Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Jazykové verze publikací
Kraj Vysočina i v letošním roce pořádá Letní školu seniorů. Úspěšný projekt navazuje na předchozí ročníky a letos v regionu uskuteční už potřetí. „Zájemci se mohou těšit na prázdninový blok přednášek. Aktuálně vybíráme místa, kde se výuka uskuteční. Konečný seznam obcí zveřejníme na začátku května,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí a prorodinné politiky Petr Krčál.
Třetím rokem se žáci učebních oborů novoměstské Střední odborné školy účastnili čtrnáctidenní praxe v německých firmách. Umožnil jim to projekt podporovaný Česko – německým fondem budoucnosti, společností Tandem a Řemeslnickou komorou v Chemnitzu. „Nejlepší truhláři, instalatéři a opraváři lesnických strojů se zapojili do běžného života německé firmy, kde měli možnost vyzkoušet si novodobé technologie, pracovat s moderními stroji, nástroji i s novými materiály,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová s tím, že každá podobná zkušenost je pro studenty velkým přínosem.
Režim nestálého zastoupení Kraje Vysočina v Bruselu se osvědčil a Kraj Vysočina neuvažuje o změně režimu jeho fungování. „Za poslední půlrok kancelář připravila nejen tradiční Ozvěny Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava v Bruselu, ale podařilo se jí spolupořádat odborné semináře v rámci Evropského týdne regionů a měst v rámci tzv. Open Days a byla otevřena jednání se zastoupením spolkové země Dolní Rakousko ve věci jednotného prohlášení k obnovení regionální politiky po roce 2020,“ informoval Jan Skála, který má agendu kanceláře v Bruselu ve své kompetenci s tím, že byla intenzivněji navázána spolupráce i se zastoupením Českého olympijského výboru a je pravděpodobné, že Kraj Vysočina do budoucna zváží participaci na jejich projektech.
Celkem 80 úspěšných žadatelů o krajské dotace na obnovu kulturních památek v Kraji Vysočina si letos mezi sebou rozdělí 13 miliónů korun. Dotace dnes projednala Rada Kraje Vysočina. „Zájem o krajské peníze projevilo 31 obcí, 46 zástupců církví a náboženských společností, 13 jednotlivců, jeden podnikatel a 11 právnických osob,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast financí Vladimír Novotný. Dotace na obnovu kulturních památek rozděluje Kraj Vysočina od roku 2004.
Začátkem května začne 2. kolo přijímání žádostí v rámci Programu rozvoje venkova 2014 – 2020. Podle informací zveřejněných na portále SZIF budou podpořeny investice do zemědělských, lesnických i potravinářských podniků za téměř 2,3 miliardy korun. Příjem žádostí bude probíhat pouze prostřednictvím Portálu farmáře v termínu od 3. května 2016 8:00 hodin do 16. května 2016 13:00 hodin.
Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek dnes ocenil nejaktivnější Turistická informační centra působící na území Kraje Vysočina. V roce 2015 návštěvníky měst v Kraji Vysočina novinkami zahrnuly nejvíce TIC v Přibyslavi, Chotěboři a v Třebíči. „Cílem ocenění informačních center je poukázat na práci lidí podporujících informovanost návštěvníků kraje a poděkovat za šíři aktivit, které informační centra v rámci svých služeb nabízí, realizují a propagují,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina. Soutěž vyhlásila druhým rokem krajský odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu a krajská příspěvková organizace Vysočina Tourism, která s TIC spolupracuje.
Za velké pozornosti veřejnosti byla v závěru minulého týdne vernisáží otevřena v jihlavském muzeu výstava Historická krajina Českomoravské vrchoviny – osídlení od pravěku do sklonku středověku, která je součástí projektu řešeného v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní kulturní identity NAKI. „Vedle běžných muzejních činností provádí Muzeum Vysočiny Jihlava vědecko-výzkumnou činnost, zařazeno je dokonce na prestižní seznam výzkumných organizací, přičemž v Kraji Vysočina jsou evidovány pouze tři výzkumné organizace“, doplňuje Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
V sídle Kraje Vysočina se 9. dubna 2016 setkali koordinátoři ekologické výchovy ze škol a neziskových organizací, aby se seznámili s novými možnostmi podpory environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty (EVVO) a vyměnili si praktické zkušenosti.„Kraj Vysočina dlouhodobě podporuje ekologickou výchovu. Grantovými programy Fondu Vysočiny, realizací evropských projektů, financováním krajské konference EVVO nebo letitou spoluprací s kolektivními systémy na projektech předcházení vzniku a třídění odpadů. Vnímáme důležitou a nezastupitelnou roli koordinátorů ve školách a neziskových organizacích, a proto vítáme jejich zájem o prohlubování znalostí a výměnu zkušeností. Naším společným cílem je zvýšení osvěty a pozitivního vztahu obyvatel kraje k přírodnímu bohatství Vysočiny,“ hodnotí krajskou konferenci EVVO radní pro životní prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.
Studenti středních a žáci základních škol dnes na Gymnáziu Jihlava soutěžily v Prezentiádě. Záštitu nad letošním ročníkem týmové soutěže, kterého se zúčastnilo pět týmů středoškoláků a tři týmy žáků 6. až 9. tříd základních škol, převzala radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová, která se zúčastnila ranního zahájení soutěže. „Studenti měli ve svých prezentacích zajímavé postřehy a často byli inspirativní. Každý tým to pojal po svém a i týmy ze základních škol měly prezentace na velmi vysoké úrovni,“ zhodnotila výstupy soutěžících radní Jana Fialová.
Přednášky, workshopy, pohybové aktivity, ale i umělecké dílničky můžou v následujících týdnech absolvovat návštěvníci Family pointů na Vysočině. Představují místa přátelská rodině, která rodičům i prarodičům umožňují krátkodobou péči o malé děti (přebalení, nakrmení, odpočinek), a zároveň jim poskytují bezpečný prostor pro setkávání a sdělování zkušeností a pocitů. „Programy Family pointů mají ambici přinést každému návštěvníkovi poznání, zábavu, ale často i návod na řešení jeho každodenních situací. Některé aktivity jsou pravidelné, jiné se konají jednorázově, ale jsou o to zajímavější,“ přiblížil radní pro oblast sociálních věcí a prorodinné politiky Petr Krčál.
Cyklistka Renata Paulíčková z Jihlavy a stolní tenista Pavel Širuček z Havlíčkova Brodu jsou nejlepšími sportovci roku 2015 Kraje Vysočina. Slavnostní večer s vyhlášením vítězů jednotlivých kategorií se konal v Divadle Pasáž v Třebíči, kam kromě nejlepších krajských sportovců dorazily i tři stovky hostů a fanoušků z řad široké veřejnosti. Vítězové obdrželi ocenění z rukou hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka a dalších členů Rady Kraje Vysočina.
Kongresový sál Krajského úřadu Kraje Vysočina zaplnilo na 70 zástupců samospráv a úředníků odpadového hospodářství pověřených obcí z Kraje Vysočina, ale také zástupců z partnerských regionů Dolní Rakousko, Jihočeského a Jihomoravského kraje. Všichni se totiž ve středu 6. dubna účastnili Mezinárodní konference příkladů dobré praxe v problematice předcházení vzniku odpadů a opětovného použití. „Zazněly prezentace ke zpětnému odběru elektrospotřebičů nebo zelenému úřadování. Zástupkyně Oblastní charity v Jihlavě prezentovala aktivitu sociálních šatníků. To v Brně řeší opětovné použití unikátním způsobem. Lidé darují nepotřebné funkční věci – oblečení, nábytek, hračky a z výtěžku je financována výsadba okrasné zeleně ve městě,“ vyjmenoval zajímavá témata konference radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství a životního prostředí Zdeněk Chlád.
Rodiče mají jedinečnou příležitost přihlásit své děti ve věku od 11 do 14 let na už tradiční přeshraniční akci, která se letos nově jmenuje Mladá univerzita Waldviertel - Vysočina. Hlavním tématem pětidenního kempu pro studenty z Vysočiny a Dolního Rakouska bude letos spojení Náš svět se mění – a Ty jsi v centru dění. Letos se program nabitý zajímavými přednáškami, ale také výlety uskuteční v termínu od 8. do 12. srpna. „Studenti dostanou možnost pohlédnout do budoucnosti a podrobněji se podívat na nové trendy a směry vývoje jak v technických oblastech, jako je genetika, robotika nebo nová média, tak i na změny, které nás provázejí v našem každodenním životě, jako je mobilita, ochrana životního prostředí nebo migrace,“ prozradila radní pro oblast školství, mládeže a tělovýchovy Jana Fialová.
Čtyřčlenný tým Obchodní akademie a Hotelové školy Třebíč veze z devátého ročníku mezinárodní kulinářské soutěže Gastrofest Nitra stříbro a bronz. Čtyřchodové menu respektující zadání – poklady lesů a víno – připravovala dvojice kuchařek tři hodiny, následná téměř dvouhodinová degustace proběhla pod dozorem nejlepších slovenských šéfkuchařů. „Vysočinské družstvo se na soutěž připravovalo od ledna, náročné bylo především skloubení originálního menu s ideálním druhem vína. V tomto ohledu si tým z Třebíče vysloužil uznání odborné poroty,“ uvedla po slavnostním ceremoniálu radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová.
Závěr dnešní Mezinárodní konference příkladů dobré praxe k předcházení vzniku odpadů a opětovnému použití v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě oživila módní přehlídka výtvorů studentů Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava – Helenín. „Společně se studenty jsme měli za úkol využít materiály, které by jinak skončily na skládkách. Pracovali jsme s použitými sáčky čaje, vinylovými deskami, plastovými lahvemi, tetrapakovými obaly, ale i s použitými textiliemi. Cílem bylo inspirovat všechny, aby si například šperky nebo i některé originální kusy oblečení vyrobili sami a využili materiál, který by jinak vyhodili,“ vysvětlila na úvod módní přehlídky zástupkyně ředitele školy pro praktické vyučování Miloslava Svobodová.
Téměř 250 žádostí o finanční podporu na nákup dopravních automobilů a výstavbu nebo rekonstrukci požárních zbrojnic, kterou pro letošní rok vyhlásilo Ministerstvo vnitra, zpracovali zástupci HZS Kraje Vysočina. Celorepublikově tak evidují největší zájem jednotek sborů dobrovolných hasičů, kteří dotační prostředky hlavně na pořízení dopravních automobilů vítají. „Jedním z důvodů obrovského zájmu je fakt, že únorové Zastupitelstvo Kraje Vysočina na nic nečekalo a schválilo finanční spoluúčast, která obcím pomůže dofinancovat přihlášené projekty,“ informoval dnes hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek s tím, že kraj obce podpoří 16,6 miliony korun, tedy výší 2/3 státní dotace činící pro letošní rok 25 miliónů korun.
Všech pět nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina deklarovalo podporu projektům pomoci organizace Lékaři bez hranic. Jejich zástupci proto s obecně prospěšnou společností, která prostřednictvím dobrovolníků přináší lékařskou péči tam, kde je to nejvíc potřeba, uzavřeli dohodu o spolupráci. „Smlouva umožňuje zdravotnickému personálu nemocnic snadněji spolupracovat s Lékaři bez hranic. Pokud se některý z lékařů minimálně s dvouletou praxí rozhodne účastnit se některé z misí, za určitých podmínek získá povolení k účasti na výběrovém řízení, na přípravném předodjezdovém odborném školení a nakonec i neplacené pracovní volno na samotnou misi, pokud tedy jeho absence neohrozí chod daného oddělení,“ vysvětlil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
V rámci dvoudenního svátku informatizace veřejné správy, konference Internet ve státní správě a samosprávě byla v Hradci Králové slavnostně vyhodnocena i soutěž Junior Erb. S webovou stránkou Výročí v celorepublikovém finále soutěže dosáhli studenti z Gymnázia Havlíčkův Brod na skvělé druhé místo. Web připomíná 280. výročí založení gymnázia v Havlíčkově Brodě. Jde o společnou práci studentů čtyř tříd, které se svým skupinovým projektům věnovaly v hodinách informačních a komunikačních technologií.
Na letošní rok připadá 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. U této příležitosti se letos po celé republice uskuteční velká řada kulturních akcí, které významné výročí mimořádné osobnosti nejen národních dějin, ale i evropského formátu, připomenou. A nejinak tomu bude v Kraji Vysočina. „Přestože náš region nebyl ovlivněn jeho přímou činností a iniciativami, jako jiné části historického území Koruny české, příspěvkové organizace zřizované krajem na úseku kultury a cestovního ruchu připravily bohatou nabídku akcí na téma Karla IV., které jistě osloví širokou veřejnost,“ sdělila radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.
Aktuální podoba architektonické studie budoucí Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě byla připravena na objednávku Kraje Vysočina tak, aby ideálně zapadla do nezastavěného prostoru v blízkosti kulturního domu Ostrov mezi ulicí Žižkova a cyklostezkou u řeky Sázavy. „Knihovna, která dlouhodobě funguje v ne zcela ideálních podmínkách, musí do budoucna uspokojivě vyřešit nejen prostory pro čtenáře, ale také odpovídající depozitáře pro knihovní fond, digitalizační pracoviště a zázemí pro pracovníky včetně kapacitně dostačujícího parkování,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se