Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Dotace
Devět set padesátou sedmou premiérou Horáckého divadla Jihlava představuje ironické monodrama Jevgenije Griškovece Současně. Text bude vůbec poprvé inscenován v České republice, v režii ředitele Horáckého divadla Jihlava Ondreje Remiáše a v hereckém podání Lukáše Matěje. Divadelní příznivci ho poprvé uvidí ve středu 3. května v 19:30 na Malé scéně.
Chladné a deštivé jarní počasí působí na mnohé z nás nepříjemně. Většina z nás by raději chtěla slunné a teplé dny, abychom se po zimě co nejdříve prohřáli. Za jarní vláhu jsou ale, mimo jiné, vděčni ti, kteří se starají o přírodu. „Vláhový deficit z předchozího období trvá a letošní jarní déšť uvítají zejména vlastníci lesů. Ti v současné době dokončují zalesňování a chladné a vlhké počasí jim dává záruku, že se letošní jarní výsadba stromků dobře ujme“, uvedl Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí. Kromě několika málo teplých dní, kterých naštěstí nebylo mnoho, je letošní jaro pro zalesňování velice příznivé. Sazenice mohou zakořeňovat a pozdržuje se jejich narašování. Klesá tak nebezpečí škod na sazenicích pozdními mrazy.
Stánek v barvách Kraje Vysočina a vystaveným novým sportovním vozem z projektu Postav si své auto je do konce tohoto týdne součástí největšího veletrhu a přehlídky středních škol Slovenské republiky pod názvem Mladý tvorca. Ve spolupráci s partnerským Nitranským samosprávným krajem a spolupracujícími slovenskými školami se na veletrhu letos představuje třináct středních škol z Kraje Vysočina.
Křovinořez, motorovou pilu nebo postřikovač si budou moci nově s podporou Kraje Vysočina pořídit drobní vlastníci lesů z Vysočiny. Pokud krajské zastupitelstvo schválí zásady pro poskytování dotací, vlastníci nebo nájemci lesních pozemků budou moci vyčerpat až 23 tisíc korun.
Majitelům budov a dalších objektů v památkově chráněných územích přispěje kraj z Fondu Vysočiny na jejich opravu a rehabilitaci. V rámci grantového programu Památkově chráněná území 2017 si 19 žadatelů rozdělí částku 1,6 milionu korun. „Peníze jsou určeny pro objekty, které nemají status památky, ale nacházejí se v památkově chráněném území. Letos se z krajské dotace podaří opravit několik fasád historických domů, vstupní vrata, vyměnit okna nebo renovovat pavlače,“ vyjmenovala náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.
České zdravotnictví stojí před důležitým milníkem. A tím je jeho plnohodnotná elektronizace, která nejen zrychlí a zlepší jeho další rozvoj, bude přínosem i pro zkvalitnění zdravotní péče a služeb pro občany a v neposlední řadě přinese vyšší úspory na straně poskytovatelů péče i státu. Proto byla usnesením vlády ČR ze dne 28. 11. 2016 schválena Národní strategie elektronického zdravotnictví na období 2016 – 2020. Tato strategie má být nápomocná pro systémové řešení elektronizace českého zdravotnictví. Potřebu zavést co nejrychleji komplexní eHealth v České republice podporují jednoznačně zástupci lékařských profesních komor a sdružení, státní správy, zdravotních pojišťoven i zdravotnických zařízení.
Žáci oborů opravář zemědělských strojů a opravář lesnických strojů si už letos vyzkouší postavit sami zcela nový traktor. V rámci projektu „Postav si svůj traktor“ budou od nového školního roku na čtyři vybrané odborné školy v regionu dodány díly sériově vyráběného traktoru, ze kterých žáci v rámci praktického vyučování vytvoří plně funkční stroj. „Tento projekt je dalším z kroků, kterými se na Vysočině snažíme ve spolupráci s firmami motivovat žáky ke studiu technických a zemědělských oborů. Absolventi nemají žádný problém uplatnit se hned po škole na trhu práce a mohou si z nabídek zaměstnavatelů vybírat,“ uvedla Jana Fialová, radní pro oblast školství, mládeže a sportu.
Začátkem tohoto týdne se na Vysočině v Mateřském centru Domeček v Lukách nad Jihlavou konalo krajské setkání zástupců mateřských a rodinných center, kterého se zúčastnil i náměstek hejtmana Kraje Vysočina Pavel Franěk a prezidentka celostátní Sítě pro rodinu (dříve Sítě mateřských center) Rut Kolínská. „Mateřská centra nám intenzivně pomáhají realizovat prorodinnou politiku v kraji, především na místní úrovni. Značnou měrou napomáhají vytvářet potřebné prorodinné klima v obcích, kde působí,“ ocenil na úvod jejich činnost náměstek Franěk.
Celé čtyři miliony korun si mezi sebe rozdělí dvacet úspěšných žadatelů grantového programu Fondu Vysočiny s názvem Cyklodoprava a cykloturistika 2017. „Krajské dotace půjdou na výstavbu a rekonstrukci odpočívek v rámci cyklotras, na zpracování projektové dokumentace cyklostezek a na zlepšení povrchů komunikací stávající sítě cyklotras i místních účelových komunikací,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionální rozvoje, který má na starosti i Fond Vysočiny Pavel Pacal.
Kraj Vysočina podpoří provoz prodejen potravin a smíšeného zboží v nejmenších obcích. Samosprávy, které samy provozují prodejnu nebo přispívají na její provoz, budou moci už v červnu požádat o dotaci z Fondu Vysočiny. Krajská rada dnes doporučila k vyhlášení nový grantový program Venkovské prodejny 2017 v celkové výši dva miliony korun. „Cílem programu je zachovat v nejmenších obcích rozsah služeb a udržet v provozu místní obchod, který je mnohdy pro starší občany jedinou možností, kde nakoupit základní potraviny. Obce mohou získat dotaci až 50 000 korun,“ informoval Pavel Pacal, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje, územního plánu a stavebního řádu. Nový grantový program Fondu Vysočiny bude vyhlašovat krajské zastupitelstvo na svém jednání 9. května.
Rada Kraje Vysočina schválila navýšení ročního příspěvku na zajištění pohotovostní služby pro každou krajskou nemocnici o jeden milion korun. „Kraj Vysočina každoročně rozděluje do svých nemocnic stejným dílem přibližně 20 milionů korun na zajištění lékařské pohotovosti. Tato částka však nedokáže pokrýt skutečné náklady, které nemocnicím s poskytováním služby vznikají. Rostou nejen mzdové náklady, ale nově musí nemocnice zabezpečit lékárenskou pohotovost o svátcích, což donedávna suplovaly lékárny ve velkých obchodních centrech,“ uvedl Vladimír Novotný, náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví.
Do správy Kraje Vysočina by mohla v budoucnu přibýt Kaple Panny Marie Bolestné v obci Kámen na Pelhřimovsku. Radní Kraje Vysočina dnes na svém zasedání posvětili žádost obce o případný převod kaple na kraj. Jednání s vlastníkem, kterým je Římskokatolická farnost Věžná, tak můžou začít.
Ještě tento týden požádá Kraj Vysočina ministerstvo životního prostředí o dalších 238,8 milionů korun na výměnu starého kotle za nový. Podle informací náměstka hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Pavla Pacala bude pro občany druhá výzva vyhlášena v okamžiku, kdy ministerstvo krajský projekt schválí. A to by se mohlo se stát na podzim letošního roku. „Podáním žádosti o další dotace pro majitele nemovitostí v Kraji Vysočina se zavazujeme uspokojit dalších minimálně 2 486 žadatelů, tedy o téměř 900 více než v předchozí výzvě.
V rámci Světového dne zdraví se dnes v sídle Kraje Vysočina uskutečnilo už potřetí společné setkání neslyšících. Sluchově postižení se dozvěděli jak pečovat o své zdraví, vyzkoušeli si praktické cvičení pro všechny věkové kategorie a navíc měli možnost nechat si přímo na místě změřit tlak krve, tělesný tuk nebo zjistit BMI. „Kraj Vysočina se v rámci Projektu Zdravý Kraj Vysočina a místní Agenda 21 snaží podporovat a spolupracovat s nejrůznějšími znevýhodněnými skupinami. Uvádí se, že lidé s nejrůznějším sluchovým problémem tvoří až 8 % obyvatel Vysočiny, a je důležité rozumět i jejich potřebám,“ řekl na setkání radní kraje Vysočina a politik Projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21 Martin Hyský.
Partnerství Havlíčkova Brodu se severoitalským Brixenem by se mohlo rozrůst na krajskou úroveň a Kraj Vysočina by tak mohl v budoucnu úzce spolupracovat s italským regionem Jižního Tyrolska. Z Kraje Vysočina odešel k možnému budoucímu partnerovi dopis, ve kterém hejtman Jiří Běhounek vyslovuje podporu spolupráce v nejrůznějších oblastech. „Společného máme samozřejmě Karla Havlíčka Borovského, jehož dům na Havlíčkově náměstí v Brodě jsme velmi rádi ukázali přátelům z Brixenu, kteří nejen Havlíčkův Brod, ale také celou Vysočinu v těchto dnech navštívili,“ prozradil hejtman Jiří Běhounek.
V minulém týdnu se uskutečnilo první ze školení určených pro zástupce obcí, škol a nestátních neziskových organizací, nad kterými převzal záštitu Martin Hyský, politik Projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21 a radní Kraje Vysočina. „Kraj Vysočina dlouhodobě realizuje místní Agendu 21 a zároveň aktivně podporuje realizátory této oficiální metody kvality veřejné správy na svém území. Municipalit a nestátních neziskových organizací, které jsou v této oblasti aktivní, je v Kraji Vysočina nejvíce z celé republiky. V letošním roce běží řada vzdělávacích akcí, které mají přilákat nové zájemce o tuto problematiku a zavést místní Agendu 21 i do dalších obcí,“ uvedl Martin Hyský. Semináře se konají v obcích s rozšířenou působností, aby byly lépe dosažitelné zájemcům především z menších obcí v okrajových částech regionu.
Seznam Mistrů tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina se rozrostl o tři jména. Nově může titul udělovaný krajským zastupitelstvem používat Hana Šmikmátorová, která se zabývá malováním horáckých kraslic, výrobce dřevěných holubiček Jindřich Toman z Pelhřimova a Jindřich Holub z Pohledě u Světlé nad Sázavou, zabývající se výrobou tradičního šindele. Diplomy, medaile i věcné dary si převzali v Kamenném sále zámku v Třebíči.
Za posledních deset let vzrostl Zdravotnické záchranné službě Kraje Vysočina počet výjezdů zhruba o čtvrtinu. Nyní vyjíždí každých 12 minut. Stále častěji pomáhají v terénu lékaři a záchranáři chronicky nemocným lidem a seniorům.
Jednopolový předpjatý železobetonový most přes řeku Jihlavu v Třebíči se pro dopravu v režimu předčasného užívání otevře v sobotu 22. dubna 2017 po 17. hodině. Stavba, která začala loni na jaře a protáhla se do dubna letošního roku, stojí Kraj Vysočina 50 milionů korun. „Nový most byl naprojektován a postaven, aby vydržel při běžné údržbě dalších 100 let a poradil si až se stoletou velkou vodou,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast dopravy Jan Hyliš.
Vaříme dobře, to je název již druhé kuchařky Evropského regionu Dunaj-Vltava, která byla vydána na začátku letošního roku. Kuchařka je dalším výstupem projektu Chutě Evropského regionu Dunaj-Vltava, který je realizován v rámci znalostní platformy Cestovní ruch Evropského regionu Dunaj-Vltava a do kterého se zapojil také Kraj Vysočina
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se