Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Dana Drábová a Jiří Grygar podpořili vzdělávání energetiků na Vysočině

Jaderná elektrárna Dukovany
Ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a na dálku i známý astronom Jiří Grygar podpořili vzdělávání energetiků na Vysočině. Už v září tohoto roku může prvních 30 zájemců studovat v Třebíči nový maturitní obor Energetika.
 

 
 

„Energetika je obor, který se bez kvalitních odborníků neobejde a je moc dobře, že si to na Vysočině uvědomují“ to byla slova, kterými předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) podpořila při svém vystoupení na konferenci v Třebíči vznik nového maturitního studijního oboru Energetika na Střední průmyslové škole v Třebíči.

Záměr vzniku energetického střediska v Třebíči také ve svém e-mailu podpořil známý astronom Jiří Grygar, který zároveň vyjádřil přání, aby středisko pomohlo překonávání iracionálních názorů, které ve veřejnosti o energetice panují.

 

„Zájemců postupně přibývá, těším se, že se nám podaří první ročník naplnit, jsme připraveni přijmout 30 studentů.“, komentuje současnou situaci v zájmu o nový obor ředitel Střední průmyslové školy Miroslav Votinský. Zároveň dodává, že je rád, že díky podpoře Skupiny ČEZ a kraje Vysočina budou mít přijatí studenti ke studiu připraveny velmi dobré podmínky například včetně možnosti bezplatného zapůjčení notebooku na celou dobu studia.

 

Ptáte se o jaký obor se jedná a co je jeho náplní? Zde je tedy alespoň krátká charakteristika:

 

Energetik s maturitou

Energetika je obor, který se bez úspěšných a kvalitních odborníků neobejde. Je také oborem perspektivním. Není jistě žádným tajemstvím, že největší zaměstnavatel Skupina ČEZ se aktivně podílí na vytvoření kvalitního zázemí pro přípravu budoucích specialistů. Důkazem je nový studijní obor Energetika, připravený ve  spolupráci se Střední průmyslovou školou v Třebíči a krajem Vysočina. Nový obor budou moci žáci studovat od září 2009.

 

Profil oboru

Obor je určen úspěšným absolventům základních škol. Jedná se o čtyřleté studium, zakončené maturitní zkouškou. Tento studijní obor  vybaví žáky jak všeobecným tak odborným vzděláním v oblastech elektrotechniky a strojírenství pro obsluhu energetických strojů a zařízení. Studium bude možno absolvovat na Střední průmyslové škole Třebíč, která má vhodné oborové zaměření. Nespornou výhodou pro žáky i pedagogy je možnost využití dlouholeté spolupráce s nedalekou JE Dukovany nebo Školícím a výcvikovým střediskem v Brně. Přímo v jaderné elektrárně  bude probíhat část odborných praxí, odborné exkurze. Po dokončení studia na SPŠ Třebíč mají absolventi možnost širokého uplatnění v praxi. Nejedná se tedy o obor specializovaný pouze na odvětví jaderné energetiky. Po maturitě mohou absolventi dále zvyšovat svoji kvalifikaci ve studiu na vysokých školách v denním nebo distančním studiu. Zařazením do projektu Bakalář má navíc student vysokou šanci na získání příspěvku na studium ve formě stipendia, poskytovaným Skupinou ČEZ.

 

Modernizace pro kvalitu

Kvalitní vzdělávání vyžaduje také špičkové podmínky. Pro výuku vyčlenila SPŠ Třebíč samostatný blok, který se postupně modernizuje. Po jejím dokončení bude škola disponovat například multifunkčním přednáškovým sálem a hard a soft laboratořemi pro praktickou přípravu. Součástí vybavení budou také specifické výukové přístroje, které umožní názorné přiblížení  procesů  energetiky. Již v dnešní době škola disponuje zázemím internátu a umožňuje tedy studium i zájemcům ze všech krajů ČR. Areál školy je obklopen sportovišti.

 

Společný cíl

JE Dukovany je v rámci kraje Vysočina podstatným ekonomickým subjektem kraje, který nabízí také možnosti další spolupráce a rozvoje. Cílem a společnou snahou všech účastníků projektu  je rozšíření studijních možností s následným uplatněním v širokém spektru profesí, vyžadujících technické vzdělání.

 

Více informací:

  • Kamil Ubr, odbor školství, mládeže a sportu
    Krajský úřad kraje Vysočina
    Tel.: 564 602 946, e-mail: ubr.k@kr-vysocina.cz

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 28.1.2009 / 28.1.2009

Počet návštěv: 34787
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek