Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Informační technologie > Mezinárodní projekty
Třídenní cvičení rovněž prokázalo, že je nutno lépe organizačně dopracovat režim vstupu specialistů a dalšího obslužného personálu do evakuované, kontrolované a dejme tomu i oblasti s úrovní radiace nad limitem přirozeného radiačního pozadí.
S ohledem na současné požadavky personálního zajištění řešení takovéto krizové situace je již nedostačující prostorová kapacita pracoviště krizového řízení, kde zasedá krizový štáb kraje. „Tento problém v budoucnu může vyřešit Centrální integrované pracoviště, se kterým počítá i plán dostavby sídla kraje Vysočina,“ popsal řešení hejtman Jiří Běhounek.
Cvičení potvrdilo připravenost krizových štábů a všech složek integrovaného záchranného systému. Prověřilo využití veškeré současné moderní komunikační techniky – videokonference, interaktivní tabule, SMS servis při činnosti krizového štábu kraje. „Velmi pozitivně se v rámci cvičení odrazily dobré místní znalosti a organizační schopnosti nejen příslušníků Policie ČR. Znalost místa a možnost rychlé reakce se hodily např. při odklánění dopravy či směrování evakuace,“ uvedl ředitel Okresního ředitelství Policie ČR Jihlava a náměstek ředitele Policie správy Jihomoravského kraje Josef Bačkovský.
Ze závěrečného stanoviska rozhodčího, který hodnotil činnost krizového štábu kraje vyplývá, že byla velmi vysoce hodnocena organizace činnosti krizového štábu kraje, znalost zpracované dokumentace, technické zázemí činnosti štábu, vzájemná součinnost a personální obsazení pracovních skupin krizového štábu kraje. Velmi dobře pracovalo Krajské operační a informační středisko HZS kraje, které po celou dobu zabezpečovalo předem stanovené komunikační toky.
Cvičení Zóna 2008 bylo zatím největším cvičením svého druhu na území ČR. Reagovalo na fiktivní únik radiace z elektrárny Dukovany po vážné havárii. Zjišťovalo se, zda je vnitřní a vnější i havarijní plán elektrárny reálně zpracován a připraven na podobné závažné události, i když jejich pravděpodobnost je podle energetiků téměř nulová.
Cvičení se zúčastnilo na území kraje Vysočina na tři stovky lidí z krizových štábů kraje, obcí, jaderné elektrárny, vojáků a hasičů, policistů, figurantů a dalších specialistů. Cvičení testující vnější havarijní plán elektrárny nařizuje jednou za tři roky zákon. Poslední podobné cvičení se v kraji uskutečnilo v roce 2004 s názvem HORIZONT 2004. Cvičení nijak vážně nenarušilo běžný život obyvatel ve dvacetikilometrové zóně havarijního plánování okolo elektrárny.
Hejtman kraje Vysočina a vedoucí krizového štábu kraje Vysočina Jiří Běhounek i touto cestou děkuje všem zainteresovaným na cvičení za jejich odpovědný přístup k nácviku mimořádné události a váží si jejich profesionálního přístupu vč. týmového ducha.
Jitka Svatošová, tisková mluvčí Krajského úřadu kraje Vysočina a Krizového štábu kraje Vysočinae-mail: svatosova.j@kr-vysocina.cz
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se