Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Zastupitelstvo kraje > Podklady pro jednání
Vyberte:
Věra Studená, Kuklík (Sněžné)
Obor: práce z kovu, drátování
Drátenice Věra Studená se s řemeslem seznámila skrze odbornou oborovou literaturu a jako samouk si postupně osvojila veškeré techniky drátenického řemesla. Od mládí se věnovala mnoha ručním pracím a především techniku a principy paličkování může v drátenickém řemesle dodnes bohatě uplatnit. V místě svého bydliště v nitru Žďárských vrchů má svoji dílnu s ateliérem, v němž tvoří výrobky převážně uměleckého rázu. V její produkci jsou zastoupeny vedle drátovaných kraslic, šperků, figurálních artefaktů či klobouků i kameninové a skleněné nádoby, talíře nebo stínidla lamp. Ke své práci používá železný a měděný drát různé tloušťky, který s oblibou kombinuje s korálkem, sklem či kamenem. Do roku 2018 byla členkou Cechu česko-moravských uměleckých dráteníků, v němž získala cechovní mistrovský titul. Úzce spolupracuje se spolkem Dráteník z. s., s jehož členy pravidelně představuje svoji drátenickou tvorbu na výstavách napříč celou republikou. Je aktivní lektorkou mnoha drátenických kurzů nejen v Kraji Vysočina a za jeho hranicemi, avšak své drátenické umění několikrát prezentovala formou workshopu i ve Francii.
Titul Mistr tradiční rukodělné výroby uděluje Kraj Vysočina od roku 2016. Snahou je ocenit skutečné mistry, kteří vynikají ve svém řemesle, dokonale ovládají postupy a technologii výroby, a tím pomáhají uchovávat tradice a předávají svůj um dalším generacím. Titul se uděluje na dobu neurčitou a v jednom kalendářním roce může být prestižní titul udělen nejvýše třem řemeslným výrobcům. Seznam držitelů titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina vede Muzeum Vysočiny Třebíč prostřednictvím svého Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina.
Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina dosud obdrželi:
1. Drahomír Smejkal, obor: výsek pilníků a rašplí
2. Aleš Uherka, obor: tradiční kolářství
3. Hana Šmikmátorová, obor: malování horáckých kraslic
4. Jindřich Toman, obor: výroba štípaných holubiček
5. Jindřich Holub, obor: výroba šindele
6. Marie Žilová, obor: textil – zmenšené repliky krojů a krojových součástek
7. Eva Jurmanová, obor: textil – zmenšené repliky krojů a krojových součástek
8. Jaroslav Fieger, obor: kámen, kamenictví
9. František Kouřil, obor: sklářství
10. František Novák, obor: sklářství
11. Luděk Žákovský, obor: sedlářství
12. Rudolf Hupka, obor: vybíjení dřeva kovem
13. Miroslav Vrtěna, obor: bednářství
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se