměstek krajského ředitele Policie ČR plk. Mgr. Tomáš Martinec. Seminář dokládá systémový přístup kraje při řešení otázek negativních jevů, které ohrožují mladé lidi. Kraj před více než rokem a půl podal individuální projekt z prostředků Evropského sociálního fondu, a to právě na předcházení negativním, tedy patologickým jevům. V současné době je projekt v realizační fázi, kdy jsou vybráni dodavatelé a projekt se postupně začíná dostávat na školy ve městech a obcích našeho kraje.
Dnešním dnem byl vyhlášen další ročník celostátní soutěže "Bezpečná nemocnice". Až do 31. října mohou všechna lůžková zdravotnická zařízení v České republice přihlásit svůj původní projekt zaměřený na oblast bezpečí zdravotní péče. Tři nejlepší projekty budou prezentovány na 4. ročníku celostátní konference "Dny bezpečí" v lednu příštího roku a vítěz získá Cenu hejtmana kraje Vysočina.
Občanské sdružení Benediktus je sdružení lidí, kteří na základě křesťanských hodnot žijí život ve společenství zdravých lidí a lidí s postižením. Občanské sdružení působí v Chotěboři a klade si za cíl pomáhat lidem s mentálním postižením, objevovat radost z přátelství a ukazovat na vnitřní bohatství těchto lidí se zdravotním postižením. Lidem s postižením nabízí v rámci sociálních služeb osobní asistenci a odlehčovací služby, a to na chotěbořsku a havlíčkobrodsku. Prohlídky prostor, které užívá ke své činnosti v Chotěboři a nedalekém Modletíně, si v pátek 18. června 2010 prohlédli krajský radní pro sociální oblast Petr Krčál a vedoucí krajského oddělení sociální péče Jiří Bína.
Aktivnímu stáří na Vysočině udává v současnosti rytmus a směr společenská hra původem z Francie s názvem petanque. Krajské kolo v turnaji seniorů v petanque uspořádal Domov pro seniory v Havlíčkově Brodě. Mezi čtyřmi družstvy si postup do finále ve Zlíně vybojovali senioři z Domova důchodců v Telči a senioři z Třebíče.
Krajský úřad kraje Vysočina pořádá seminář pro všechny potenciální žadatele v Operačním programu Evropská územní spolupráce Rakousko – ČR 2007-13. Seminář se uskuteční v Třebíči 22. června 2010 od 13 hodin. Účastníci budou informováni o možnostech čerpání prostředků z ERDF v prioritních osách Socioekonomický rozvoj, cestovní ruch a transfer know-how a Regionální dostupnost a udržitelný rozvoj.
Podpisem smlouvy o spolupráci mezi krajem a 15 obcemi s rozšířenou působností vstoupila příprava Integrovaného systému nakládání s odpadem v kraji Vysočina (ISNOV) do další etapy.. Dosavadní historii záměru vybudování ISNOV, přípravné práce, obsah a schvalovací proces spolupráce prezentoval radní pro životní prostředí Zdeněk Ryšavý na tradiční konferenci „Odpady a obce“ v Hradci Králové.
Zásadní změnu uspořádání a organizace dopravy v centru městyse Štoky (okr. Havlíčkův Brod) představuje nový kruhový objezd. Vedle jeho užitné hodnoty a zásadního dopadu na zvýšení bezpečnosti v kritickém místě křížení místních komunikací se silnicí II/348 dostala obec i novou dominantu. Součástí kruhové křižovatky je i impozantní trojsoší ženských pískovcových figur v nadživotním měřítku, které obec pojmenovala TROJCESTÍ.
Krajský úřad kraje Vysočina chová respekt k rovným příležitostem. „Genderovou politiku zde nechápeme jen jako vyrovnání šancí pro ženy a muže a slaďování rodinného a pracovního života, ale zabýváme se také začleněním všech dalších zaměstnaneckých skupin, které jsou nějakým způsobem znevýhodněny ve svém pracovním postavení,“ uvedl ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec. Za respektování těchto nepsasných pravidel získal Krajský úřad kraje Vysočina pomyslnou bronzovou medaili v soutěži Úřad roku „Půl na půl"- respekt k rovným příležitostem vyhlašované již tradičně ministerstvem vnitra a obecně prospěšnou společností Gender Studies
Druhý ročník Dne komunální techniky v areálu Krajské správy a údržby silnic Vysočiny v Jihlavě představil nabídku zhruba čtyř desítek vystavovatelů a dodavatelů komunální techniky a mechanizace. Mezi novinkami, které byly v ČR poprvé představeny odborné veřejnosti z řad starostů, pracovníků technických služeb a údržeb silnic, patří například anglický profesionální stavební stroj, jehož systém nástaveb byl přímo připraven pro využití v péči o komunikace a jejich okolí. Tento jediný exemplář takto postaveného bagru nakladače s možností osmi různých nástaveb v České republice prošel již praktickou zkouškou v terénu a nyní začíná bojovat o své zákazníky.
Šest investičních akcí reprezentovalo v letošním roce investorské aktivity kraje Vysočina v soutěži Stavba roku. Čtyři ocenění odborné poroty pro krajské stavby svědčí o kvalitě projektů a profesionálně odvedené práci na krajských zakázkách. Cenu hejtmana letos obdržela za svou architektonickou podobu a stavební provedení nástavba administrativního zázemí firmy DAFE-PLAST Jihlava.
Vysočina má od dnešního dne vlastní Strategii elektronické bezpečnosti. Jejím cílem je informovat o nebezpečí, které hrozí uživatelům informačních a komunikačních technologií a přijmout vůči vymezeným cílovým skupinám taková opatření, která zajistí dostatečnou informovanost uživatelů o rizicích a možnostech ochrany před nimi. V následujících měsících se chce skupina odborníků na e-kriminalitu soustředit především na školení spolupracovníků, mapování nejčastějších problémů v elektronické sféře a především posílit a rozšířit odborné kapacity. Jde o pilotní strategii, kterou nedisponuje zatím pravděpodobně žádný jiný kraj.
Krajská správa a údržba silnic Vysočiny chce letos získat desítky milionů korun na ošetření stromů v alejích kolem silnic II. a III. třídy. Dva první projekty revitalizací alejí Herálec – Boňkov a Tis – Malčín už na ministerstvu životního prostředí uspěly. Dalších sedm projektů čeká na schválení. Dalším krokem k zachování koloritu silničních alejí bude viditelné značení resp. barvení bílých reflexních pruhů na kmeny stromů. Na rozumné ochraně stromořadí kolem krajských silnic nyní budou krajští silničáři spolupracovat s ekology.
Mateřská centra jsou příležitostí pro novou seberealizaci matek na mateřské dovolené. Ty se odchodem z práce a péčí o děti mohou přechodně ocitnout v určité izolaci, k níž přispívá i společenské klima. Mateřské centrum je místo, kde se maminky s malými dětmi mohou scházet, aniž by došlo k odloučení. Dává možnost vyjít z osamělosti domova. Maminky zde mohou najít společenství založené na principech dobrovolnosti a svépomoci.
Komunitní plánování sociálních služeb se stalo významným pojmem v rozvoji sociální oblasti v kraji Vysočina. Sociální služba je jedním z nástrojů sociální politiky státu, která se poskytuje v situaci, kdy je „sociálně efektivnější“ poskytnout službu místo peněžních dávek. V roce 2007 byl v kraji Vysočina zpracován a schválen Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb v kraji Vysočina pro rok 2008-2009, který vycházel z jednotlivých dílčích komunitních plánů měst a obcí kraje Vysočina
Držitelem Novinářské křepelky, prestižní ceny pro novináře do 33 let věku, se stali 10. června v Havlíčkově Brodě Kateřina Eliášová, politická zpravodajka serveru Aktuálně.cz aTomáš Kohout, sportovní reportér Radiožurnálu. Porota Nadace Českého literárního fundu udělila hlavní Cenu Karla Havlíčka Borovského investikativnímu žurnalistovi Jaroslavu Kmentovi z MF Dnes.
Kraj Vysočina již od roku 2003 systémově podporuje obce, u nichž je podíl počtu dětí do patnácti let na celkovém počtu obyvatel větší nebo roven 25%. Důvodem podpory kraje Vysočina je nedostatečná výše státní dotace na 1 žáka/dítě základní a mateřské školy, která u obcí s velkým podílem dětí způsobuje finanční tíseň, kterou jsou obce schopny z vlastních rozpočtových zdrojů řešit jen s velkými obtížemi. V letošním roce stanoveného ukazatele dosáhly dvě obce.
Půlmilionovou dotací pomůže kraj Vysočina v letošním roce k vydání osmi zajímavých knih regionálního zaměření. „Fond Vysočiny v letošním roce sice nabídl autorům a vydavatelům k rozdělení nižší částku, důležité však je, že tradice vydávání zajímavých regionálních titulů nebyla porušena i přes plánované škrty v krajském rozpočtu,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast financí a grantové politiky Vladimír Novotný.
V letošním roce vyhlásil kraj Vysočina v rámci své činnosti na úseku prevence bezpečnosti silničního provozu již 8. ročník soutěže základních škol „Mladý cyklista“. Jejím cílem bylo zapojit v rámci předmětu dopravní výchovy co nejvíce dětí do osvojování si znalostí z pravidel bezpečného pohybu na pozemních komunikacích spojených zároveň s ověřením si zručnosti v ovládání jízdního kola. Prvním krokem mladých závodníků bylo úspěšně projít oblastním kolem, pořádaným v rámci svého obvodu příslušnou obcí s rozšířenou působností. Po úspěšném zvládnutí tohoto kola se vítězové oblastních kol kvalifikovali do krajského kola.
Rada kraje Vysočina dnes doporučila zastupitelstvu kraje schválit poskytnutí finančního daru povodněmi postiženým krajům, které se nyní potýkají s velkými materiálními škodami. Milionový dar Vysočiny si rozdělí Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj a Zlínský kraj. „Kraj Vysočina tak nepřímo reaguje na tzv. „Olomouckou výzvu“ určenou Vládě České republiky, Parlamentu České republiky a politickým stranám s konkrétními požadavky a návrhy na změnu systému protipovodňových opatření. Vzhledem k současné potřebě obnovy území povodněmi postižených krajů jsou potřebné především materiální a finanční zdroje. Příjemce dotace ať sám rozhodne o akutnosti použití našeho daru,“ uvedl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.
V novém školním roce nastoupí do 1. ročníků středních škol na Vysočině o cca 300 – 500 žáků méně než vloni. V důsledku demografického vývoje bude pokles trvat až do roku 2017, kdy se dá předpokládat zvýšení. Proto kraj Vysočina nechá zpracovat studii, která má odpovědět na otázky dopadů demografického vývoje do středních škol zřizovaných krajem. Kraj tuto situaci předvídal a již několik let ji zohledňuje při posuzování oborových změn ve školách a v pravidlech pro přijímací řízení na střední školy.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se