Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta
Vkládání akcí probíhá prostřednictvím aplikace https://kalendar.kr-vysocina.cz, o
přístup je možné požádat na adrese kalendar@kr-vysocina.cz.
„Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta jsou významnou součástí vzdělávání dětí, mládeže i dospělé populace a jsou nezbytné pro osobní a profesní růst a upevňování povědomí o nutnosti chránit životní prostředí. Obyvatelé našeho kraje mají kladný vztah k místu, kde žijí, mají znalosti o životním prostředí a doceňují význam přírody i její různorodost. Často na setkání s obyvateli Vysočiny slýchám, že je potřeba informovat mládež i dospělé o obnově lesů po kůrovcové kalamitě, ale i o významu lesa pro celé životní prostředí a lidskou společnost. Proto jsem rád, že kolegové z krajského úřadu formou lesní pedagogiky, tyto informace předávají,“ říká krajský radní Pavel Hájek, zodpovědný za úsek lesního a vodního hospodářství, životní prostředí a zemědělství.
Čtyři přírodní památky v jižní části Kraje Vysočina, které zároveň patří k evropsky významným lokalitám soustavy Natura 2000, jsou nově osazeny interaktivními informačními tabulemi, což ocení zejména mladší návštěvníci. Nové tabule se podařilo instalovat díky projektu s názvem „Návštěvnická infrastruktura v Kraji Vysočina – umístění interaktivních prvků a lávky na území vybraných PP“ podpořeného z Operačního programu Životní prostředí. Zhotovitelem díla je výrobní družstvo EKOS z Brtnice.
Na environmentálně šetrném spotřebních chování a vybavení kuchyně, koupelny a obývacího pokoje jsou v rámci výstavy uvedeny příklady předcházení vzniku odpadů, opětovného použití, využívání výrobků s obsahem recyklátu a úspor energií a finančních prostředků v domácnosti.
Přírodní památky a přírodní rezervace a také jejich národní kategorie, stejně jako evropsky významné lokality Natury 2000, jsou součástí našeho dědictví a je zajímavé a inspirativní se s nimi seznámit. Jejich návštěva je zároveň příjemnou formou aktivního odpočinku. Informace o předmětech ochrany jsou standardně předávány v územích prostřednictvím informačních panelů. Cílem aktivity „Vysočinou za přírodou“ je doplnit pro veřejnost stávající informace prostřednictvím mapy s příběhem (StoryMap), ve které budou představeny a propagovány i turisticky méně známé chráněné lokality ve správě Kraje Vysočina a Správy CHKO Žďárské vrchy, a nabídnout tak návštěvníkům další zajímavé cíle vycházek a projížděk. Mapu doplňují fotografie území a textová část, která obsahuje bližší lokalizaci a výčet chráněných druhů.
Park v areálu Nemocnice Jihlava oživila nová venkovní knihobudka vyrobená na Střední škole stavební Jihlava z vysloužilých školních lavic. Obsah tvoří knihy zachráněné na třídicí lince společnosti FCC Česká republika. Původně byly vyhozené do kontejnerů na papír. Těmto starým knihám dají jejich čtenáři nový život.
Závěrečná zpráva o zpětném odběru elektrospotřebičů v roce 2019 od společnosti ELEKTROWIN a.s.
Kraj Vysočina zadal zpracování průzkumu veřejného mínění v oblastech předcházení vzniku odpadů, třídění a využívání výrobků z recyklovaných materiálů. Ubylo netřídičů i používání jednorázových tašek, průměrná docházková vzdálenost ke kontejnerům na tříděný odpad se zkrátila na 106 metrů. Zvýšilo se používání ekologicky šetrných pracích prostředků i pití kohoutkové vody. Prostor pro zlepšování je především v oblasti předcházení plýtvání potravinami a třídění bioodpadu.
Tradiční setkání realizátorů ekologické výchovy v letošním roce hostilo infocentrum Služeb města Jihlavy. Realizátoři z řad neziskových organizací, zřizovaných organizací, veřejné správy i podnikatelské sféry představili dokončené environmentální projekty i návrh aktivit pro následující rok. Například Zoologická zahrada Jihlava nově nabízí pro školní třídy samoobslužný vzdělávací program ZOO v kufru, odpadářská firma ASMJ spolupracuje se zřizovanými organizacemi kraje v projektu Nový život starým knihám, záchranná Stanice Pavlov, o. p. s., zaměstnává lidi s handicapem, kteří zajišťují péči o zraněné živočichy, a školské zařízení Chaloupky, o. p. s., bude ve spolupráci s CHKO Žďárské vrchy slavnostně otvírat a provozovat v příštím roce Dům přírody.
Období po roce 2015 se stalo pro lesy Vysočiny obdobím nesmírně těžkým. Následkem působení dlouhotrvajícího sucha a podkorního hmyzu došlo v těchto letech k odumření jejich významné části.
Rozsáhlá kalamita přispěla k výrazné změně ve způsobu obnovy lesa. Už dnes je zřejmé, že budoucí lesy budou podstatně jiné, než ty dosavadní. Jejich druhová pestrost je nesrovnatelná s těmi předchozími, posun v dřevinné skladbě vidíme doslova na každém kroku.
Zpráva z naplňování akčního plánu EVVO za období 2018 – 2020
Akční plán k naplňování koncepce EVVO kraje pro období 2021 – 2023
Nemocnice Jihlava se zapojila do projektu „Nový život starým knihám“
Park v areálu Nemocnice Jihlava oživila nová venkovní knihobudka vyrobená na Střední škole stavební Jihlava z vysloužilých školních lavic. Obsah tvoří knihy zachráněné na třídicí lince společnosti FCC Česká republika. Původně byly vyhozené do kontejnerů na papír. Těmto starým knihám dají jejich čtenáři nový život.
Co je to LES? Mohl by to být suverénní a soběstačný přírodní prostor, který si vystačí bez lidské starostlivosti a přitom bezděky poskytovat krajině a člověku mnoho užitku?
Výstava nás seznamuje s kalamitními holinami jako důsledkem historického pěstování smrkových monokultur, předkládá vhodný způsob opětovné obnovy lesa na těchto plochách a vybízí ke změně druhové skladby lesů.
Výstava záchranné stanice
Vítejte v záchranné Stanici Pavlov, o.p.s.
Výstava představuje poslání a činnost záchranné stanice se zaměřením na zodpovědné chování lidí k naší přírodě. Děti se mohou dozvědět o dalších možnostech v oblasti ochrany naší fauny. Mimo jiné jsou na výstavních panelech představeni také někteří svěřenci stanice s jejich životními příběhy.
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se