Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Granty a dotace
Lokality představují zbytky dříve na Vysočině běžných a plošně rozsáhlejších podmáčených luk a rašelinišť. Plochy vlhkých luk byly využívány jako jednosečné či dvousečné louky na píci, nejvlhčí místa s méněhodnotnými porosty sloužila jako zdroj tzv. stelivového sena. Tento tradiční způsob hospodaření je podmínkou výskytu poměrně širokého spektra významných druhů rostlin a živočichů, např. prstnatce májového, rosnatky okrouhlolisté, všivce bahenního, suchopýrku alpského, tolije bahenní, ostřice plsnatoplodé, vrby rozmarýnolisté modráska bahenního, hnědáska rozrazilového, ale i obojživelníků a ptáků.
V 2. polovině 20. století však došlo k postupnému upuštění od tradičního způsobu hospodaření, což bylo urychleno i tzv. kolektivizací. V nesklizených vlhkých lukách se začal projevovat nástup agresivních druhů bylin a následně i nežádoucích náletů dřevin. Napřímení a prohloubení řady vodních toků, rozsáhlé meliorační úpravy a následný převod na ornou půdu tyto i mnoho podobných lokalit ovlivnily a nastartovaly jejich degradaci a zarůstání a zároveň pro nejednu takovou lokalitu znamenaly úplný zánik.
Přestože má každá z uvedených lokalit trochu odlišných charakter, spojují je obdobné problémy – výskyt dlouhodobě nekosených ploch, zarůstání náletovými dřevinami a narušený vodní režim. Cílem výše zmíněného krajského projektu je prostřednictvím několika opatření obnovit na vybraných lokalitách původní bezlesí a alespoň částečně optimalizovat jejich vodní režim.
Nezbytné je především provedení vykácení nežádoucích náletových dřevin, pokosení travobylinných lad a jeho následném opakování (i na plochách vzniklých po vykácení dřevin), provedení revitalizace několika drobných vodotečí, vytvořený drobných tůní apod.
Na lokalitách budou odvedeny práce za téměř 5 milionů Kč. Na spolufinancování projektu se bude podílet z 85 % Evropský fond pro regionální rozvoj, z národních zdrojů půjde 5 % a podíl krajského rozpočtu činí 10 % způsobilých výdajů projektu. Práce budou probíhat do konce května roku 2015, na kdy je stanoveno předpokládané předání díla zhotoviteli.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se