Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Rada kraje > Zápisy z jednání rady
Vyberte:
V úvodu uvítal účastníky diskuse Dr. Florian Haug, ředitel Rakouského kulturního fóra v Praze: „Obdobné akce jako je Dolnorakouská zemská výstava mají pro sbližování národů se společnou historií a rozdělených politickým vývojem ojedinělý význam“. Na jeho slova navázal Mag. Hermann Dikowitsch, koordinátor Dolnorakouské zemské výstavy 2009, který mimo jiné podotkl: „Letos slavíme 20 let od pádu Železné opony, jak lépe toto výročí než právě obdobným projektem, který podporuje dobré sousedské vztahy a ekonomickou spolupráci? Našim cílem je bourat hranice v hlavách lidí, ale zároveň nám jde i o to, aby události 20. století nebyly zapomenuty. Společnou tisíciletou historii nelze odbýt mávnutím ruky. “
Dolnorakouská zemská výstava 2009 je vyvrcholením přeshraniční spolupráce s nejstarším partnerským regionem Vysočiny – spolkovou zemí Dolní Rakousko. Je zároveň zcela konkrétní aktivitou, která podporuje kulturu a cestovní ruch v obou regionech. „Potenciál projektu, načerpané know-how i přátelské vztahy navázané mezi profesionály chceme na české straně maximálně využít i v budoucnosti. Výstava samotná se i na Vysočině stala nástrojem pro místní rozvoj - umožnila výstavbu nové expozice muzea na zámku v Telči a nastartovala další aktivity. Odstartovala také další projekt v oblasti cestovního ruchu, kde se projektovým partnerem stala příspěvková organizace Vysočina Tourism,“ řekl Ing. Tomáš Škaryd, radní pro cestovní ruch a kulturu kraje Vysočina.
Celkem tři expozice Dolnorakouské zemské výstavy 2009 v Hornu, Raabsu a Telči představují od 18. dubna do 1. listopadu podobnosti i rozdíly obou sousedních zemí v zrcadle proměnlivých dějin, rozdělující hranice a spojující kultury. „Pro nás byl velmi důležitý proces spolupráce s rakouskými kolegy, načerpali jsme spoustu zkušeností. Navíc výstava obdobného rozsahu v regionu je skutečně unikátní, i v tom byla práce na ní výzvou“, poznamenal hlavní kurátor Výstavy PhDr. Michal Stehlík, děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Mag. Armin Lausseger z Institutu Ludwiga Boltzmanna pro výzkum následků válek, který se na přípravě obsahu projektu významně podílel na rakouské straně, poznamenal: „Při přípravě výstavy prokázaly politické strany značnou odvahu. Úspěšnost podobného projektu, jehož výsledkem je návštěva více než 140 000 lidí během tří měsíců, není samozřejmost. Výstavu jsme připravovali více než dva roky a snažili se objektivně pokrýt všechny významné události, včetně těch, na které obyvatelé obou národů vzpomínají neradi, od otázky odsunu až po využití atomové energie. Měli jsme však štěstí, pro výstavu se nám podařilo získat skvělé exponáty, a to jak z Čech, tak z Rakouska“, dodal Laussseger.
Během tří měsíců od zahájení shlédlo expozici Dolnorakouské zemské výstavy 2009 „ČESKO.RAKOUSKO. rozděleni – odloučeni – spojeni.“ více než 140 000 návštěvníků.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se