Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Finance > Fond Vysočiny > Rada Fondu Vysočiny > zápisy ze zasedání


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

zápisy ze zasedání

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Connecting Nature – propojování a ochrana přírody v Rakousku a Česku

Connecting Nature – propojování a ochrana přírody v Rakousku a Česku
Začátkem května proběhlo na radnici v Retzu slavnostní zahájení přeshraničního projektu na ochranu přírody „Connecting Nature – ConNat ATCZ“. Jeho význam zdůraznili ve společných rozhovorech zemský radní Martin Eichtinger, náměstek hejtmanky Jihočeského kraje Pavel Hroch a radní Kraje Vysočina Martin Hyský.
 

 
 

Dolní Rakousko, konkrétně oblasti Mostviertel, Waldviertel a Weinviertel, a české kraje Jihočeský, Vysočina a Jihomoravský chtějí v budoucnu propojovat společný krajinný prostor a lépe udržovat chráněná území. Na těchto úkolech spolupracuje 11 partnerů z Česka a Rakouska, vedoucím partnerem je národní park Thayatal.

V případě přeshraniční sítě bude zajištěna nejen ochrana životního prostředí a přírody, ale posílí se i hospodářský rozvoj, podpoří cestovní ruch a odstraní bariéry pro rozvoj trhu práce. Proto je důležité zapojovat do spoluprácei mikroregiony a obce. Přeshraniční národní park Thayatal – Podyjí je jakýmsi spojovacím článkem tohoto koridoru

 

K obsahu projektu:

Společný krajinný prostor mezi dolnorakouskými regiony Mostviertel, Waldviertel a Weinviertel a českými kraji Jihočeským, Vysočinou a Jihomoravským se stále více fragmentuje zástavbou, budováním komunikací a intenzivním využíváním. Pro velká divoká zvířata jako jelen, los nebo rys a zejména pro chráněné druhy, jakým je plachá kočka divoká, je stále těžší nacházet zde migrační koridory. V důsledku toho jsou důležitá chráněná a přírodě blízká území jako národní parky Thayatal a Podyjí nebo ramsarské mokřadní lokality a rašeliniště ve Waldviertelu a Jižních Čechách izolovaná a nedostatečná vnitrodruhová výměn oslabuje jejich biodiverzitu. Jádrová území dále ohrožuje těžba rašeliny a odvodňování.

Projektem „ConNat – Connecting Nature“ se Dolní Rakousko společně s Českou republikou snaží zajistit a částečně obnovit tradiční migrační koridory volně žijících živočichů a zavádět společná přeshraniční opatření k ochraně rašelinišť a národních parků Thayatal a Podyjí.

Největší výzva při tom spočívá ve slaďování nejrůznějších zájmů z oblasti ochrany přírody, zemědělství, lesního hospodářství, územního plánování a hospodářského rozvoje. Do projektu ve prospěch udržitelného rozvoje proto budou formou workshopů zapojovány i obce a regiony.

 

Široké projektové partnerství pro efektivní realizaci:

Zvláštností projektu ConNat je intenzivní spolupráce jedenácti různých partnerů – 5 z ČR a 6 z Rakouska.

Všichni partneři, přicházející z veřejné správy, akademické sféry i z nevládních organizací, do něj vnášejí své rozsáhlé znalosti z oblastí ochrany přírody, ekologie volně žijících živočichů a regionálního územního plánování

 

Vedoucí partner projektu, národní park Thayatal, je při řízení projektu podporován agenturou NÖ.Regional.GmbH. S národním parkem Podyjí ho pojí dlouholetá a osvědčená spolupráce na posilování biodiverzity v obou parcích i na podpoře stavů kočky divoké. Nové nabídky pak budou moci využívat i jejich návštěvníci.

Na projektu se podílí veřejná správa prostřednictvím odboru ochrany přírody Dolnorakouské zemské vlády a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Ty usilují především o výměnu informací z oblasti managementu chráněných území a o harmonizaci cílů v systému Natura 2000.

Hlavním výstupem projektu bude identifikace a zajišťování migračních koridorů volně žijících živočichů. Spolupracují na něm vídeňská Zemědělská univerzita (BOKU), Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, NÖ.Regional.GmbH, Rakouské spolkové lesy a kraje Jihočeský a Vysočina. Akční plán, který společně vypracují, bude pomocí workshopů odsouhlasen s obcemi a regiony.

Rakouský svaz ochrany přírody, Rakouské spolkové lesy, Botanický ústav AV ČR a Jihočeský kraj se budou společně zabývat zachováním rašelinišť a realizací aktivních opatření na zlepšování jejich stavu. Při exkurzích a v brožurách získá informace o těchto velice zajímavých a atraktivních stanovištích také široká veřejnost.


RakouskoPublicita

  • Převzatá tisková zpráva

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 6.5.2018 / 6.5.2018

Počet návštěv: 2388
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek