Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu > O kanceláři


 

Dva regiony a tři města zahájily Dolnorakouskou zemskou výstavu

Slavnostním „trojzahájením“ byla v pátek 17. dubna 2009 otevřena dlouho očekávaná přeshraniční výstava Dolního Rakouska a Vysočiny – Dolnorakouská zemská výstava. V Hornu, Raabsu a v Telči si může nyní veřejnost až do začátku listopadu připomenout nebo udělat vlastní názor na život za či před železnou oponou. Mezi muzejními předměty, které mají úzký vztah právě k době konce „studené války“, jsou nepřehlédnutelné také exponáty velkých osobností různých kulturních období, které Rakousko a Českou republiku (resp. Vysočinu) spojují.
 

 
 

Slavnostní zahájení přeshraniční výstavy v historii partnerských regionů v Hornu, Raabsu i Telči se zúčastnili oba hejtmani krajů Dolní Rakousko  Ewin Pröll a Vysočiny – Jiří Běhounek. Dopolední a odpolední program měla v režii rakouská strana. Program byl v rakouských městech sestaven přátelsky, doplněn o odborné přednášky kurátorů výstavy Stefana Karnera a Michala Stehlíka a okořeněn ochutnávkou originálních krajových specialit. „Malým dílem jsme společně přispěli k velkému přeshraničnímu dílu,“ uvedl v jednom ze svých velice emotivních projevů zemský hejtman Erwin Pröll.

 

Krátce před zahájením výstavy se finišovalo také na české straně – v Telči, na Vysočině. K výstavě se již několik měsíců upínala velká pozornost. Večerní zahajovací program na nádvoří Zámku v Telči sice poznamenala nepřízeň počasí, ale reprezentativní účast ministra kultury Václava Jehličky, velvyslankyně Rakouska v ČR J. E. Margot Klestilové-Löfflerové, zástupců měst a obcí Vysočiny, ředitelů škol vč. vysokých, státních institucí i firem potvrdila již očekávaný zájem veřejnosti o Dolnorakouskou zemskou výstavu.

 

Velký podíl na již současném úspěchu výstavy mají i soukromé osoby, které poskytly tisíce osobních předmětů z doby před dvaceti lety i starších a daly tak základ originalitě a osobnímu nádechu výstavy. Výjimečným exponátem výstavy, dle ohlasu veřejnosti, je malé osobní letadlo, s nímž se pokusil český občan přeletět hranici mezi nesvobodou a svobodou, nepřehlédnutelná je signální světelná stěna nebo hraniční závora, kterou neprorazí ani těžký tank. Svůj příběh, ovšem z doby přelomu 19. století vypráví i sedací souprava navržená Josefem Hoffmannem, rukopisy, obrazy a užitné předměty, kterým doba neubrala kouzlo a znají je lidé na obou stranách hranice.

 

„Společné dějiny a kultura prostoupená osudy lidí, kteří žili a tvořili bez ohledu na místo, čas či národnost, nás spojují a myslím si, že z některých historických událostí či odkazů jsme se poučili. Byl bych rád, aby i dnešní den – zahájení Dolnorakouské zemské výstavy - byl  zachován a zaznamenán do našich myslí jako další krok k již rozběhlému znovuoživení spolupráce mezi dvěma historicky spjatými regiony,“ uvedl ve svém zahajovacím projevu hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

Více informací k výstavě na www.dolnorakouska-vystava.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 18.4.2009 / 18.4.2009

Počet návštěv: 8096
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu, 20/22, Rue du Commerce, 1000 Brusel Ixelles, Belgie, e-mail: info@vysocina.eu
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek