Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina
Letošní krajské kolo Dopravní soutěže mladých cyklistů už má své vítěze. Na dětském dopravním hřišti a v základní škole Oslavická ve Velkém Meziříčí se utkali nejlepší cyklisté z jednotlivých oblastních kol, kteří bojovali nejen o zajímavé věcné ceny, ale i o finanční prémii pro svoji školu. Nejlepší družstva navíc budou reprezentovat Vysočinu na republikovém finále v Liberci, které se uskuteční 18. – 20. června. V kategorii mladších nakonec zvítězilo družstvo žáků ze základní školy v Černovicích a mezi staršími obhájilo prvenství družstvo z Osové Bítýšky.
Dvacítka dětí z celé Vysočiny dnes pod Křemešníkem na Pelhřimovsku zasadila první mladé buky jako základ nového bukového pásu v lesích Městské správy lesů Pelhřimov. Dvouleté odolné a pro tuto dobu k výsadbě speciálně připravené sazenice nemohly být s ohledem na náročný terén sázeny strojově, a tak pomohly děti. Pod dohledem lesníka Martina Kodeše a Jany Fialové, radní Kraje Vysočina si děti nejen stromy zasázely, ale také pojmenovaly. Jen kousek pod 765 metrů vysokým Křemešníkem tak poroste základ nového zdravého lesa opatřený adresnými sazenicemi.
Od loňského podzimu funguje v Hrotovicích nové Muzeum Hrotovicka. Historie regionu je v něm zmapována od středověku až po novověk. Archeologické nálezy připomínající zaniklou osadu Mstěnice doplňují obrazy rodáka akademického malíře F. B. Zvěřiny, k dispozici je replika fotoateliéru Karla Chrásta, část prohlídkové trasy je věnována pohnutým událostem posledních dní druhé světové války nebo vývoji místního průmyslu. Své místo zde našlo i dobové kino. V dřevěných lavicích jsou promítána dokumentární amatérská videa, která zachycují život v druhé polovině minulého století. Místní sem často chodí vzpomínat na své blízké a na čas, který by bez filmu a podrobných zápisů v kronikách zůstal některým zapomenutý.
Nejznámější filmový i divadelní vodník Josef Dvořák se stal tváří roku Filmové Vysočiny. Dvořák je rodákem z Horní Cerekve a kývl na nabídku destinační agentury Vysočina Tourism stát se ambasadorem – tedy tváří i hlasem originálního cestování po filmových lokacích Vysočiny, tedy po atraktivních místech, která učarovala filmařům a veřejnost je teď může poznat na „vlastní kůži“. Jako poděkování za pomoc s propagací rodné Vysočiny a jejího cestovního ruchu byla Josefu Dvořákovi 6. června 2019 udělena pamětní medaile Kraje Vysočina. Předal ji hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek v Divadle Lubomíra Lipského v Pelhřimově během do posledního místa vyprodaného představení Čochtan vypravuje. „Pamětní medaile Kraje Vysočina je i trochu opožděným dárkem Kraje Vysočina k letošním 77. nekulatinám Josefa Dvořáka,“ doplnil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Kraj Vysočina dne 4. června 2019 uspořádal v sídle Kraje Vysočina setkání pracovní skupiny Ochrana přírody a životního prostředí, alternativní energie, ochrana čistoty ovzduší, odpadové hospodářství v rámci Pracovního programu 2018 – 2021 podle Dohody o spolupráci mezi spolkovou zemí Dolní Rakousko a kraji Jihočeský, Jihomoravský a Vysočina.
Společnost BOSCH Diesel Jihlava, Vysoká škola polytechnická Jihlava, Kraj Vysočina včetně Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava budou už od začátku nového školního roku partnery společnosti IBM v projektu P-Tech. Projektu, který má důsledně umožnit propojení firemního a vysokoškolského prostředí, dává mladým lidem možnost rozvíjet jejich schopnosti nejen technické, ale i z oblasti IT. Pilotně bude projekt nasazen na jihlavské průmyslové, technické a automobilové škole, v dalších letech bude program rozšířen až na osm dalších středních vysočinských krajských škol.
V historických prostorách zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou se v pondělí 3. června 2019 předávalo ocenění v krajských anketách Skutek roku 2018 – Cena Zastupitelstva Kraje Vysočina za aktivity v oblasti rozvoje území Kraje Vysočina a neziskového sektoru a Zlatá jeřabina 2018 – Cena Kraje Vysočina za kulturní počin roku 2018. Veřejnost hlasovala pro oblíbenou kulturní akci, příkladnou obnovu památkových objektů nebo dobrovolné skutky jednotlivců a o zajímavých projektech právnických osob v průběhu měsíce března. Slavnostní večer udělal definitivní tečku za letošním ročníkem obou anket.
V Zubří u Nového Města na Moravě byly v pondělí 3. června 2019 zahájeny 44. Sportovní hry pro sportovce se zdravotním postižením. Týdenního sportovního klání se účastní 139 sportovců ze sociálních zařízení z Kraje Vysočina, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje. Sportovci poměří své síly v atletice, závodivých sportech, čeká je turnaj v bocce a vše vyvrcholí štafetovými závody. „Sportovní hry v Zubří jsou pro naše klienty každoročně příležitostí k setkání s dlouholetými kamarády, navíc s lehkou dávkou zdravého zápolení o medaile. Nechybí rozhodčí, fanoušci ani slzy dojetí na stupních vítězů,“ popisuje akci ředitelka Domova Kamélie Křižanov Silvie Tomšíková. Pořadatelem her pro sportovce se zdravotním postižením je Zámek Břežany, příspěvková organizace Jihomoravského kraje.
