Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav
„Pro Českomoravskou vrchovinu je charakteristická přírodní rozmanitost a velké naturální bohatství. Dokonce se u nás v nezvyklé míře vyskytují různé druhy drahých kamenů, ze kterých je možné vytvořit krásné šperky, což mě jako ženu samozřejmě velmi vábí. O to víc jsem potěšena, že tyto skvosty patří do krajské sbírky,“ uvedla radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.
Výstava všem návštěvníkům a milovníkům krásna přibližuje svět drahých kamenů vyskytujících se v oblasti Českomoravské vrchoviny, a to například zlato, křišťály, ametysty, záhnědy, růženíny, opály, vltavíny a křemeny. Expozice představuje jednotlivé typy, jejich formy výskytu, i sběrateli oblíbené lokality a zároveň nastiňuje možnosti šperkového zpracování těchto mistrovských děl přírody. Vystaveny jsou ve své surové podobě, částečně zpracované, ale i ve formě šperků a okrasných předmětů. Mezi nimi je i několik unikátů a řada vystavených kusů nebyla doposud nikdy veřejně prezentována. Muzeu Vysočiny Jihlava za podpory svého zřizovatele Kraje Vysočina se podařilo získat od dvou mezinárodně uznávaných a vášnivých sběratelů Ivana Mrázka a Luboše Rejla jejich celoživotní sbírky, a díky tomu nabývá krajská mineralogická sbírka většího renomé. Právě část těchto nových přírůstků a podklady z odborných publikací od obou autorů tvoří základ výstavy.
Ještě před uvedením drahého kamene na trh prochází většina těchto kamenů některou z rutinních úprav, jejímž výsledkem je zušlechtění drahého kamene. Mezi způsoby zušlechťování patří i barvení, a to například nevýrazných achátů. Takto je získávána i většina onyxů. Návštěvníci se mohou přijít dozvědět o broušení drahých kamenů v blízkém okolí Světlé nad Sázavou, získat informace o tom, co je označováno jako „pstruhovec“, „ozdobné kameny“ nebo „heřmanovské koule“ či o barevně atraktivním modrém mramoru z Nedvědice.
Zájemce o mineralogii zajisté nadchne možnost seznámit se s charakterem jednotlivých kamenů před tím, než se vydá na vlastní průzkum do terénu. Navíc nechybí ani koutek, kde je dotýkání se exponátů nejen povoleno, ale dokonce i žádáno.
Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a
cestovního ruchu
Krajský úřad Kraje Vysočina
tel.: 564 602 249, e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se