Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
Adresa
Informační centrum chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné
Římskokatolická farnost – děkanství Polná
Husovo náměstí 14
588 13 Polná
tel.: 567 212 139
e-mail: farapolna@centrum.cz
web: http://www.farnostpolna.cz/informacni-centrum-chramu-nanebevzeti-panny-marie-v-polne/os-1002
Otevírací doba od 1. dubna do 30. září
Út - So | 9:00 - 12:00 | 13:00 - 16:00 |
Ne a zasvěcené svátky | 11:00 - 12:00 | 13:00 - 16:00 |
V době svatebních obřadů zavřeno. Délka prohlídky cca 60 minut. Zahájení poslední prohlídky v 15:00 hod.
Vstupné:
Základní | Snížené | |
Trasa A (základní prohlídková trasa v chrámu) i Trasa B (prohlídka zvonice, expozice bytu zvoníka a vyhlídka z věže) | 50 Kč | 30 Kč |
Trasa C (základní prohlídková trasa v chrámu rozšířená o zvonici, expozici bytu zvoníka a vyhlídku z věže) | 80 Kč | 50 Kč |
Věž | 30 Kč | 30 Kč |
Zakoupením vstupenky se návštěvník zavazuje dodržovat návštěvní řád a řídit se pokyny průvodce. Do objektu vstupuje na vlastní nebezpečí. Za děti do 15 let věku ručí doprovod dospělého.
O muzeu:
První církevní muzeum na Vysočině i v Královéhradecké diecézi je umístěno v prostorách nacházejících se nad klenbami kostela, na ochozech a věži chrámu Nanebevzetí Panny Marie, který nabízí prohlídkové trasy s památnými obrazy, plastikami, vzácnými liturgickými předměty, hudebními nástroji, ale i vybavený byt zvoníka. Chrám, který je od r. 2008 národní kulturní památkou, prošel zdařilou rekonstrukcí. Nové expozice vznikly v dříve nevyužívaných sálech. Celá trasa je tematicky rozdělena a vztahuje se k historii místního chrámu, má tedy spíše edukativní charakter, neboť je koncipována v duchu pastorace. První sál církevní expozice je věnován tématu smrti (konec životní poutě každého z nás). K vidění jsou artefakty spojené s pohřbíváním. Po průchodu audiovizuálním sálem se návštěvník dostane do části expozice, která je věnována církevnímu divadlu v Polné. V dalších sálech naleznou návštěvníci sakrální obrazy a sochy spolu s liturgickým náčiním, textiliemi a mešními rouchy. Expozici uzavírá sál věnovaný duchovní hudbě polenského chrámu. Muzeum bylo otevřeno dne 25. srpna 2012 pražským arcibiskupem kardinálem Dominikem Dukou a královéhradeckým biskupem Janem Vokálem.
Historie chrámu:
Největší ze čtyř polenských kostelů byl vystavěn v letech 1700-1707 podle plánů italského mistra Dominika de Angeli v místě bývalého gotického kostela Matky Boží; ten byl v roce 1699 za tím účelem zbořen. První stavitel Vít z Nového Veselí v roce 1701 pro jisté neshody odstoupil a stavbu mariánského chrámu pak řídili Italové Jan a Pietro Spinetti.
V roce 1707 byla nedokončená stavba provizorně předána, aby mohla sloužit svým účelům. Ve dnech 7. – 13. září 1707 byl chrám vysvěcen strahovským opatem Vítem. Trojlodní baziliku z velké části financoval majitel polenského panství Leopold Ditrichštejn. Ten však v roce 1708 zemřel a další práce byly zastaveny. Podle původních plánů měly být např. ještě postaveny dvě menší boční věže a 12 kamenných soch sv. apoštolů. K tomu však již nikdy nedošlo. Přání knížete Leopolda Ditrichštejna a jeho otce Ferdinanda vystavět v Polné velkolepý chrám pro bohoslužby se splnilo jen částečně. Přesto jde o dílo monumentální a obdivované.
Monumentální stavba na největším polenském náměstí – Husově – je vedle areálu hradu a zámku dominantou města. Odborníky je chrám řazen mezi nejnádherněji vyzdobené církevní stavby v České republice. Dokonalou ukázkou precizní výtvarné práce italských mistrů z Florencie je štuková a fresková výzdoba na stěnách, valené klenbě a stropech chrámu, která má vskutku evropskou úroveň. V letech 1707 a 1708 zde pracovali na dokončení a úpravách výzdoby malíř Luca Antonio Colomba (1674-1737) a štukatér a mramorář Giacomo Antonio Corbellini (1674-1742), který předtím působil mj. i ve Znojmě a na hradě Pernštejn. Kolem chrámu je ze tří stran ohradní zeď, na západní straně rozdělena terasou a schodištěm. Pod schodištěm je kamenná kašna se sloupem uprostřed s plastikou putta, nad ní jsou umístěny sochy sv. Petra a sv. Pavla. Ty měly být spolu se sochami dnes umístěnými na mostě ve Žďáře nad Sázavou původně umístěny na volutách vyčnívajících po obou stranách chrámu nad střechou lodi. Půdorysnou dispozicí, objemem v krychlových metrech a celkovým pojetím je tento barokní skvost právem uváděn jako třetí největší barokní kostel na území ČR. Je 63 m dlouhý, 26 m široký a 22 m vysoký. Věž sahá do výšky 64 m. Byla postavena v roce 1895 podle návrhu arch. Františka Schmoranze, když původní věž shořela při požáru v r. 1863. Zajímavá je dlažba z roku 1713. Pod dlažbou z části ze starých náhrobních kamenů nacházejí se hrobky šlechtického rodu Žejdliců, kteří Polnou drželi v letech 1597-1623. Velké barokní varhany, dílo Davida Siebera z roku 1708 (jsou největším zachovaným barokním nástrojem domácí provenience v naší zemi), doplňují menší, velmi vzácné varhany z konce 16. století na literátském kůru na řemenový pohon (tzv. klakováním). K vidění je také cínová křtitelnice z roku 1617.
Zajímavost:
P. Ignác Kunc - historicky je považován za jednoho z možných kněží, kteří poskytli B. Němcové její první české knihy a přivedli ji tak k české literatuře.
K vidění v rámci expozic: litinová křížová cesta; lavice pro kata, originální vyřezávaný polenský betlém s cca 300 figurkami, citáty z Cesty k dokonalosti od sv. Terezie z Avily
recept Babiččiny polenské pouťové mrkvánky
Doplňkové služby:
prodej suvenýrů a upomínkových předmětů
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se