Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Granty a dotace
Integrovaný systém nakládání s odpady v Kraji Vysočina (ISNOV) je důmyslně promyšlený systém, který preferuje využití odpadů před jeho odstraněním, zabývá se komplexním posouzením integrovaného systému jako celku s respektováním hierarchie nakládání s odpady. Konkrétně řeší:
1. předcházení vzniku komunálních odpadů a odpadů podobných komunálním
2. maximalizaci třídění komunálních odpadů a odpadů podobných komunálním a jejich další materiálové využití
3. nakládání s biologicky rozložitelnými odpady a jejich využití
4. energetické využití zbytkového směsného komunálního odpadu a odpadu podobného komunálnímu
ISNOV se v Kraji Vysočina řeší již od roku 2008, kdy byla zpracována „Variantní studie proveditelnosti POH kraje“ a je řešen vzájemnou spoluprací původců komunálních odpadů - měst, městysů a obcí Kraje Vysočina. Kraj Vysočina v této spolupráci má koordinační úlohu. Zařízení pro energetické využívání odpadů je řešeno jen jako součást komplexního integrovaného systému, kde je kladen důraz na prevenci, třídění a materiálové využití.
Dokumentace projektu ISNOV je složena z analytické, návrhové a směrné části a na portálu ISNOV již byla zveřejněna jeko celek, včetně návrhu optimální varianty řešení Integrovaného systému nakládání s odpady v Kraji Vysočina.
Analytická část mapuje stávající stav odpadového hospodářství v kraji. Návrhová část představuje výčet variantních řešení klíčového problému integrovaného systému, jímž je nakládání se směsným komunálním odpadem, včetně výstavby zařízení pro energetické využití odpadu v Kraji Vysočina. Směrná část řeší a kriteriálně posuzuje integrovaný systém jako celek a navrhuje optimální variantu Integrovaného systému nakládání s odpady v Kraji Vysočina. Zpracovatelem dokumentace ISNOV byla společnost Fite a.s.
Z analytické části vyplývá, že silnými stránkami odpadového hospodářství v kraji jsou například standardní úroveň nakládání s komunálními odpady, dobrá úroveň třídění využitelných složek a kvalitní spolupráce kraje s obcemi na přípravě integrovaného systému.
Základem návrhové části je variantní řešení nejvíce problematické složky komunálních odpadů, tj. využití směsného komunálního odpadu a objemného odpadu. Podle ekonomických, legislativních, environmentálních a dalších kritérií je v návrhové části posouzeno 7 variant řešení, od vybudování zařízení pro přímé energetické využití přes odvoz odpadu mimo území kraje až po nulovou variantu – konzervaci současného stavu.
Uvedené možné alternativy byly předloženy řídícímu výboru ISNOV (složenému ze zástupců obcí a kraje), včetně porovnání jednotlivých variant zvoleným systémem kritérií. Řídící výbor hlasováním rozhodl pro pokračování prací na variantě 1-Výstavby zařízení na přímé energetické využívání v Kraji Vysočina o kapacitě 100- 150 kT. S ohledem na kapacitu zařízení a odbyt tepla byly vytipovány lokality Jihlava a Žďár nad Sázavou.
Tato vybraná varianta byla ve směrné části rozpracována v celém rozsahu a obě navržené lokality zvolené pro výstavbu energetické jednotky byly porovnávány systémem přesně stanovených kritérií. Navržený systém energetického využití byl ve směrné části povýšen o zásadní součást, bez níž by se nejednalo i integrovaný systém, a to o návrh opatření pro předcházení vzniku odpadů, třídění, materiálové využití, nakládání s biologicky rozložitelným odpadem.
Závěrem směrné části je návrh Optimální varianty Integrovaného systému nakládání s odpady v Kraji Vysočina.
Výstavba zařízení na energetické využití odpadů je pro Integrovaný systém nakládání s odpady v Kraji Vysočina klíčová a realizace vybrané varianty přinese jeho dlouhodobou stabilitu a také environmentálně, legislativně, ekonomicky i sociálně únosnou alternativu způsobu nakládání se směsným komunálním odpadem, který tvoří spolu s objemným odpadem cca 70% produkce z celé skupiny komunální odpady.
Kompletní dokumentace projektu je k dispozici na portálu ISNOV v části Informace o projektu.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se