Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Granty a dotace
Zájem o prohlídku Dolnorakouské zemské výstavy je zhruba měsíc před jejím slavnostním zahájením nad očekávání velký. Infocentrum Dolnorakouské zemské výstavy 2009 v Telči již eviduje více než 200 skupinových rezervací, což je v reálných číslech více než sedm tisíc budoucích návštěvníků. "Z tohoto důvodu doporučujeme zejména skupinám zájemců o prohlídku a návštěvu výstavy, aby si rezervovaly vstupenky již nyní. Expozicí je provede průvodce v předem stanoveném vyhovujícím čase, bez čekání," uvedl za organizátory Ladislav Seidl z Krajského úřadu kraje Vysočina.
Do Telče se už příští týden začnou navážet z 48 českých i zahraničních institucí vybrané exponáty. "Osobně se nejvíce těším na dva originály rukopisů z kláštera v Melku z 2. poloviny 14. století. Jde o velkou vzácnost, která bude mít na výstavě vlastní speciální vitrínu. Vzhledem k tomu, že se jedná o velice cenné archiválie musí mít upraveny klimatické podmínky," zmínila Ludmila Moržolová z Muzea Vysočiny Jihlava. Telčská část Dolnorakouské zemské výstavy je věnována především bohatým česko-rakouským vztahům na poli uměleckém a kulturním - malířství, sochařství, architektuře, užitému umění. V Hornu bude návštěvníkům představena historie 20. století se všemi trhlinami a rozdíly, bez přikrašlování. "Železná opona desítky let skrývala dění na druhé straně hranice. Výstava tuto situaci simuluje a vybízí návštěvníka k rozhodnutí, na kterou stranu hranice se postaví, a kterou stranu bude naopak pozorovat jen skrze oponu," popsal dílčí námět rakouské části výstavy Ladislav Seidl. V Raabsu, v blízkosti řeky Dyje, se vše točí kolem hranice. Zobrazuje konkrétní fyzickou hranici, situaci v izolovaném a přísně střeženém pásmu, osudy obyvatel pohraničí, ale i naděje, že hranice v budoucnu padnou. Popisuje však i hranice v přeneseném smyslu: ideologické, morální, etické, hranice lidského smýšlení. Přibližuje společné tradice, jazyk, kulturu, totalitní režimy a jejich překonání.
Ze zajímavých exponátů Dolnorakouské zemské výstavy v Telči vybíráme i trojici mající citový vztah k osobnostem, které zanechaly stopu ve společných dějinách - psací soupravu prvního prezidenta Tomáše G. Masaryka, dýmku Klementa Gottwalda nebo vybraný osobní předmět prezidenta Václava Havla.
Další informace k Dolnorakouské zemské výstavě jsou součástí vydané brožury, která je doplněna o seznam doprovodných akcí - výletních cílů na duben až říjen. "Už 23. dubna je naplánována v Telči první projekce Příběhů Železné opony za účasti hrdinů příběhů a autorů této filmové dokumentární série, po které bude následovat diskuze," připomněl Ladislav Seidl. Brožura je už nyní k dispozici v sídle kraje Vysočina v Jihlavě, v dalších dnech ji veřejnost bezplatně získá v informačních centrech po celé Vysočině, v muzeích, knihovnách nebo na městských úřadech. Součástí brožury je také seznam partnerů výstavy, kteří si vzájemně poskytují slevy na vstupném.
DOLNORAKOUSKÁ ZEMSKÁ VÝSTAVA 09
HORN. RAABS. TELČ
ČESKO. RAKOUSKO.
rozděleni-odloučeni-spojeni
18. dubna až 1. listopadu 2009
Jitka Svatošová, tisková mluvčíZobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se