Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Domov Nové Syrovice po Novém roce otvírá. Končí dvouletý maraton rekonstrukcí

USP Nové Syrovice
Už v první polovině ledna 2020 se do kompletně opravených prostor krajského Domova Nové Syrovice vrátí všichni klienti s diagnózou závislosti na alkoholu. Ještě před koncem letošního roku skončily všechny plánované i neplánované opravy na památkově chráněném objektu, který sociálním službám slouží od roku 1996. „Z důvodu vysokých nároků památkového ústavu na zachování původních a hojně se zde vyskytujících stavebních prvků nebo jejich konzervování a z toho vyplývající specifické časově náročné stavební činnosti se opravy zámku protáhly zhruba o rok,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla. Konečný účet za opravy a nové vybavení se vyšplhal na 80 miliónů korun.
 

 
 

Projektově plánované opravy dosluhujících interiérů a původní řešení problémů se statikou a zatékáním do střechy se po zahájení prací ukázala jako nedostačující a v objektu bylo za stálého dohledu památkářů obnoveno téměř vše, co je možné v rámci stavebních i dalších činností provést. Kompletně nová je rozlehlá střecha, která byla položena na sanovaný a narovnaný krov, chloubou jsou repliky původních zámeckých komínů, z nichž hlavní má přesné rozměry původního tahu, který se za roky užívání roztrhl na dvě půlky. „Na hranici životnosti bylo severovýchodní průčelí budovy postavené s využitím dobových technologií. Kvůli tlejícímu trámoví poklesly o několik centimetrů nosné zdi, i s tímto odkazem původních stavitelů se projekt uměl vyrovnat. Dochované zůstaly například i malované trámy z vrstvených konstrukcí, ty jsou umístěny pod ložnicemi klientů a citlivě a bezpečně skryty pod novými podlahami, ty už nevibrují, jsou pevné a bezpečné. V rámci rekonstrukce domova byly vyměněny výtahy, objekt má k dispozici pro vytápění nově dva kondenzační kotle a disponuje moderní záložní elektrocentrálou,“ popisuje Martin Kukla s tím, že díky dobovým fotkám mohlo být obnoveno i kování hlavního vnitřního vchodu, kam se rukou uměleckých kovářů vrátily původní erby.

 

„V tomto týdnu očekáváme dodávku židlí do opravené jídelny, kde je na podlaze položená stylová historizující dlažba, na tu jsme opravu pyšní. Odbytou už máme generálku prvního vaření v nové kuchyni, která je kompletně vybavena. S nadšením si naše paní kuchařky zvykají na nové nerezové varné centrum se všemi vymoženostmi, které současnost nabízí. Naši klienti si budou muset zvyknout především na požární dveře, které jsou však nezbytně nutné pro zajištění jejich bezpečnosti,“ vyjmenovává novinky v provozu domova jeho ředitelka Veronika Doležalová. Martin  Kukla dodává, že většina dveří v interiérech domova byla skutečně repasována a nejstarší z nich pochází s největší pravděpodobností ze 17. století. Jako hmatatelný vzkaz budoucím generacím bylo na půdě domova uschováno restaurované volně ležící malované torzo původního trámu.

 

Provoz ústavu sociální péče byl na nezbytně nutnou dobu přemístěn do náhradních prostor v Želetavě. V současné době je v péči ústavu 75 klientů, do 22 nových ložnic se postupně nastěhuje 78 obyvatel, o které se bude nadále starat padesátka zaměstnanců, z toho 11 pracovníků v tzv. přímé péči a 8 ergoterapeutů.

 

Poslední zásadní historickou přestavbou prošel zámek v Nových Syrovicích na přelomu let 1820 až 1830,  kdy byl opraven ve klasicistním stylu, od počátku šedesátých letech minulého století sloužil pro sociální účely.

 

Poznámka: Ústav sociální péče Nové Syrovice bude k 1. 1. 2020  přejmenován na Domov Nové Syrovice. Ve výše zveřejněné zprávě je už uváděn nový název


  • Jitka Svatošová a Pavel Čermák, Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

USP Nové SyroviceUSP Nové SyroviceUSP Nové SyroviceUSP Nové Syrovice


 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 20.12.2019 / 20.12.2019

Počet návštěv: 8622
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek