Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Odpady Vysočiny > My třídíme nejlépe, soutěž obcí
Sociální služby v Novém Městě na Moravě provozují dům s pečovatelskou službou a denní stacionář. Další služby ve městě zajišťují nestátní neziskové organizace. Síť služeb je podle starosty Michala Šmardy v současné době dostatečná. Na jednání zazněla myšlenka starosty Michala Šmardy, která se týkala využití lůžek dlouhodobé péče v novoměstské nemocnici. Vzhledem k tomu, že v současné době vzniká zákon o dlouhodobé péči, mohla by i tato otázka hrát roli v další kapacitě lůžek pro lidi, kteří jsou dnes v léčebnách dlouhodobě nemocných, nebo čekají na umístnění do domovů pro seniory v rámci kraje Vysočina. Dalším tématem jednání se zástupci novoměstské radnice byla i otázka podnikové školky, která by byla provozována krajskou nemocnicí v Novém Městě na Moravě.
„Východiska dlouhodobé péče v České republice jsou v současné době diskutována na úrovni resortů práce a sociálních věcí a zdravotnictví. Později by z tohoto diskusního materiálu měl vzniknout zákon o dlouhodobé péči. Společně se starostou Nového Města na Moravě jsme jednali o možnostech využití těchto typů lůžek v novoměstské nemocnici. Tato problematika se také stala stěžejním bodem při jednání s Věrou Palečkovou, ředitelkou nemocnice, se kterou jsem se v rámci této pracovní cesty sešel. Společně budeme také jednat o podnikové školce a podpoře tomuto zařízení v rámci rodinné politiky kraje Vysočina a možných celostátních podpor, které by se tomuto zařízení do budoucna mohly dostat,“ řekl krajský radní Petr Krčál.
V denním stacionáři pro zdravotně postižené občany diskutoval krajský radní se zaměstnanci stacionáře o financování sociálních služeb a o připravovaných reformách z pohledu poskytovatelů sociálních služeb. Novoměstský stacionář má dlouholeté zkušenosti s péčí o lidi s mentálním a kombinovaným postižením. Do zařízení pravidelně dochází 18 klientů z Novoměstska, ale také z Bystřicka. Tam takové zařízení chybí. Zařízení rodinného typu poskytuje celou řadu terapií, které jsou pro klienty důležité pro jejich další rozvoj a směřování. Další zastávkou výjezdu bylo nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, osobní asistence a občanská poradna. Všechny tyto sociální služby již delší dobu provozuje Sdružení v Novém Městě na Moravě. Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež a sociálně aktivizační služby jsou financování z individuálního projektu kraje Vysočina, který pokrývá některé sociální služby v kraji Vysočina do roku 2013. Další služby jsou financovány ze státních a krajských dotací. Poměrně velkou část pokrývá také rozpočet města Nového Města na Moravě.
„Sociální služby provozované Sdružením Nové Město na Moravě jsou dlouhodobě poskytovány jednotlivým sociálních skupinám, zejména pak rodinám s dětmi. Nízkoprahové zařízení je hojně využíváno místní mládeží a ostatní služby jsou organizovány s ohledem na zájem z řad obyvatel města a okolí. Byl jsem velice překvapen profesionalitou poskytovatelů. Společným tématem byla samozřejmě otázka sociálních reforem a dalšího financování sociálních služeb v České republice,“ dodává na závěr návštěvy Petr Krčál.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se