Česká republika dostala šanci být první zemí střední Evropy, kde chce společnost IBM realizovat model programu P-TECH. Ten byl vytvořen ve spolupráci se školským odborem města New Yorku a City University of New York. Program si klade za cíl inovovat veřejné vzdělávání (kariérní a technické) a poskytnout studentům akademické znalosti a praktické dovednosti pro úspěšnou práci s aplikovanými digitálními technologiemi. P-TECH představuje partnerství, v němž každá ze zapojených stran přináší vlastní specifický vklad.
Dotaci ve výši 500 tisíc korun pošle Kraj Vysočina letos do jihlavské ZOO. Peníze mají pomoci s rychlou výstavbou nových ubikací pro kriticky ohrožený druh prasat visajánských. Kraj Vysočina tak naplní Memorandum uzavřené s městem Jihlava, ve kterém se zavazuje k vzájemné spolupráci. Město Jihlava recipročně podpoří stejně vysokou dotací krajské Horácké divadlo Jihlava, které plánuje pokračovat v modernizaci zvukové aparatury, tak aby vynikla produkce stále oblíbenějších muzikálových představení. „Výše dotace je výsledkem shody obou stran a jde o představitelnou podporu přiměřeně řešící potřeby obou obdarovaných organizací,“ vysvětlila Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
Vedení Kraje Vysočina plní svůj slib a uvolní další desítky miliónů korun pro osoby hospodařící v lesích. V září Kraj Vysočina zopakuje dotační program Hospodaření v lesích, tak aby pomohl zmírnit dopady kůrovcové kalamity a sucha na vlastníky lesů resp. aby mohly být úspěšně ochráněny mladé kultury proti okusu zvěří. Stejný program vyhlásil Kraj Vysočina už v prvním čtvrtletí letošního roku. „Největší podíl přijatých žádostí se týkal podpory osazování oplocenek. Celkem přišlo 479 žádostí za více než 26 miliónů korun. S ohledem na evidentně dobře zacílenou podporu nebudou podmínky nové výzvy programu Hospodaření v lesích nijak výrazně měněny a na podzim budou moci lidé žádat na stejné aktivity,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Kraj Vysočina ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze připravily pro školní rok 2019/2020 už desátý ročník jednoletého studia pro studenty středních škol z Vysočiny v regionu Grand Est. Program je určen pro studenty ve věku 15 až 17 let, kteří si chtějí zlepšit své znalosti francouzského jazyka, poznat francouzské školství, kulturu i život ve Francii. Studenti se učí podle stejných osnov jako jejich francouzští spolužáci, přes týden bydlí na internátě, o víkendech v hostitelské rodině. Pro úspěšné zvládnutí celoročního studia je důležitá odhodlanost, motivace a samostatnost studenta a také podpora rodičů.
Od listopadu 2017 byla z důvodu rekonstrukce uzavřena antropologická expozice v humpoleckém Muzeu dr. Aleše Hrdličky. Její slavnostní otevření se uskutečnilo na konci května a pro širokou veřejnost se expozice otevřela hned následně v rámci Muzejní noci. Expozice si zachovává základní členění, které měla ta původní, má však jinou podobu a obsah. Jednotlivé části expozice se dělí na oddíly, jako jsou genetika, evoluce, variabilita člověka, anatomie člověka, antropologie jako věda, paleopatologie, život Aleše Hrdličky a indiánská vesnička.
Krátkou návštěvou na hejtmanství zahájil rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima svoji návštěvu Kraje Vysočina v rámci tematických diskuzí Česko! A jak dál?. S vedením Kraje Vysočina debatoval rektor Zima o aktuálních tématech jako zemědělství, sucho nebo kůrovcová kalamita. Z vyhrazeného času společného setkání se nejdéle mluvilo o stavu českého školství na všech úrovních vzdělávání a rovněž o poskytování zdravotní péče v oblasti praktického i specializovaného lékařství nebo o situaci v nemocnicích zřizovaných krajem.
Cílem letošního krajského setkání školních parlamentů, které se konalo dnes v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě, byly výměny informací o akcích pořádaných školními parlamenty a získání nových inspirací pro práci ve školách v dalším školním roce. Akce, ke které se přihlásilo 24 základních škol z celého regionu, přilákala na jedno místo více než sto mladých „parlamenťáků“, jak si sami mezi sebou říkají. „Zatímco fungování středoškolských parlamentů u nás na Vysočině stále hledá pevné základy, základní školy v rámci organizované struktury parlamentů pracují aktivně a mají stále chuť sdílet výsledky projektů,“ říká Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.
Cyklus přednášek pro seniory s názvem Letní škola seniorů vstupuje koncem června už do šestého ročníku. Jeho obliba rok od roku stoupá a senioři se už nyní těší na další přednášky a informace z rozmanitých oblastí života. Právě z důvodu vzrůstajícího počtu zájemců o tyto přednášky se letošní letní škola uskuteční dokonce ve 20 vybraných městech.
Titul Vesnice Kraje Vysočina roku 2019 získala obec Sobíňov na Havlíčkobrodsku. Obec Sobíňov zvítězila zejména díky ukázkové péči o historické a kulturní dědictví a příkladné práci v oblasti strategického plánování. Příkladem pro ostatní obce by mohla být také podpora mezigeneračního soužití a udržování povědomí o historii obce zejména pořádáním mnoha zajímavých akcí pro občany v průběhu roku. Ukázková je také spolupráce obce s podnikatelským sektorem a místními spolky zejména v oblasti péče o obecní zeleň a místní památky a stavby.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se