Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Drahé kameny i Mistr Jan Hus, o tom všem a mnohém dalším budou přednášky v třebíčském muzeu

Drahé kameny i Mistr Jan Hus, o tom všem a mnohém dalším budou přednášky v třebíčském muzeu
Muzeum Vysočiny Třebíč připravilo každoroční jarní cyklus přednášek, v jehož rámci bude prezentováno celkem pět zajímavých a pestrých témat. Posluchači jsou zváni na přednášku o drahých kamenech, cestovatelskou besedu o Nepálu, pořad s lidovými písněmi, vzpomínkové podvečery na Mistra Jana Husa a na ukončení druhé světové války.
 

 
 

Jako první do sedlárny třebíčského zámku zavítá 17. února 2015 Šárka Koníčková z Mineralogicko-petrografického oddělení Moravského zemského muzea v Brně s přednáškou o přírodních drahých kamenech, které lidstvo doprovázejí od nepaměti a jsou považovány za symbol bohatství a moci. Prezentovány budou nejen ty nejznámější, ale navíc se posluchači dozví zajímavosti o jejich vzniku, nalezištích, oceňování, způsobech zpracování a využití například ve šperkařství.

 

Druhým hostem bude David Fic z Jemnice, který 3. března 2015 představí fotografie ze svého měsíčního pobytu v Solukhumbu – srdci nepálských Himálají a povypráví o životě Šerpů, nejvyšších vrcholech světa a nepálské přírodě z pohledu cestovatele, který se vydal z Káthmándú do základního tábora Mount Everest pozemní cestou.

 

V rámci přednáškového cyklu budou také připomenuta tři významná jubilea, která připadají na letošní rok. V úterý 17. března 2015 připomene Eva Melmuková Šašecí z Historické společnosti Veritas z Telče osobnost Mistra Jana Husa, od jehož upálení uplyne letos v červenci 600 let. O 14 dní později se uskuteční přednáška věnovaná sběratelce lidových písní Františce Kyselkové (1865 – 1951), rodačce z Kamenice u Jihlavy. V rámci pořadu věnovanému jejímu odkazu vystoupí v Kamenném sále třebíčského zámku pracovníci brněnského Etnologického ústavu Akademie věd České republiky spolu s potomky této sběratelky, a dále zpěváčci a zpěvačky Národopisného souboru Bítešan z Velké Bíteše.

 

Jarní cyklus uzavře přednáška věnovaná konci druhé světové války na Třebíčsku, která se uskuteční 14. dubna 2015. Jaroslav Bašta z třebíčského muzea představí historické skutečnosti vázající se k výročí 70 let od ukončení této války.

 

Všechny přednášky se konají vždy ve vybraná úterý od 17:30 hod. a vstup je na ně volný.

 

 

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz
 

Odkazy

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 5.2.2015 / 5.2.2015

Počet návštěv: 3581
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek