Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

Další informace

 
 

Doporučujeme

Naše bannery a ikonky pro vaše stránky:
  • Odkaz na zřizovatele
  • Fond Vysočiny
 
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro příspěvkové organizace > Rada pro rozvoj lidských zdrojů


 

Rada pro rozvoj lidských zdrojů

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Činnost intervenčního centra kraje Vysočina

Činnost intervenčního centra kraje Vysočina
Intervenční centrum (dále jen IC) je sociální služba, která pomáhá řešit problémy spojené s domácím násilím. Je jednou ze služeb Psychocentra - manželské a rodinné poradny kraje Vysočina. Místem působení je Jihlava, Pod Příkopem 4. Detašované pracoviště se nachází v Havlíčkově Brodě, ul. Dobrovského č. 2915. IC funguje od počátku roku 2007. Uživateli služby IC jsou ti, které trápí někdo blízký. To znamená osoby, které jsou ohroženy domácím násilím. IC poskytuje pomoc osobám, které dosáhly šestnácti let a bydlí v kraji Vysočina. Služby IC jsou bezplatné. Úkolem IC je také koordinovat činnost všech organizací, které pomáhají osobám, které jsou domácím násilím ohroženy.
 

 
 

„Domácí násilí má svá specifika - zpravidla se odehrává mezi lidmi, kteří jsou si blízcí (partner a partnerka, dospělé děti a jejich rodiče, sourozenci). Děje se většinou za zavřenými dveřmi, skryto před zraky veřejnosti. Většinou má násilí stupňující tendenci v brutalitě a rovněž se zkracují časové úseky, kdy k násilí dochází. Základním znakem domácího násilí je však to, že se nemění role mezi tím, kdo týrá a tím, kdo je týrán. Pachatel domácího násilí má nad obětí moc, kterou uplatňuje různými formami a prostředky,“ říká k intervenčnímu centru Petr Krčál, radní kraje Vysočina pro sociální oblast.

Formy násilí jsou různé. Psychické, které představuje např. ponižování, kontrolování. Fyzické, což může být zabraňování v pohybu, facky, trhání vlasů, kopance a další. Sexuální, které představuje např. nucení k sexu nebo sexuálním praktikám, které partner odmítá. Ekonomické, které mnohdy představuje zamezení přístupu k financím, nucení k braní si půjček. Sociální násilí se projevuje např. zamezováním kontaktu s jinými osobami, včetně blízkých rodinných příslušníků.

„Praxe intervenčního centra ukázala, že domácího násilí se dopouštějí muži i ženy. Věk osob, které ubližují blízkým, je různý - od nezletilců po seniory ve vysokém věku. Ti, kterým je ubližováno, jsou muži i ženy, a to bez rozdílu věku. Na intervenční centrum se obracejí častěji s žádostí o pomoc ženy. Muži se obracejí s žádostí o pomoc hlavně při mezigeneračním násilí. V 95% je spouštěčem násilí alkohol nebo se na násilí podílí,“ dodává radní Petr Krčál.

Intervenční centrum neposkytuje pomoc a informace pouze těm, kteří jsou bezprostředně ohroženi někým blízkým. Na intervenční centrum se mohou obracet také rodinní příslušníci a blízcí osob, které jsou násilím bezprostředně ohroženy. Určité procento osob, které se dostávají do péče intervenčního centra, jsou ti, u nichž v domácnosti došlo k vykázání. Pouze policie ČR má oprávnění vykázat na deset dní osobu násilnou z domácnosti a zároveň jí zakázat kontaktovat toho, kdo byl týrán. Policie do 24 hodin od vykázání posílá zprávu intervenčnímu centru a to má ze zákona povinnost kontaktovat týraného s nabídkou pomoci do 48 hodin od okamžiku, kdy intervenční centrum obdrželo zprávu od policie o vykázání.

Kromě pomoci osobám, které trápí někdo blízký ve společném bydlišti, intervenční centrum pomáhá také těm, kteří jsou obětí tzv. stalkingu ze strany bývalých partnerů nebo osob blízkých. Stalking znamená systematické a úporné obtěžování projevy nevyžádané a nechtěné pozornosti. Stalking velmi závažně ovlivňuje kvalitu života oběti. Motivem stalkingu je totiž nejen vyhledávání blízkosti pronásledovaného člověka, ale také získání absolutní kontroly na životem pronásledovaného až po rozhodnutí zničit jeho zdraví. Pro svoji závažnost je stalking od 1. 1. 2010 trestným činem.

 

 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 2.8.2010 / 2.8.2010

Počet návštěv: 10209
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek