Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Portál územního plánování a stavebního řádu KrÚ Kraje Vysočina > Oddělení stavebního řádu > Výkon státní správy v přenesené působnosti
Krizová lůžka v Nové Vsi jsou určena pro děti od 3 - 18 let, které se ocitly bez přiměřené péče jejich věku. Většina umístěných dětí je přijímána z důvodu špatné bytové situace, zanedbání péče, nezvládání péče, podezření z týrání, domácího násilí a rozvodových sporů. Důvodem však mohou být i hospitalizace osamělého rodiče nebo svěření dítěte za účelem zajištění péče, svěření do výchovy třetí osoby nebo nástup rodiče do výkonu trestu. "Pobyt v zařízení tohoto typu je vždy pouze po dobu nezbytně nutnou," upozorňuje Ivana Matoušková z krajského oddělení sociálně-právní ochrany dětí.
Na území Kraje Vysočina je aktuálně sedm zařízení plnících funkci zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Od roku 2005 tuto pomoc zajišťují zvláštní zdravotnická zařízení – Dětské centrum Jihlava (zejména pro děti do 3) a Dětský domov Kamenice nad Lipou (zejména pro děti do 6 let). "Jejich kapacita je naplněna 14 dětmi," upřesňuje Ivana Matoušková s tím, že tato forma pomoci dětem se osvědčila a je využívána. Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Kraji Vysočina chyběla pro věkovou kategorii 6 – 18 let. Od září letošního roku je tato pomoc zajišťována nově formou doplňkové činnosti v dětských domovech pro děti ve věku 3 - 18 let zřízených krajem: v Dětském domově Senožaty, v Dětském domově Telč, v Dětském domově Rovečné, v Dětském domově Budkov a v Dětském domově Nová Ves u Chotěboře.
Podle Ivany Matouškové je současný stav, kdy jsou dvě zařízení pro děti do 6 let a pět zařízení pro děti do 18 let, optimální z hlediska kapacity i vzdáleností. "Pokud se bude plnit Národní akční plán k transformaci a sjednocení systému péče o ohrožené děti, měla by se posilovat i síť podpůrných služeb pro rodiny s dětmi, měly by se postupně snižovat počty dětí s nařízenou ústavní výchovou, resp. zvyšovat počty dětí vyrůstajících v pěstounské péči. Předpokládá se proto přesunutí těžiště pobytových služeb z dlouhodobé ústavní výchovy do tohoto krátkodobého "krizového" pobytu. Počítá se i s tzv. odlehčovacími pobyty pro děti v pěstounské péči. Lze očekávat, že tato pobytová zařízení budou sloužit pro děti rodičů, kteří se ocitli v bytové krizi," upozorňuje Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí.
Náklady na krizová lůžka jsou kryty z účelové státní dotace - státního příspěvku pro zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.
Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoci poskytuje ochranu a pomoc dítěti, které:
Za jakých podmínek může být dítě do tohoto režimu zařazeno:
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se