Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Právní předpisy kraje a rozhodnutí hejtmana > Pravidla


 

Pravidla

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Delegování do okrskových volebních komisí

Dokument je uložen v archivu
 

 
 
Podle ustanovení § 18 odst. 2 zákona č. 275/2012 Sb., o volbě prezidenta republiky a o změně některých zákonů (zákon o volbě prezidenta republiky), ve znění pozdějších předpisů, platí, že delegovat nejpozději 30 dnů přede dnem volby prezidenta, tj. nejpozději do 14. prosince 2022 do 16:00, jednoho člena a jednoho náhradníka do okrskové volební komise může
a) občan, který je oprávněn navrhnout kandidáta na funkci prezidenta republiky a jím podaná kandidátní listina byla zaregistrována,
b) politická strana, politické hnutí nebo koalice, která má zastoupení v Poslanecké sněmovně nebo Senátu, anebo
c) politická strana, politické hnutí nebo koalice, která nemá zastoupení v Parlamentu České republiky a v posledních volbách získala alespoň jeden mandát v územně příslušném zastupitelstvu kraje (možnost delegace se v takovém případě vztahuje jen na okrskové volební komise v rámci daného kraje).
Přehled subjektů, které jsou aktuálně oprávněny delegovat své zástupce do okrskových volebních komisí, naleznete v příloze.
Příklad 1: V případě politických stran, politických hnutí nebo koalic platí, že, mohou člena do okrskové volební komise delegovat pouze z jednoho titulu. Znamená to, že má-li politická strana/hnutí/koalice zastoupení v Poslanecké sněmovně, Senátu i zastupitelstvu kraje, nebude delegovat tři členy do okrskové volební komise, ale pouze jednoho. Jedná se totiž stále o tentýž subjekt.
Příklad 2: Je-li např. politická strana/hnutí členem koalice zastoupené v Poslanecké sněmovně a zároveň je samostatně zastoupena v zastupitelstvu kraje, mohou být do okrskové volební komise delegováni dva zástupci – jeden za koalici a jeden za politickou stranu/hnutí zastoupené v krajském zastupitelstvu. Jedná se totiž o dva odlišné subjekty.
Příklad 3: Je-li např. politická strana/hnutí členem koalice zastoupené v Poslanecké sněmovně, Senátu nebo zastupitelstvu kraje, může si zvolit, zda bude do okrskové volební komise delegovat zástupce samostatně jako politická strana/hnutí nebo zda bude delegovat členy do okrskové volební komise z titulu členství v koalici. Pokud se rozhodne delegovat své zástupce do komise samostatně, tj. v postavení politické strany či hnutí, nemůže tak do téže komise být delegován další zástupce jako společný „koaliční“, tzn., že i ostatní politické strany/hnutí zastoupené v koalici pak mohou delegovat své zástupce do komise pouze jako politická strana/hnutí.
Náležitosti delegace upravuje § 18 odst. 3 zákona o volbě prezidenta republiky.
 

Odkazy

 
 
Zodpovídá: Bc. Ivana Schimmerová
Vytvořeno / změněno: 12.12.2022 / 12.12.2022 | Zveřejnit od-do: 12.12.2022-29.1.2023

Počet návštěv: 1112
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek