Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Granty a dotace > Kultura
Krajský úřad Kraje Vysočina, odbor územního plánování a stavebního řádu oznamuje termín veřejného projednání Aktualizace č. 2 a 3 Zásad územního rozvoje Kraje Vysočina a vyhodnocení jejich vlivu na udržitelný rozvoj území.
V rámci tematické konference Technické fórum Kraje Vysočina 2016 ve Valči byly vyhodnoceny stávající vysočinské technické projekty pro žáky základních a středních škol, ale také představeny novinky, které řadu originálních aktivit made in Vysočina rozšíří a doplní. Podle informací Jany Fialové, radní Kraje Vysočina připravuje kraj aktivitu zaměřenou na mladé stavebníky a od září by ve spolupráci s Krajskou správou a údržbou silnic Vysočiny měl odstartovat projekt středních škol zaměřený na budoucí opraváře zemědělské techniky. Tedy na nejuniverzálnější studijní obor.
Kraj Vysočina se v květnu rozhodl zapojit do projektu Operačního programu potravinové a materiální pomoci dětem. Aby zjistil zájem škol, nechal vypracovat dotazníkové šetření. „Jeho výsledky potvrdily, že o zapojení do výzvy uvažuje 79 škol a školských zařízení, tedy více než třetina dotázaných,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí a rodinné politiky Petr Krčál, který připomněl, že cílem projektu je zabezpečit školní stravování dětem mateřských škol a žákům základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií ve věku od 3 do 15 let ze sociálně slabých rodin.
Do své druhé poloviny se přehouplo krajské kolo soutěže My třídíme nejlépe 2016. V 11. ročníku soutěže o ceny v hodnotě půl milionu korun bojuje 685 obcí a měst z Kraje Vysočina, což je zhruba 97 % všech vysočinských sídel, které jsou zapojené v systému EKO-KOM. Soutěž realizuje Agentura Dobrý den z projektu spolupráce kraje a společnosti EKO-KOM. „Z různých hledisek se hodnotí sběr recyklovatelných odpadů v průběhu 12 měsíců, a to od začátku loňského října do konce letošního září,“ vysvětluje radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád s tím, že obce soutěží podle své velikosti celkem ve čtyřech kategoriích.
Už potřetí se připojí Hrad Kámen k celoevropské akci Víkend otevřených zahrad. Ve dnech 11. a 12. června se vždy v 11 a 14 hodin uskuteční komentované prohlídky parku zaměřené nejen na historii, ale také na jeho současný stav. „Více než hektarový park je zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek a je zajímavý svým skalním útvarem a památnými stromy, jako jsou Kámenský cypřišek a Hradní buk,“ zve na prohlídku radní Kraje Vysočina po oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.
V plném proudu je 41. ročník Sportovních her handicapovaných, které se tento týden odehrávají v rekreačním areálu v Zubří u Nového Města na Moravě. „Podobná sportovní klání motivují mladé lidi, kteří neměli v životě tolik štěstí a musejí překonávat řadu překážek, aby se zlepšovali a věřili, že když chtějí a něco pro to udělají, dokážou mnoho věcí,“ uvedl při zahájení her radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí a prorodinné politiky Petr Krčál.
Dnes se na krajském pracovišti Národního institutu pro další vzdělávání v Jihlavě setkají odborníci, kteří se zabývají problematikou nadání a péčí o nadané děti, aby si vyměnili zkušenosti s činnostmi pro nadané v Kraji Vysočina. V krajském městě se uskuteční diskuze na prvním kulatém stole s názvem Víme o sobě. „O tom, co je nadání a kdo je nadaný nepanuje naprostá shoda, a to ani mezi lidmi, kteří se touto problematikou zabývají dlouhodobě. Proto podobné aktivity vítám a věřím, že přinesou nové impulsy nebo také poznatky, které odborníci uplatní v praxi,“ těší setkání radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Janu Fialovou.
Reflexní pásky s logem krajského projektu Bezpečná Vysočina zaplaví celý kraj. Za 2,7 milionu korun nakoupí Kraj Vysočina přes 460 tisíc kusů různě barevných bezpečnostních pásek, aby tak podpořil bezpečnost svých obyvatel při pohybu v blízkosti silnic. „Několik let už rozdáváme pásky dětem. Jsou součástí bezpečnostních kufříků, které dostávají všichni žáci prvních tříd základních škol na Vysočině. Ostatní zájemci je mají možnost získat na dalších preventivních bezpečnostních akcích pořádaných během roku,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek s tím, že cílem je, aby byl reflexní páskou vybaven každý občan Vysočiny.
Nadchnout žáky základních škol pro studium technických nebo řemeslných oborů je stále složitější. Kraj Vysočina už několik let pracuje s budoucími středoškoláky od základních škol. Výsledky dlouhodobé, aktivní a cílené publicity teď dělají vedení Kraje Vysočina radost. Na technických i řemeslných oborech studuje cca 55 - 60 % středoškoláků. Zájem o tento druh perspektivního studia je dán atraktivitou studia samotného, ale také hodnotou volitelných aktivit. Výsledky vlastních projektů byly odborné veřejnosti prezentovány v rámci tematické konference Technické fórum Kraje Vysočina 8. června 2016. Mezi osobnostmi, které letos převzaly nad Fórem záštitu, figuruje prezident České republiky Miloš Zeman.
Obyvatelé Vysočiny i turisté, kteří v letních měsících plánují Vysočinu navštívit, mají opět k dispozici elektronické noviny Kraje Vysočiny s řadou výletních tipů. „Připravený materiál nabízí široké možnosti trávení volného času na Vysočině, má zpřehlednit letní harmonogram akcí, turistům poradit, kam v jednotlivých oblastech regionu za zábavou, a má tak přispět ke zvýšení návštěvnosti Kraje Vysočina,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.
Do letošního ročníku soutěže Vesnice roku Kraje Vysočina se přihlásilo 19 obcí. Celkem porota stuhami a diplomy ocenila 15 obcí, z nichž čtyři jsou realizátory místní Agendy 21, což je v Kraji Vysočina od počátku soutěže roku 2000 historicky nejvíce.
K prodloužení otevření sjezdu na I/38 v jihlavské lokalitě Pávov je nutno doručit kladná stanoviska od absolutně všech dotčených subjektů. Je nutno doplnit, že žadatelem o povolení je statutární město Jihlava, kterému se nepodařilo získat všechna kladná stanoviska. Na základě předloženého nesouhlasného klíčového stanoviska ŘSD, tedy zástupce vlastníka komunikace, nemohl Krajský úřad Kraje Vysočina rozhodnout jinak, než o neprodloužení přechodné úpravy provozu na silnici I/38 v místě sjezdu Pávov.
Postupně od roku 2012 začaly v Kraji Vysočina fungovat tzv. Senior pointy, které jsou informačními, metodickými a vzdělávacími centry a zaměřují se na služby a pomoc seniorům a osobám v předseniorském věku. Ty zdarma v jednotlivých okresních městech po celé Vysočině získají základní informace týkající se sociální péče, zdravého životního stylu, vzdělávání a volnočasových aktivit. „Čtyři z celkem pěti působících center v našem kraji provozují města, kterým Kraj Vysočina přispívá na celoroční provoz a podporuje tak jejich působení,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí a prorodinné politiky Petr Krčál.
Krajská správa a údržba silnic Vysočiny připravuje zadání veřejné zakázky na koupi nákladní techniky na údržbu komunikací v Kraji Vysočina. „Existuje plán obměnit zastaralý vozový park krajské správy a údržby silnic o 21 nových sypačů včetně výměnných nástaveb. Nahradí nejstarší skupinu sypačů značek Liaz, Škoda 706, Praha a Tatra 815, které silničáři v budoucnu vyřadí z vozového parku,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy Libor Joukl.
Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek na začátku letošního roku inicioval zřízení poradní pracovní skupiny, která měla navrhnout možnosti řešení problematiky dopadů dlouhodobého sucha a nedostatku vody na území Kraje Vysočina. „V srpnu loňského roku mělo větší nebo menší problémy se zásobováním pitnou vodou 53 obcí a 18 místních částí v regionu. Vzhledem k tomu, že se jednalo o obce spoléhající se pouze na lokální zdroje podzemní vody, požádal jsem nový poradní sbor o zpracování návrhu opatření, kterými bychom mohli některým mimořádným událostem tohoto charakteru předcházet,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Slavnostní podvečer na Zámku Světlá nad Sázavou odhalil letošní vítězné majitele Zlaté jeřabiny 2015. Jsou jimi Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou – vítěz kategorie Kulturní aktivita a za soutěžní část ankety Péče o kulturní dědictví vynesly hlasy veřejnosti na pomyslnou první příčku restaurování varhan v kostele svatého Jakuba Staršího v Osové Bítýšce. „Kraj Vysočina se pyšní řadou kvalitních kulturních akcí, které si každoročně vytvářejí nové a nové příznivce. Tentokrát fanoušci ocenili neobyčejný hudební festival, který má jedinečný dramaturgický koncept, a restaurování hudebního nástroje, který spojuje duchovní i kulturní dění v obci na Žďársku. Gratuluji,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková, která vítězům předala ocenění.
V roce 2016 vyhlásilo Zastupitelstvo Kraje Vysočina už sedmý ročník ankety Skutek roku. Veřejnost měla možnost nominovat aktivity, které v loňském roce nejvíce přispěly k rozvoji regionu. O počinech fyzických osob hlasovala během března široká veřejnost, vítězné projekty právnických osob vybrala odborná porota. „Kraj Vysočina našel vlastní cestu, jak upozornit na dobrovolnickou práci pro druhé a poděkovat těm, kteří ji dělají. Toto ocenění je součástí systematické podpory rozvoje místní Agendy 21 v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Martin Hyský.
V minulém roce získala druhé místo, výsledky letošní ankety ji vynesly na zlatou příčku. Řeč je o zakladatelce obecně prospěšné společnosti Sdílení Marii Gregorové, její organizace poskytuje sociální a zdravotní služby rodinám pečujícím o své blízké seniory nebo vážně nemocné v domácím prostředí. „Žen, které dosahují jedinečných výsledků nejen ve své profesi, ale také se aktivně podílejí na veřejném životě, tvoří hodnoty nebo pomáhají potřebným, si musíme v Kraji Vysočina vážit. A ocenění je jednou z forem poděkování, které by držitelky mělo podpořit a motivovat v jejich další cestě,“ uvedl na slavnostním předání ocenění hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Řemeslo má zlaté dno. Pod tímto mottem se první červnový pátek uskutečnil Den s Krajem Vysočina. Celodenní program včetně přehlídky pestrých řemesel hostily prostory Horáckého zimního stadionu Jihlava a přilehlý park Smetanovy sady v krajském městě. Ukázku řemesel zajišťovali žáci středních odborných škol zřizovaných Krajem Vysočina, aby podpořili technické vzdělávání v Kraji Vysočina. „Letos je Rok řemesel, a protože si stojíme za tím, že podpora technického v Kraji Vysočina je smysluplná, takže je logické, že jsme se letos rozhodli dát prostor výučním oborům krajských středních škol a jejich šikovným žákům,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Nadchnout žáky základních škol pro studium technických nebo řemeslných oborů je stále složitější. Kraj Vysočina už několik let pracuje s budoucími středoškoláky už od základních škol. Výsledky dlouhodobé, aktivní a cílené publicity teď dělají vedení Kraje Vysočina radost. Na technických i řemeslných oborech studuje cca 55 - 60% středoškoláků. Zájem o tento druh perspektivního studia je dán atraktivitou studia samotného, ale také hodnotou volitelných aktivit. Výsledky vlastních projektů bude odborné veřejnosti prezentovat tým Kraje Vysočina na v pořadí druhé tematické konferenci Technické fórum 2016 ve Valči na Třebíčsku už tuto středu 8. června 2016.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se